Зниження дохідності державних цінних паперів на аукціоні 23 лютого на 10−20 б. п. порівняно з попереднім зменшить для держави вартість обслуговування боргу цього та наступного років. Таким чином оцінив вчорашні ОВДП-аукціони голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин, про що він написав у своєму фейсбуку.
Дохідність ОВДП знижується. Проте це не зменшує бажання інвесторів їх купувати
ОВДП-аукціони у лютому
Активний попит на гривневі облігації та обмеження обсягів розміщень за частиною термінів обігу провокують ще більше зниження відсоткових ставок на первинному ринку, що триватиме й цього тижня.
Обсяг розміщень Міністерством фінансів гривневих ОВДП з початку лютого становив 25,7 млрд грн, з яких найбільшим попитом інвесторів користувались ОВДП на 1,5 та 2 роки. Загалом таких цінних паперів у лютому розміщено на 13,8 млрд грн, або 53,7% від загального обсягу гривневих запозичень за місяць, зазначив у соцмережі Богдан Данилишин.
Середньозважена дохідність державних гривневих запозичень у лютому становила 11,52%, що на 23 б. п. вище, ніж у січні.
«Водночас зниження дохідності на аукціоні 23 лютого порівняно з попереднім за всіма випусками на 10−20 б. п. свідчить про можливість подальшого зниження дохідності державних цінних паперів на первинних розміщеннях», — запевнив голова Ради центробанку.
Читайте також: Мінфін залучив 23 лютого на ОВДП-аукціонах понад 10,5 мільярда
Проте це не стримує бажання інвесторів вкладатися в українські державні папери, хоча кількість заявок і була меншою. Як стверджує Богдан Данилишин, про це свідчить зростаючий обсяг гривневих ОВДП у власності нерезидентів — за тиждень на 2,7 млрд грн. Це визначає «найбільший внесок цієї групи інвесторів у збільшення загального портфеля державних цінних паперів (банки збільшили свої вкладення в ОВДП на 2,5 млрд грн за місяць)», — підкреслює очільник Ради.
І додає: під час засідання Ради Національного банку 23 лютого Кабінету Міністрів було надано рекомендацію забезпечити реалізацію дорожньої карти розвитку інституту первинних дилерів та маркет-мейкерів на ринку державних цінних паперів. Мета — підтримання ними ліквідності на вторинному ринку ОВДП, що «дозволить знизити ризики низької ліквідності ринку для інвесторів, сприятиме розвитку ринку та подальшому здешевленню вартості державних запозичень».
Думка експертів інвестиційної компанії ICU
За словами експертів ICU, попри відсутність позитивних зрушень у співпраці країни із МВФ нерезиденти продовжують вкладати кошти в гривневі облігації. А затримка в сезонному зміцненні курсу гривні залишає точку входу дуже привабливою для цієї категорії інвесторів. «Тому ми очікуємо, що й у лютому приріст портфелю іноземців знову складе близько 10 млрд грн за місяць, як це було два попередні місяці», — прогнозує старший фінансовий аналітик компанії Тарас Котович.
Минулого тижня Мінфін розширив перелік термінів обігу, за якими встановлює обмеження на обсяг розміщень, додавши до короткострокових (до одного року) облігацій і 16-місячні ОВДП. Таке рішення спричинило досить велике зниження ставок за випуском 16 лютого, на додаток до більш коротких облігацій. Крім того, було задоволено менше третини попиту на такі ОВДП, як уточнюють фахівці ICU.
Читайте також: Інвестори в ОВДП залишилися активними, незважаючи на зміни в ставках
На думку Тараса Котовича, наразі відсоткові ставки за ОВДП на первинному ринку залишаються привабливими для більшості інвесторів:
- для банків премія до облікової ставки НБУ залишається більше 300 б. п., і в разі її підвищення премія лише дещо зменшиться;
- для нерезидентів відсоткові ставки на рівні 9−12% є більш ніж привабливі порівняно з менш ризиковими активами, особливо з огляду на збереження очікувань сезонного зміцнення гривні.
Як і передбачають експерти, відсоткові ставки продовжать знижуватися, хоча ймовірно не так активно. Здійснюючи у середу, 24 лютого, «виплати за ОВДП на рівні майже 12 млрд грн за ринковими випусками й прагнучи максимально рефінансувати ці виплати, Мінфін планує збільшити обсяг розміщення річних та півторарічних облігацій, тому конкуренція може трохи зменшитися», — прогнозує експерт ICU.
Крім того, обмеження на обсяги стимулюють інвесторів до подання заявок за більш низькими ставками, що й дозволяє Мінфіну задовольняти лише найдешевші в межах встановленого ліміту та відповідно знижувати як ставки відсікання, так і середньозважену вартість позик. До такої думки пристають експерти ICU.
«Але таке зниження не зменшує бажання інвесторів купувати нові гривневі папери. Приріст обсягів вкладень був за всіма категоріями інвесторів: найбільше зростання у грошовому вимірі відбулося за портфелями банків і нерезидентів», — відзначає старший фінансовий аналітик компанії Тарас Котович.
Коментарі - 2