Національний банк попередив, що графік боргових виплат України в найближчі роки буде залишатися напруженим. Про це сказано у Звіті про фінансову стабільність, опублікованому на сайті НБУ.
Україна за 12 місяців має віддати кредиторам $10 мільярдів (інфографіка)
Валютні виплати
«Протягом наступних дванадцяти місяців лише валютні виплати уряду та НБУ за державним і гарантованим державою боргом перевищать $10 млрд. У гривневому сегменті ринку погашення основного боргу та відсотків у другому півріччі перевищать 130 млрд грн», — йдеться в ньому.
Пік виплат за валютними боргами припадає на вересень 2021 року, коли Україна має віддати кредиторам більше $3 млрд.
Читайте також: Мінфін оновив графік виплат за держборгом у 2021 році
Пауза з МВФ
Нацбанк вважає, що в таких умовах пауза у співпраці з Міжнародним валютним фондом становить ризик для макроекономічної стабільності.
«Україні вкрай важливо мати постійний доступ до міжнародного офіційного фінансування. Програма МВФ для країн, які мають низький рейтинг, є певним страховим полісом і гарантією того, що період виплат буде пройдено гладко, з мінімальними ризиками для макроекономічної та фінансової стабільності», — йдеться у звіті.
Читайте також: У січні за держборгом України виплачено 23,6 мільярда — Мінфін
Як зазачається, за нинішніх умов Україна може залучати ресурси на міжнародних ринках капіталу навіть без програми з МВФ, хоча й за вищою ціною.
«Проте робити середньо-і довгострокове планування державних фінансів, виходячи з припущення, що ринки завжди будуть сприятливими для країн із неінвестиційними рейтингами, не слід», — сказано у звіті.
Нацбанк також радить не дуже сподіватися на додаткову емісію спеціальних прав запозичення, за якою Україна може отримати близько $2,7 млрд.
«Існує висока вірогідність, що ці кошти надійдуть після періоду пікових виплат у вересні, немає й однозначної відповіді про можливість їх використання для фінансування дефіциту бюджету», — пояснили в Нацбанку.
Нагадаємо
Раніше «Мінфін» писав, що Міністерство фінансів оприлюднило графік помісячних платежів за державним боргом за діючими договорами станом на 1 червня 2021 року.
Станом на кінець березня 2021-го року сукупний державний та гарантований держборг України в еквіваленті в національній валюті склав 2 514,28 млрд грн ($90,17 млрд).
31 травня Україна здійснила першу виплату за державними деривативами (ВВП-варранти, VRI), випущеним в рамках реструктуризації держборгу України в 2015 році.
Виплата склала $40,75 млн.
Коментарі - 21
Такие рассуждения, не подкрепленные данными — ничего не стоят.
А на случай увольнения и пенсии — выпускают для себя еврооблигации под 6−7%.
Но только в долларах)
Девал это работа экономики, ревал это застой.
Все почему-то думают, что будут очереди на аренду.
Притом, что именно арендатор имеет преимущественное право на ее покупку.
А договора аренды от 7 лет и до 50, оплаченные наперед)