Непрозорі схеми фінансування серед забудовників є однією з ключових причин, чому банки не поспішають активніше працювати з іпотекою. Саме тому необхідно прагнути до детінізації ринку. Про цев інтерв'ю РБК-Україна заявив голова НБУ Кирило Шевченко.
Глава НБУ пояснив, що стримує банки від роботи з іпотекою
Немає прозорості
«Ринок первинного житла недостатньо прозорий. Деякі забудовники використовують схеми, які можуть призводити до того, що мешканці в кінцевому результаті не отримують своє житло. Непрозорі схеми фінансування», — пояснив Шевченко.
Крім того, за його словами, є ще низка моментів, які стримують банки. Один з них — мораторій на стягнення валютних кредитів.
Читайте також: Зеленський: люди можуть і беруть іпотеку під 10%
«Президент наклав вето, направивши закон зі своїми зауваженнями до Верховної ради. І банківська система йому за це, я думаю, дуже вдячна», — зазначив глава центробанку.
Що ж стосується такої проблеми, як прописка неповнолітніх дітей з метою ухилення від стягнення житла, то, як уточнив Шевченко, Міністерством юстиції були внесені обмеження щодо низки інструкцій. І після цього така проблема залишилася лише для тих кредитів, які були видані банками до змін Мін'юсту.
Читайте також: Іпотека під 10%. Президент анонсував дешеві кредити бізнесу
«Проблема, як прописка неповнолітніх дітей з метою ухилення від стягнення, була, вона гаряче обговорювалася, але на рівні підзаконного акта ця проблема вирішена», — пояснив глава НБУ.
Нагадаємо
Раніше перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова заявила, що 2020 рік повинен стати роком повноцінного відновлення іпотечного кредитування».
-
Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що ставки по іпотеці знизять до 10% річних вже у вересні 2020 року: «Уряд і Нацбанк вже працюють над зниженням процентної ставки. На вересень іпотека може бути 10%. Це дуже важке завдання, але вже реальне», — заявив Зеленський.
Читайте також: Як отримати іпотеку на квартиру: покрокова інструкція
-
За підсумками 4 кварталу 2019 року банки знизили ставки для споживчих кредитів та кредитів на покупку авто, в той же час іпотека подорожчала.
-
В даний час середні ставки по кредитах для фізичних осіб у банках становлять близько 35% річних, для підприємців — 15-19% річних. Ставки по іпотеці на початок 2020 року становили 18-25% річних.
Які банки пропонують дешеву іпотеку
-
У лютому Приватбанк оголосив про значнезниження ставок за всіма програмами кредитування покупки житла.
Ощадбанк поновив іпотечні програми, знизивши процентні ставки за кредитами в діапазоні від 3 до 4,49 п. п.
Рейтинг забудовників
Коментарі - 18
Глава НБУ признаёт, что в Укргазбанке под руководством Шевченко
была достаточно низкая культура корпоративного управления...
Тімоті Еш пише з Лондона: «Новий глава Шевченко тепер повністю керує НБУ… МВФ дає зрозуміти, що вони захочуть взяти деяку паузу, щоб оцінити зміни в НБУ і дати Шевченко час, щоб проявити себе… Я навряд чи очікую додаткових виплат за наданими кредитами МВФ цього року».
— Знаешь, у мафии можно в долг взять.
— Да ты что, я же не самоубийца! Скажи мне как лучший друг, какой банк выбрать?
— Как друг советую: у мафии возьми.
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/126467/
Приходиш в банк з наміром купити квартиру і взяти кредит.
Банк готовий надати кредит, але в заставу просить цю ж квартиру.
Щоб легше було розрахуватися за кредит, треба внести перший внесок – 20 - 30%.
В результаті: грошей – нема, квартира належить банку і все життя ще винен.
І все законно!
Для пересичного без должной финансовой дисциплины и сильной мотивации -- ипотека всё же лучше. Хотя может я слишком плохо думаю про украинцев, не знаю. А так конечно поднапрячься, найти работу с большей зарплатой, и не только одному члену семьи, а обеим, целенаправленно откладывать деньги, даже аккуратно пытаться их преумножать ну или минимум не потерять например положив всё в одной валюте в один банк - и лет через 10-15 купить квартиру, может не своей мечты, но ту что позволяет жить в комфорте.
Но комфорта же хочется уже сейчас, а не через десять лет. Потому ипотека с переплатой, зато не надо 10 лет делить кухню с родителями или готовить еду возле телевизора.
В общем каждый выбирает сам что ему приоритетней.
При годовой инфляции в 6-8%, банки не смогут кредитовать под 8-10%.
Огромный дефицит бюджета никто не отменял, как и эмиссию, что косвенную через ОВГЗ Минфина, что прямую от НБУ в виде рефинанса банкам на пять лет под 6% годовых.
Эмиссия от рефинанса составляет около 2-3% от суммы этого самого рефинанса, это копейки.
Про це свідчать балансові дані українських банків, опубліковані Національним банком України.
В абсолютному вираженні сильне скорочення гривневого портфеля кредитів корпоративним клієнтам у першому півріччі спостерігалося у державних «Укрексімбанку» (-4,65 млрд грн), «Укргазбанку» Шевченка... (-2,75 млрд грн).
https://www.epravda.com.ua/news/2020/08/17/664077/