За 9 місяців поточного року гривневі кошти населення у банках збільшилися на 54 млрд грн, або на 17%. Валютні заощадження українців за січень-вересень зросли всього на 0,5%. Про це розповів голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Роман Шпек під час круглого столу «Вплив карантину на „заощадливі“ звички українців».
Як карантин змінив ставлення населення до заощаджень
![Депозити, гроші, заощадження, інвестиції, банки, дохід, фінансові звички, карантин](/img/2020/54632758/b45a24c60e38489e19477974a6ba0d9b.jpeg?1603727355)
Зарплати менші — заощадження більші
Нещодавно НАБУ проводила опитування серед громадян. Українців попросили розповісти, як їх дохід змінився за час карантину. Тільки 1% респондентів сказав, що їх дохід за період карантину зріс. Водночас, 8% громадян заявили, що взагалі втратили дохід, 34% опитаних повідомили, що їхні доходи скоротилися.
«Ріст заощаджень в умовах скорочення доходів більшості громадян говорить про зміну поведінки населення. За період карантину скоротилася економічна активність та купівля низки товарів, українці перейшли в режим заощаджень та роздумів, як планувати своє майбутнє життя в цих умовах», — заявив Роман Шпек.
Читайте також: Тільки 1% українців інвестує свої заощадження
Гроші досі лежать в банках
«На карантині був незначний відтік коштів з банківської системи, але нетривалий. Це перша криза в історії України, коли банківська система працює стабільно, тобто банки мають достатній рівень капіталу та ліквідності», — поділився Роман Шпек.
За його словами, треба враховувати макроекономічні реалії. Оскільки ми живемо в умовах низької інфляції, цього року значно нижчі відсоткові ставки за депозитами.
Саме тому відбувається переміщення коштів зі строкових вкладів на поточні рахунки. Проте відтоку коштів з банківської системи не відбувається, що підтверджує лояльність громадян до банків.
Читайте також: Опитування ФГВФО: чи довіряють українці свої заощадження банкам
Депозити та валюта не втрачають популярність
Як писав «Мінфін», більше половини заощаджень українців (53%) зберігається на банківських депозитах і ощадних рахунках.
«Також серед топових каналів заощаджень накопичення у готівковій іноземній валюті і просто на поточних банківських рахунках», — поділилася керівник досліджень у галузі фінансів та роздрібної торгівлі CBR Лідія Кулиба.
За даними CBR, 69% українців з доходом до 20 тис. грн на місяць взагалі не має ніяких заощаджень і тільки 7% — розмістили депозит в банку.
Коментарі - 25
Про це повідомляє пресслужба Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Мають голову? Це не довіра а тупість. Як і вибір клоуна..
Банківська система очищена бо вже немає 29-30% річних…
«Я завжди думав, що якщо ти чесно заробляєш свої гроші, тобі нема чого боятися приходу правоохоронних органів. На жаль, я помилявся. 17 вересня слідча група Державної фіскальної служби з Києва розкрила мою банківську комірку в Приватбанку і забрала звідти мої заощадження. В справі по кримінальному провадженн., що не має до мене жодного відношення. Не повідомивши мені. В результаті третина вилучених грошей «випарувалася» і не потрапила до протоколу вилучення.
Я дізнався про те, що сталося випадково, на наступний день. Я був дуже пригнічений і засмучений останній місяць. Але завдяки злагодженій роботі Dynasty Law більшу частину грошей вчора вдалося повернути. А решта ... У ДБР йде кримінальне розслідування і я сподіваюся, що винних знайдуть», - написав Ротань на своїй сторінці в Instagram.