Україна у 2020 році на 3 бали покращила показники в Індексі сприйняття корупції. Про це йдеться у звіті міжнародної організації Transparency International.
Між Молдовою та Філіппінами. Україна покращила показники в Індексі сприйняття корупції
Звідки 3 бали
У 2020 році Україна отримала 33 бали й посіла 117 місце зі 180 — у 2019 році було 30 балів і 126 місце.
«Такий результат вказує на позитиви, які сталися в Україні в останні два роки, особливо до весни 2020 року, і не враховують резонансні події останніх місяців», — зазначили в організації.
Оцінка України сформувалася з 9 різних досліджень, і у всіх них показники України або не змінились, або зросли у порівнянні з СРІ-2019.
Найбільше зростання спостерігається у даних Global Insight Country Risk Ratings — на 13 пунктів. Це дослідження вивчає ризики того, що люди/компанії в країні зіткнуться з хабарництвом чи іншими корупційними практиками ведення бізнесу, від отримання великих контрактів до повсякденної роботи.
Читайте також: Україна опустилася в рейтингу сприйняття корупції, повернувшись до рівня 2017 року
Загалом покращення або погіршення на 3 бали не вважається статистично значущим результатом. Це означає, що такі показники варто враховувати в сумі за кілька років — свідчення планомірних змін у боротьбі з корупцією в країні.
Індекс України у 2020 році покращився завдяки запуску Вищого антикорупційного суду з відповідною підсудністю та перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції.
Саме ці події нарешті «завершили ланцюжок» створення антикорупційної інфраструктури в Україні, що до цього могла працювати лише частково.
Так само на позитивних результатах України у 2020 році відбилися антикорупційні зміни, впроваджені під час «турборежиму» Верховної Ради IX скликання.
Також на покращення нашої позиції вплинули мала приватизація, антикорупційні ініціативи уряду Гончарука та довгоочікуваний тестовий запуск НАЗК електронного реєстру звітності політичних партій.
Але за останній рік в країні вималювалися ризики, які можуть суттєво відкинути нас назад у сфері подолання корупції. Зокрема, ще більш болючою на сьогодні є затримка з імплементацією повноцінної судової реформи.
Між Молдовою та Філіппінами
Наразі своє 117 місце Україна ділить з іншими країнами, які теж набрали по 33 бали: Єгипет, африканська Есватіні (Свазіленд), Непал, Сьєрра-Леоне та Замбія.
У рейтингу Україна опинилася між Молдовою і Філіппінами (34 бали і 115 місце) та Нігером (32 бали і 130 місце).
Середній бал у ЄС — 66, у світі - 43.
Рейтинг країн
Перша десятка CPI за рік не змінилася, абсолютними лідерами списку залишаються Нова Зеландія та Данія — вони додали по одному балу та тепер мають по 88 зі 100. Єдиною країною-лідеркою, яка втратила в Індексі, стала Фінляндія — мінус 1. Однак із 85 балами вона, як і торік, посідає 3 сходинку — разом із Сінгапуром, Швецією та Швейцарією.
Росія має 30 балів і 129 місце (у 2019 році було 28 балів і 137 місце).
Що таке індекс сприйняття корупції
Індекс сприйняття корупції (СРІ) — показник, який Transparency International розраховує з 1995 року на підставі 13 досліджень авторитетних міжнародних організацій і дослідницьких центрів. Для визначення оцінки України використано 9 джерел. Індекс оцінює корупцію тільки в державному секторі.
Читайте також: Україна посіла 130 місце у дослідженні «Індекс сприйняття корупції». Відео
Ключовим показником індексу є кількість балів, а не місце в рейтингу. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою держава, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня в житті суспільства.
Коментарі - 15
А вот текущее положение куда выгодней сравнивать с соседями, которые находятся в похожих условиях. Для тактического анализа.
Все как в спорте — на чемпионов смотрят, но своих ближайших соперников анализируют куда тщательней.
Потому, сравнение с соседями дает нам объективную информацию. И факты, которыми можно оперировать при анализе прогресса и выбраного пути.
Мне неважно, что соседи живут хуже — мне важно, чтобы мы жили лучше соседей. Ибо это доказывает, что мы идем более правильным путем. Ну и попутно является аргументом за движение от россии к Европе.
Корупція в Україні - це симптом ширшої проблеми, сказав колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.
«Вона (корупція. — Gazeta.ua) повсюдна, але це тому, що в Україні існує система, за якої кілька людей контролюють величезну частку активів у країні. І це дає їм величезну владу — економічну, що вони перетворюють і в політичну владу, — а також вплив у судах, вплив у парламенті, в прокуратурі, в урядових органах, міністерствах і так далі», — цитує Волкера «Радіо Свобода»
Щоб виправити це, Україна, мала б запровадити антитрастове законодавство, каже американський дипломат.
«Дуже суворе і дуже широке, десь таке, як запровадили США сотню років тому стосовно „капіталізму“ у США. Ми поділили компанію Standard Oil, такі імена, як Рокфеллер, Карнеґі, Меллон, стали цілями поділу їхніх бізнес-імперій. Але в результаті вони змогли зберегти свої гроші і вкласти їх із конструктивною метою. Це створило конкуренцію в економіці, а ця конкуренція створює попит на верховенство права.
Україні потрібен дуже суворий підхід до поділу таких бізнес-імперій, щоб дати людям можливість продати свої активи, зберегти гроші і стати успішними бізнес-лідерами, що діють на користь країні», — зауважив Волкер.
Центр дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) опублікував список лідерів рейтингу «Людина року-2020 у організованій злочинності та корупції».
У списку рейтингу також Коломойський. Його звинувачують в тому, що він отримав позику від свого тодішнього банку «Приватбанку» в розмірі понад 5 млрд доларів. «Гроші зникли через низку офшорів. Збитки склали 40% всіх приватних депозитів в країні. Але Коломойський не був арештований, і зараз він докладає зусиль повернути контроль над банком після того, як установа була врятована державою», — додали в OOCRP.
Також експерти звернули увагу, що Коломойський має історію «корпоративних рейдів, шахрайства, розкрадання державних активів і політичних інтриг та представляє багатьох ідеологічних і корумпованих мільярдерів від братів Кох до Аррона Бенкса, які підривали демократію заради особистої вигоди». Проспись зелебобна кінопорнографія.