Питання впровадження трирівневої пенсійної системи, яке в Україні обговорюється близько 20 років — вчорашній день. Ще з середини 2020-х Світовий банк рекомендує впроваджувати п’ятирівневу пенсійну систему, розповів засновник і СЕО інвесткомпанії Універ Тарас Козак у ході Українського пенсійного форуму.
Україні треба впроваджувати п'ятирівневу пенсійну систему — експерт
За його словами, п’ятирівнева пенсійна система передбачає уже відомі українцям рівні — солідарний, обов’язковий накопичувальний і добровільний накопичувальний, плюс два додаткових — базовий (або нульовий) і четвертий.
Які рівні існують зараз
Базовий рівень полягає у тому, що всі громадяни мають право на невелику, але гарантовану пенсію від держави.
«В нашому розумінні, це приблизно 1,5 тис. грн на сьогодні, яких вистачить виключно на воду, хліб. Адже людина прожила в цій країні, так чи інакше платила податки і заслуговує хоча б на мінімальний базовий дохід від держави», — зазначив Тарас Козак.
Четвертий — це так званий нефінансовий рівень. Тут йдеться про те, яким чином пенсіонери можуть використовувати свої накопичення після виходу на пенсію. Адже недостатньо мати гроші, треба мати можливість ними скористатися.
«Тобто ми говоримо про якість і зручність життя. Це і про геріатричні пансіонати, і про будинки для престарілих, і про пільги на транспорт чи інші пільги, які мають бути запроваджені для людей похилого віку», — наголосив СЕО інвесткомпанії Універ.
Читайте також: Чому не вистачає грошей у Пенсійному фонді і що з цим робити
Що заважає запустити накопичувальну систему
В Україні існують тільки перший і третій рівні (добровільні накопичення) пенсійної системи. Запровадження обов'язкових пенсійних накопичень постійно відкладається вже багато років.
Одна з причин — проблема дефіциту солідарного рівня пенсійної системи. При введенні накопичувальної частини дефіцит може сильно збільшитися.
Верховна Рада зареєструвала два законопроєкти про введення в Україні накопичувальних пенсій. Йдеться про обов'язкову систему, яка стосується кожного працюючого українця (законопроєкт № 2683), та професійних пенсійних накопичень (законопроєкт № 4408) — насамперед для представників небезпечних і шкідливих професій.
Одне з ключових питань — за рахунок чого будуть профінансовані накопичувальні пенсії. Основних варіантів два: або збільшити «трудові» податки (ЄСВ і податок на доходи фізичних осіб), що підвищить навантаження на бізнес, або відібрати частину надходжень у ПФУ, що збільшить його дефіцит.
До якого варіанту схиляються законодавці, підказала голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галина Третьякова: «Базові параметри реформи на даний момент — фінансування накопичувальних пенсій за рахунок частини ЄСВ та податку на доходи фізичних осіб: з кожного з податків на другий рівень пенсійної системи піде по 2%».
Відповідний законопроєкт може бути ухвалено в першому читанні вже до кінця лютого, уточнила вона.
Читайте також: Як купити стаж для пенсії і кому це потрібно
Коментарі - 30
Блага так или иначе создаются теми, кто работает, деньги на эти блага, прямо или косвенно, также отнимаются у работающих в пользу неработающих. В итоге и нулевой и первый (солидарный) и четвертый (нефинансовый) уровни — это вид на одни и те же яйца, только сбоку, сверху и сзади.
Настолько тяжело признать, что в мире фиатных денег единственно возможным пенс. обеспечением является солидарное, что приходится выдумывать какие-то уровни, и чем дальше, тем больше.
https://ukranews.com/ua/news/753299-pensiyi-skorotyat-v-1-5-raza-yak-nakopychyty-na-starist
С таким успехом и ОСАГО — налог.
Менее 600 грн)
Гериатрические пансионаты — это на самом деле тюрьмы для беспомощных стариков.
Тонны бумаги надо изводить, чтобы у обывателей (которые в своей массе не являются финансово-грамотными, некоторые верят в эффективность и надежность накопительных пенс. фондов, например) создавалось впечатление, что их старость в руках умных людей. За таковых и проголосовать не стыдно будет.
саго — хочу плачу, а хочу нет — а тут не выйдет.
До 2011 года взносы были отдельными.
Согласна, для опасных профессий должен быть гораздо более высокий тариф.
«У передвиборчій програмі я обіцяв, що в Україні бабуся має отримувати гідну пенсію, а не інфаркт від платіжки. Пенсії та мінімальні зарплати вже збільшено. Дійсно популіст і клоун. Де гідна пенсія? Зе-інфарктна влада.
1700 это только на коммуналку понятно. Но с другой стороны какая разница, все равно все будут всю жизнь ходить в наморднике, стричься через телефонный звонок, отдыхать только на речке вонючке. Поэтому деньги особо и не нужны.
> каждый может оформить себе стаж по уходу за родителями
не каждый. Необходимо заключение медицинского учреждения о необходимости такого ухода