З сьогоднішнього дня вийшли з обігу монети номіналом 25 копійок і паперові банкноти, випущені до 2003 року. Це рішення НБУ змусило багатьох власників «старої» готівки відправитися у банки.
Банки відмовляються приймати «старі» гроші: що робити
Однак процес обміну не завжди проходив гладко. З якими труднощами зіткнулися наші читачі, бажаючи обміняти в банках дрібні гроші, і що радить робити в таких випадках Нацбанк, розповідає «Мінфін».
На що скаржилися читачі «Мінфіну»
На нашому сайті з'явилася ціла колекція повідомлень про те, як банки відшивають бажаючих обміняти гроші, які виходять з обігу, або максимально ускладнюють цей процес. Левова частка скарг припала на державні Приватбанк та Ощадбанк, де клієнтам відмовляли в такій послузі або висували дивні вимоги.
Приват не любить дріб'язку
«Узнал, что с 1 октября 2020 г. монетами 25 копеек нельзя будет расплачиваться. У меня как раз в копилке собралось 52 грн по 25 копеек. Решил обменять в отделении Приватбанка (Московский проспект, 293а, Харьков)», — розповідає користувач під ніком DimaKharkov.
Касир заявила, що обміняти монети на купюри не можна — можна тільки поповнити картку. Клієнт передав їй свою картку «Універсальна». «Но вместо 52 грн моя карточка пополнилась на 47 грн. В чеке указано, что 5 грн — это «комісія за поповнення картки у касі», — обурюється він.
А ось клієнтка Приватбанку Ліна Бондаренко пише, що у неї взагалі відмовилися брати монети, посилаючись на внутрішнє розпорядження банку. «22.09.2020 обратилась в отделение на пр. Слобожанский, 3 в г. Днепр для обмена монет, которые выведены из обращения. На что сотрудник банка отказала мне в обмене, так как данные монеты это отделение уже не меняет», — поділилася вона.
У прес-службі Приватбанку запевняють, що на сьогоднішній день всі відділення банку приймають копійки на розмін, але до 200 грн на одного клієнта на день. Понад 200 грн — тільки спеціалізовані відділення, яких зараз в Україні 40.
«Це пов'язано з фізичними можливостями перерахунку копійок касирами звичайних відділень, в яких немає спеціалізованої техніки. Для значних сум готівкою ми відкрили обладнані технікою спецвідділення», — уточнюють в банку.
Клієнти Приватбанку також скаржилися на упереджене ставлення співробітників банку до дрібних грошей. Наприклад, в одному відділенні відмовилися приймати $1−2 для поповнення депозиту, в іншому — відхрестилися від 1−10 грн, якими клієнтка намагалася оплатити кредит.
«Сегодня хотела заплатить кредит монетами 1,2, 5 и 10 грн нового образца с 2015 по 2020 год. Не только отказали, кассир еще и наорал не благим матом. Но согласно НБУ не имел права отказать в данной операции, так как я не меняю деньги, а гашу кредит, совершаю платеж», — пише Настя Марущак.
Подібна історія сталася і з клієнтом Приватбанку під ніком Devid1990. «Чуть меньше месяца назад хотел положить на депозит мелкие деньги по $1−2, но в отделении на Якуба Колоса, 12, на кассе, не захотели принимать. Мол, есть распоряжение, потому не принимаем, только от $5», — розповів він.
Служба підтримки банку попросила вибачення за інцидент і пообіцяла розібратися в ситуації, що склалася.
Щодо обміну купюр в банку повідомили наступне: «У всіх відділеннях банку приймаємо старі банкноти до 1000 грн на одного клієнта на день. Банкноти приймаються на розмін або зараховуються на рахунок. У спеціалізованих відділеннях прийом старих банкнот відбувається без обмеження».
Читайте також: Зіпсована кредитна історія через 12 копійок і комісія «за того хлопця»
Ощад змушує розкладати копійки по пакетам
«22 вересня 2020 року мене відмовилися обслуговувати в Снятинському відділенні Ощадбанку, вул. Т. Шевченка, 2, що на Івано-Франківщині. Касир не прийняла у мене дрібні гроші по 25 копійок. Я запитав про причини. Виявляється, я маю: 1) перерахувати їх; 2) скласти у пакетик (паперовий, целофановий) 3) посортувати і т.д.», — скаржиться користувач Руслан Стрихар.
Іншого клієнта Ощадбанку під ніком Kaizer777 спіткала така ж доля, хоча він навіть розклав для зручності монети за номіналами. «Решил обменять мелочь, накопившуюся в копилке дочери, в отделении Ощада. Работы там на минут 10. Кассир, даже не посмотрев, отказалась производить обмен. Мотивировала тем, что она одна. Нужно приходить, когда будет два кассира, а сейчас у неё очередь: после меня аж один человек», — ділиться автор відгуку.
Kaizer777 стверджує, що, згідно з Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні, фінансові установи не мають права відмовляти не тільки в прийомі монет, а й в обміні їх на готівку більшого номіналу.
