Відкриття ринку землі призведе до зростання ціни на землю як мінімум удвічі протягом перших 3−5 років. «Такі наші оцінки», — сказав прем'єр-міністр Денис Шмигаль на форумі «Україна 30. Земля» у вівторок, 25 травня.
Відкриття ринку землі в Україні підштовхне зростання цін на землю у 2 рази
► Підписуйтеся на телеграм-канал «Мінфіну»:
головні фінансові новини
Яким може бути зростання цін
Коментуючи передбачувані підсумки впровадження електронних земельних аукціонів, прем'єр зазначив, що потенціал збільшення надходжень до місцевих бюджетів при ефективному управлінні землею становить до 12 млрд грн.
Він уточнив, що існуючий досвід проведення електронних аукціонів з оренди земельних ділянок може збільшити вартість їх оренди з 7% до 18%, залежно від суми їх нормативної грошової оцінки.
Шмигаль навів дані Міністерства економіки, згідно з якими в останні роки громадам у власність передано понад 4 млн га землі оціночною вартістю близько $20 млрд.
Чи готовий ринок землі до запуску
Прем'єр також підкреслив, що уряд встигає підготувати всі необхідні нормативні акти для запуску ринку землі.
Глава уряду підкреслив, що «від реформи виграють землевласники — близько 7 млн українців, що мають земельні ділянки». Він також висловив переконання, що від відкриття ринку землі виграє і бізнес.
За його словами, запуск ринку землі буде вигідним українському бізнесу, оскільки відсутність цивілізованого обігу сільгоспземель не дозволяє агровиробникам планувати довгострокову діяльність, виробляти високомаржинальну сільгосппродукцію та інвестувати в агросектор.
Шмигаль зазначив, що за роки незалежності України близько 5 млн га землі сільгосппризначення були виведені з держвласності у приватну власність за допомогою «схем» з безоплатної передачі землі.
Читайте також: Кредити на придбання землі надаватимуться спочатку за програмою «Доступні кредити 5−7-9%» — Мінагрополітики
Контекст
31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». 28 квітня того ж року його підписав президент Володимир Зеленський.
Документ передбачає, що з липня 2021 року скасовується мораторій на продаж аграрної землі, крім земель державної власності. Набувати права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть громадяни України, територіальні громади та держава.
Коментарі - 11
Нелохи з непрофанами?
Запуск земельної реформи в Україні збільшить ВВП на 1,5%. У бюджети різних рівнів надійде близько $2 млрд, заявив радник голови Офісу Президента Тимофій Милованов.
Земля буде коштувати, як в Європі! Може через рік, може через місяць, може через три роки, але буде, як в Європі! Квартири і дома в Україні не на багато дешевші, ніж європейські, то чому ситуація зі землею має бути інша? Може навіть і дорожче буде. Головне, що люди не продавали, а тільки здавали в оренду! Хоча державну землю вкрадуть — це гарантовано!