За 9 місяців поточного року гривневі кошти населення у банках збільшилися на 54 млрд грн, або на 17%. Валютні заощадження українців за січень-вересень зросли всього на 0,5%. Про це розповів голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Роман Шпек під час круглого столу «Вплив карантину на „заощадливі“ звички українців».
Як карантин змінив ставлення населення до заощаджень
Зарплати менші — заощадження більші
Нещодавно НАБУ проводила опитування серед громадян. Українців попросили розповісти, як їх дохід змінився за час карантину. Тільки 1% респондентів сказав, що їх дохід за період карантину зріс. Водночас, 8% громадян заявили, що взагалі втратили дохід, 34% опитаних повідомили, що їхні доходи скоротилися.
«Ріст заощаджень в умовах скорочення доходів більшості громадян говорить про зміну поведінки населення. За період карантину скоротилася економічна активність та купівля низки товарів, українці перейшли в режим заощаджень та роздумів, як планувати своє майбутнє життя в цих умовах», — заявив Роман Шпек.
Читайте також: Тільки 1% українців інвестує свої заощадження
Гроші досі лежать в банках
«На карантині був незначний відтік коштів з банківської системи, але нетривалий. Це перша криза в історії України, коли банківська система працює стабільно, тобто банки мають достатній рівень капіталу та ліквідності», — поділився Роман Шпек.
За його словами, треба враховувати макроекономічні реалії. Оскільки ми живемо в умовах низької інфляції, цього року значно нижчі відсоткові ставки за депозитами.
Саме тому відбувається переміщення коштів зі строкових вкладів на поточні рахунки. Проте відтоку коштів з банківської системи не відбувається, що підтверджує лояльність громадян до банків.
Читайте також: Опитування ФГВФО: чи довіряють українці свої заощадження банкам
Депозити та валюта не втрачають популярність
Як писав «Мінфін», більше половини заощаджень українців (53%) зберігається на банківських депозитах і ощадних рахунках.
«Також серед топових каналів заощаджень накопичення у готівковій іноземній валюті і просто на поточних банківських рахунках», — поділилася керівник досліджень у галузі фінансів та роздрібної торгівлі CBR Лідія Кулиба.
За даними CBR, 69% українців з доходом до 20 тис. грн на місяць взагалі не має ніяких заощаджень і тільки 7% — розмістили депозит в банку.
Коментарі - 25
Про це повідомляє пресслужба Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Мають голову? Це не довіра а тупість. Як і вибір клоуна..
Банківська система очищена бо вже немає 29-30% річних…
«Я завжди думав, що якщо ти чесно заробляєш свої гроші, тобі нема чого боятися приходу правоохоронних органів. На жаль, я помилявся. 17 вересня слідча група Державної фіскальної служби з Києва розкрила мою банківську комірку в Приватбанку і забрала звідти мої заощадження. В справі по кримінальному провадженн., що не має до мене жодного відношення. Не повідомивши мені. В результаті третина вилучених грошей «випарувалася» і не потрапила до протоколу вилучення.
Я дізнався про те, що сталося випадково, на наступний день. Я був дуже пригнічений і засмучений останній місяць. Але завдяки злагодженій роботі Dynasty Law більшу частину грошей вчора вдалося повернути. А решта ... У ДБР йде кримінальне розслідування і я сподіваюся, що винних знайдуть», - написав Ротань на своїй сторінці в Instagram.