У прес-службі банку це підтвердили: «У всіх відділеннях Ощадбанку без обмежень і абсолютно безкоштовно можна обміняти монети номіналом 25 копійок на монети і банкноти інших номіналів і зразків, що перебувають в обігу».
Там відзначили, що на обмін зазначених монет Нацбанком відводиться три роки — до 30 вересня 2023 року. Тому радять не хвилюватися і не поспішати.
Судячи з відгуків читачів «Мінфіну», ситуація з обміном банкнот у державному банку не краща. «Звернувся у одне з львівських відділень, а саме за адресою вул. Б. Котика, 1. Одна касирка подивилась і заявила, що брати валюту не буде, оскільки не може встановити справжність купюри. При цьому купюра не має потертостей, отворів, розривів і інших пошкоджень», — розповідає автор відгуку під ніком Olexandrovich.
Клієнту вдалося додзвонитися на гарячу лінію Ощадбанку, де його запевнили: відділення повинне приймати такі купюри. Але переконати касира, на жаль, не вийшло. «У всього „рядового складу“ відділення одна й та сама поведінка: „нам все одно, робіть що хочете, нам нічого не буде“», — резюмує він.
У той же час в прес-службі Ощадбанку запевняють в зворотньому. «Банк принимает купюры и крупных, и мелких номиналов, как к обмену, так и к размещению, в частности, на депозит. Но сначала валюта проходит проверку на подлинность, скрининг на детекторах, оценку по изношенности», — кажуть в банку.
Читайте також: Колекція з користю: чи можна заробляти на українських монетах
Що говорять у Нацбанку
«Мінфін» звернувся до Нацбанку, щоб там прокоментували ситуацію.
Що потрібно знати про іноземну валюту
У Нацбанку заявили, що банкам заборонено встановлювати обмеження в частині номіналу і року емісії банкнот іноземної валюти, з якими здійснюються валютно-обмінні операції.
Обмін зношених купюр банки здійснюють відповідно до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої НБУ 25 вересня 2018 року.
Банки приймають банкноти іноземної валюти, які за дизайном та елементами захисту повністю відповідають зразкам і не мають ознак зносу. Допускаються:
-
локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) або втрата папером жорсткості;
-
відбитки штампів/печаток, написи, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм квадратних;
-
плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
-
надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожен;
-
отвори і проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожен.
Банки перевіряють справжність банкнот іноземних держав детекторами. Це прилади, які збільшують зображення, візуалізують ультрафіолетовий та інфрачервоний захист, магнітний контроль і лічильники контролю банкнот.
Іноземну валюту, яка в обігу зносилася або значно ушкодилася, банки приймають і від фізичних осіб, і від юридичних осіб (в тому числі нерезидентів) на інкасо.
Читайте також: Що робити зі зношеними купюрами
Що потрібно знати про українські гривні та монети
Як розповіли у Нацбанку, на вимогу фізичних і юридичних осіб банки повинні безкоштовно і без будь-яких обмежень здійснювати обмін банкнот на монети, монет — на банкноти, банкнот (монет) одних номіналів — на банкноти (монети) інших номіналів.
Також фінустанови зобов'язані обмінювати зношені національні банкноти і монети на придатні і приймати «старі» гроші, які НБУ вилучає з обігу. Тобто відмовити клієнтам в такій послузі просто не мають права, якщо справжність і платоспроможність банкнот (монет) не викликає сумніву.
Регулятор нагадав, що з 1 жовтня 2020 року українці вже не зможуть розплатитися монетами номіналом 25 копійок і банкнотами номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 і 200 гривень зразків до 2003 року всіх років випуску, оскільки ті припиняють бути платіжним засобом.
З 1 жовтня 2020 року громадяни зможуть безкоштовно і без будь-яких обмежень обміняти «старі» гроші на монети і банкноти інших номіналів і зразків протягом наступних трьох років:
- протягом одного року з дати вилучення їх з обігу (до 30 вересня 2021 року включно) — у всіх українських банках і їх відділеннях;
- протягом трьох років з дати вилучення їх з обігу (до 30 вересня 2023 року включно) — в Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, Приватбанк, Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ).
Світлана Тартасюк
Коментарі - 22
https://newauction.com.ua/offer/2_grivni_1992_roku_pidpis_getman-i90310621733795.html
Если вы зашли в банк с целью обмена устаревших банкнот, без услуги «перевода» статью ну никак не применить.
А если по делу, менее затратно - депозит. За снятие со счета берут процент, с депозита обычно просто отдают. Остается уговорить банк выдать именно купюры нового образца.
Не брать купюру в 1 доллар? Вы вот пошутили сейчас, а давайте в своём снобизме дойдём до крайнего маразма, а кто-то принимать такие купюры будет, но дешевле, а переехав через Польскую или Молдавскую границу разменяет как нужно. Возможности растут с каждым днём, правильно всё делаете, вам же олигархов мало, ну так сейчас новые подоспеют.