Державна казначейська служба в ручному режимі відклала фінансування видатків держбюджету, неоплачені фінансові зобов'язання вже перевищили 9 млрд грн. Про це повідомив експерший заступник міністра економіки та керівник з політичних питань Київської школи економіки Павло Кухта у фейсбуці.
Держказначейство зупинило фінансування видатків бюджету
Що відбувається
«Люди з системи кажуть, що з 9 листопада казна працює в режимі картотеки - до ночі зводять надходження, на ранок формують пул видатків, які буде профінансовано, все інше відкладають», - зазначає він.
За даними Кухти, непрофінансовані видатки державного бюджету України за минулий тиждень збільшилися на 2 млрд грн - до 9,4 млрд грн, з яких 3 млрд грн - захищені статті видатків.
Читайте також: Держбюджет у вересні виконано на 115,8%. Це додаткові 8,4 мільярда — Держказначейство
«Згідно оперативним даним Казначейства, наявні неоплачені фінансові зобов'язання станом на сьогодні становлять 9,4 млрд, з них 3 млрд по захищених видатках. Це максимум з початку року +2 млрд до показників попереднього тижня», - пише він.
Кухта додав, що в новітній історії України такого не було вже щонайменше років 10.
Читайте також: Держбюджет зведено з дефіцитом в 40 мільярдів з початку року
Він також зазначив, що карантин вихідного дня та неминуче насування повного локдауну підвищують потребу в бюджетних видатках.
«Найпростіша програма підтримки - виплата 5000 грн мінімальної зарплати всім зайнятим в уражених галузях сфери послуг (близько 4 мільйонів людей) - коштує 20 млрд на місяць. Цих грошей зараз просто немає», - наголошує Кухта.
На його думку, єдиний спосіб вирішити проблему - швидке відновлення співпраці з МВФ, яке відкриє доступ до запозичень, щоб профінансувати видатки.
Читайте також: Держказначейство: Держбюджет за перше півріччя зведений з «мінусом» 18,8 мільярда
Що з траншем МВФ
Як повідомлялося, у звіті МВФ заявив, що Україна веде податкову політику на два фронти: займається оновленням податкової системи і одночасно ставить під сумнів існуючі її положення.
Пізніше, ексміністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства і радник глави Офісу президента Тимофій Милованов заявив, що Україна цього року не отримає транш Міжнародного валютного фонду.
18 листопада Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою.
Співрозмовники обговорили епідемічну ситуацію в світі і невизначеність для глобальної економіки в зв'язку з пандемією covid-19.
Читайте також: Другий транш МВФ Україна може отримати в кінці 2020 року — аналітики
На чому наголосила голова МВФ
Директор-розпорядник МВФ відзначила, що робота прем'єр-міністра з командою Фонду дозволила закріпити відносини сторін на високому рівні і досягти прогресу. Вона також відзначила швидку реакцію і заходи, прийняті українською владою після рішення КСУ, і додала, що Фонд цінує співпрацю глави Нацбанку Кирила Шевченка з командою МВФ.
Нагадаємо
Як повідомляв «Мінфін», 12 червня МВФ оприлюднив текст Листа про наміри і Меморандум про економічну і фінансову політику за новою 18-місячною Програмою Stand-by для України.
У цих документах перераховуються умови, які повинні виконати уряд України і НБУ, щоб отримати решту коштів від МВФ ($ 2,9 мільярда).
Серед структурних маяків для України за програмою stand-by:
- до кінця листопада — повинні бути внесені зміни в закон про банківську діяльність, підготовлені у співпраці з МВФ і Світовим банком, для того щоб заповнити прогалини щодо ефективної практики корпоративного управління і розширити повноваження НБУ.
- до кінця березня 2021 року — згідно з меморандумом Державна аудиторська служба України за участю незалежних аудиторів повинна провести перевірку цільового використання бюджетних коштів, спрямованих на боротьбу з коронавірусом.
Коментарі - 26
А потім пенсії і зарплати бюджетникам…
Денег нет но вы держитесь?
Зупинка означає що держава відмовляється від фінансування насамперед капітальних видатків - на ремонт, реконструкцію, будівництво й інші. За підсумками 3 кварталів 2020 року на ці потреби уряд витратив 45,8 млрд грн із запланованих на цей рік 112,6 млрд грн. Тобто, за 3 місяці до кінця року фінансуванню підлягали видатки ще на 66 млрд грн.
Отож обмеження торкнеться ремонту та будівництва доріг. З прямо передбачених в бюджеті на цей рік 86,8 млрд грн Укравтодору на утримання автошляхів за 10 місяців витратили лише 2/3 суми - майже 57 млрд грн.
Не виділять гроші на програми, фінансування яких з тих чи інших причин так і не розпочалось. Станом на початок листопада таких було 74 програми загальною сумою 19,02 млрд грн.
Ситуація складна і єдиний нормальний спосіб вирішити проблеми — швидке відновлення співпраці з МВФ.
1. Згідно оперативних даних Казначейства, наявні неоплачені фінансові зобов’язання станом на вчора становлять 9,4 млрд грн, з них 3 млрд по захищених видатках. Це максимум з початку року і +2 млрд до показників попереднього тижня.
2. Люди з системи кажуть, що з 9 листопада казна працює в режимі картотеки — до ночі зводять надходження, на ранок формують пул видатків, які буде профінансовано, все інше відкладають. В новітній історії України в середині листопада такого не було вже щонайменше років десять.
3. Одночасно локдаун вихідного дня та неминуче насування повного локдауну підвищують потребу в бюджетних видатків. Найпростіша програма підтримки — виплата 5 тис. грн мінімальної зарплати всім зайнятим в уражених галузях сфери послуг (близько 4 мільйонів людей) коштує 20 млрд грн на місяць. Цих грошей зараз просто немає.
Як вже казав, єдиний нормальний спосіб вирішити проблему — швидке відновлення співпраці з МВФ, яке відкриє нам доступ до запозичень, щоб профінансувати видатки.
Це означає прийняття хоч трохи адекватного бюджету на 2021 рік — йдуть розмови вже про прийнятність дефіциту на рівні 5,3% від ВВП. Втім, незрозуміло, від якого прогнозного ВВП — з початком локдаунів очевидно, що макропрогноз, за яким складений бюджет, треба переглядати у бік менших темпів зростання.
Окрім бюджету необхідно запустити судову реформу та відновити антикорупційне законодавство.
Звичайно, все це потребує зусиль — але порівняно з часами, коли МВФ вимагав підвищення тарифів або пенсійного віку, це очевидно не найбільш важкі умови — Павло Кухта.
1 - порохоботское вранье
2 - деньги были , но их украл порошенко
3 - ну нет - и хорошо , значит порошенко не украдет.
Вот их бы финансирование - да на борьбу с ковидом - уже и проблем бы небыло...
Будуть такі як кіноіндустрія співати дифірамби владі нелохів та непрофанів…
https://ukranews.com/ua/news/740422-pul-blogeriv-dlya-osvitlennya-pozytyvnyh-trendiv-op-stvoryuye-radnyk-yermaka
Потому что лены и кинонудистриии появились раньше :)
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/147373/
https://www.epravda.com.ua/news/2020/11/24/668327/