Економіка досить швидко відновлюється від коронакризи, проте й інфляція теж прискорюється. У січні 2021 року вона становила 6,1% у річному вимірі. Це вище цільового діапазону Національного банку 5%+/-1 в.п., розповів Володимир Лепушинський, директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ, у колонці на Інтерфаксі-Україна.
НБУ розповів, чому зростають ціни і як він боротиметься з інфляцією
Що відбувається
Лепушинський зауважує, що, з одного боку, прискорення інфляції в січні - очікувана подія. НБУ прогнозував відхилення інфляції від цільового діапазону в 2021 році. З іншого боку, помірне зростання цін є нормальним і закономірним явищем. Наприклад, якість деяких товарів та послуг з часом підвищується. Це впливає на їх ціну. «Наприклад, важко порівнювати функціонал мобільного телефону середини 2000-х та сучасних смартфонів, водночас їх вартість також зросла», — доводить експерт.
Експерт передбачає, що в середині року інфляція в річному вимірі перевищить 8% і лише потім почне сповільнюватися. Саме такий прогноз міститься в Інфляційному звіті НБУ за січень.
Читайте також: Інфляція в Україні прискорилася. Як змінилися ціни
Водночас чинники, які зумовлюють вихід інфляції за межі цільового діапазону, вже відбулися. Наразі вони лише відображаються в показниках Держслужби статистики.
Серед таких факторів:
- гірший врожай зернових, олійних культур і цукрового буряку у 2020 році. Менша пропозиція цих культур зумовила зростання цін. Водночас вищі ціни на одні продукти спричинили здорожчання й інших продуктів;
- відновлення світової економіки. Це, крім гарної новини, також означає, що світ потребує більше енергії. Відповідно зростають ціни на енергоносії, що відображається на підвищенні цін й на інші продукти, які треба виробити та транспортувати до споживачів;
- зростання адміністративно регульованих цін.
Усі ці фактори визначають підвищений інфляційний фон.
Проте загальна інфляція має завжди бути передбачуваною і контрольованою. Інакше виникають ризики непрогнозованої зміни цін в економіці, що негативно впливають на очікування.
Інфляція та інфляційні очікування в Україні
Джерело: НБУ
Вкладники не понесуть гроші в банк під низькі відсоткові ставки, якщо не впевнені, що центральний банк забезпечуватиме помірну інфляцію. Водночас банки не зможуть кредитувати під низькі відсотки.
Як запобігти розкручуванню інфляційної спіралі
На думку Лепушинського, цю проблему може вирішити інфляційне таргетування. «В економіці може статися багато подій, що відхилятимуть інфляцію від цілі. Як приклад — минулорічний поганий врожай зернових у світі. Але одне має бути незмінним — зобов’язання центрального банку досягти своєї цілі. Катаклізми передбачити неможливо, але можна передбачити поведінку центрального банку. Якщо довіра є, очікування майбутньої інфляції знижуються. Це дає змогу знижувати процентні ставки», — підкреслює директор департаменту.
Багато центральних банків вважаються цілком успішними інфляційними таргетерами, доводить Лепушинський. «І не дарма — вони досягли своєї справжньої мети, що полягає у формуванні довіри до центрального банку та в „заякоренні“ інфляційних очікувань. Це, зі свого боку, вплинуло на те, що навіть за стрімкого прискорення чи уповільнення темпів зростання цін фірми та домогосподарства продовжують очікувати, що інфляція буде близькою до цілі центрального банку», — пояснює експерт.
Читайте також: Що означає «ковідна» інфляція для України
Що буде з інфляцією далі
Очікування майбутньої інфляції все ще залишаються вразливими до короткочасних коливань, проте в цілому вони мають тенденцію до зниження, прогнозує Лепушинський.
Інфляційні очікування на наступні 12 місяців, %
Джерело: НБУ, GfK Ukraine, Info Sapiens
Вперше в кризу НБУ зміг підтримувати економіку зниженням відсоткових ставок, підкреслює він. Тож, НБУ уважно стежить за інфляційними очікуваннями. Проте яким би чином інфляційні очікування не поліпшувалися, одне лише «механічне» зниження облікової ставки Національним банком нічого б не надало. До того ж зміна облікової ставки впливає на інфляцію з часовим лагом від 9 до 18 місяців.
Прогноз інфляції НБУ
Джерело: НБУ
Отже, більшість факторів поточної інфляції є тимчасовими — їх вплив вичерпається в другому півріччі цього року. Новий врожай надійде на ринок. Зростання цін в енергетиці видихнеться.
Натомість головним фактором невизначеності Лепушинський називає відновлення внутрішнього попиту — з середини минулого року він продовжує швидко зростати. Якщо так триватиме й далі, це свідчитиме про можливий «перегрів» економіки. Тоді НБУ буде змушений підвищити облікову ставку.
Інша зона невизначеності - настрої іноземних інвесторів. Якщо ситуація зі значним припливом їх коштів в Україну, як у 2019 році, повториться хоча б частково, ревальвація гривні може загасити інфляційний тиск навіть без підвищення облікової ставки.
Фокус НБУ на забезпечення помірної інфляції є незмінним. Тож, поточний інфляційний прогноз Національного банку є актуальним.
Інфляція становитиме 7% за підсумками цього року, а в 2022 році - знову сповільниться до цілі в 5%.
І, звісно, інфляційні очікування. НБУ обов'язково зважатиме на настрої бізнесу й громадян, коли прийматиме чергове рішення щодо облікової ставки 4 березня.
Бажаєте знати про фінанси та інвестиції більше? Стежте за ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в телеграм-каналі.
Коментарі - 21
А инфляцию спишут на коронавирус…
А прыдставнык НБУ забыл добавить главную причину — они напечатали +24% гривен от денежной массы в стране.
И потому рассказы об инфляция в 5−8% — для законченых Миловановых.
Она сейчас за 15%.
А гривна — неудобно нарезанная туалетная бумага с рисунками.
Но они над этим работают)
Шевченко за целенаправленное обесценивание гривны надо Героя Украины дать)
И не было скрытой эмиссии до него. Наоборот, НБУ создавал дефицит ликвидности, чем и сдерживал инфляцию.
вот, поржать.