Нещодавно Кабінет Міністрів України заявив про підвищення мінімальної заробітної плати з вересня 2020 року до 5 тис. грн, з січня 2021 року – до 6 тис. грн та з липня 2021 року – до 6,5 тис. грн.
У Нацбанку розповіли, чому підвищення мінімальної зарплати — правильне рішення
Голова Ради НБУ Богдан Данилишин написав на своїй сторінці у фейсбуці, чому це піде на користь економіці. «Мінфін» вибрав головне.
Вирівнювання диспропорцій в оплаті праці
Якщо у 2016 році співвідношення мінімальної та середньої заробітної плати в економіці становило лише 30%, то у 2017 році після підвищення мінімалки із 1 600 грн до 3 200 грн воно зросло до 45%. У 2019 році це співвідношення знизилося до рівня менше 40%, тому заплановане підвищення мінімалки у вересні дозволить відновити його до 45%.
Для порівняння: співвідношення мінімальної та середньої заробітної плати на рівні 45-55% дотримується у більшості країнах Східної, Центральної та Південної Європи (Хорватія, Польща, Румунія, Чехія, Албанія, Угорщина, Словаччина) та країн Прибалтики (Латвія, Литва, Естонія).
Розвиток внутрішнього ринку
Одним із основних факторів розвитку вітчизняної економіки є розширення ємності внутрішнього ринку. Збільшення доходів громадян України дозволяє збільшити споживання товарів і послуг (частка споживчих витрат в структурі сукупних витрат домогосподарств стабільно перевищує 90%).
Це стимулюватиме збільшення інвестицій у розширення виробництва як вітчизняними, так і зарубіжними стратегічними інвесторами. Свого часу таку стратегію застосував Китай, який зараз є не лише найбільшим ринком у світі, але й найбільшим виробничим майданчиком для товарів, які споживаються в усьому світі.
Детінізація економіки
Майже третина штатних працівників в Україні за усіма видами економічної діяльності отримує заробітну плату, близьку до мінімального значення. Однак сукупні витрати в середньому за місяць у розрахунку на одне домогосподарство є у 1,5-2 рази вищими.
Оскільки саме з фонду оплати праці сплачується податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок, очевидно, що виплата низької офіційної заробітної плати дозволяє працедавцю мінімізувати податкове навантаження на фонд заробітної плати.
На мій погляд, необхідно удосконалювати податкову систему, в тому числі шляхом скасування обмежень на розмір заробітної плати, з якої сплачується ЄСВ. Водночас, крок у напрямку підвищення мінімальної заробітної плати сприятиме виведенню частини фонду оплати праці з тіні та підвищенню доходів державного бюджету.
Підвищення рівня життя громадян
За паритетом купівельної спроможності (ПКС) — за обсягом товарів і послуг, які може придбати громадянин України з урахуванням рівня цін, який отримує середню заробітну плату, — Україна вдвічі поступається іншим країнам Європи.
Наприклад, у Польщі, ринок праці якої є магнітом для робітників з України, заробітна плата за ПКС є вищою від середньоєвропейської. Це не створює тиску на ціни, але стимулює підвищення продуктивності праці та внутрішню зайнятість, яка частково покривається за рахунок трудової міграції.
Враховуючи те, що у 2019 році та у 1 кварталі 2020 року вперше в історії незалежності України заощадження населення набули від’ємного значення, державна політика, спрямована на підвищення рівня доходів громадян, є не лише виправданою, але і необхідною.
Водночас, уряду потрібно враховувати ризики посилення інфляційного тиску внаслідок підвищення мінімалки. Задля їх мінімізації уряду спільно з Нацбанком потрібно запроваджувати заходи та спеціальні програми, спрямовані на стимулювання внутрішньої економічної активності та збільшення пропозиції товарів і послуг. Зокрема, в рамках Державної програми «5-7-9».
А Міністерству фінансів та Державній податковій службі України варто посилити увагу до моніторингу сплати податків, які нараховуються на фонд оплати праці з метою запобігання схемам з їх мінімізації, зокрема, через формальне переведення найманих працівників на часткову зайнятість.
Коментарі - 26
1. Никакого выравнивание диспропорции не происходит. Вообще, удивительно, когда приводят для примера европейский опыт, при этом нивелируют структуру их экономики, уровень зарплат и ВВП. Полная профанация.
2. Емкость внутреннего рынка расширится на узкий круг продовольственных товаров и повлияет на уровень цен на данном сегменте рынка не более того.
3. Никакой детенизации не произойдет. «Эксперт» давно отстал от жизни.
4. Полный бред о повышении уровня жизни граждан.
Если учесть, что КабМин и так уже заложил в проекте на 2021-2023 год повышение реальной зарплаты на 12,1 % при этом производительность труда в 2021 году повышается на 4,4 %, то рост минимальной зарплаты в 2021 году на 30 % - это экономическая некомпетентность и самоубийсто для экономики.
Не все так просто.
Обычно когда чиновник комментирует подобное можно хоть сказать «ни чего не понятно но звучит убедительно» - в этом случае и не понятно и не убедительно.
.
Т.е. если поднять законом минималку не до 6 а до 60 тыс, мы сразу заживем как в Америке? И почему никто до этого не додумался раньше?
Я конечно не эксперт, посему на своем уровне понимаю, что для повышения з/п нужны не законы а какие то экономические предпосылки. Но тут нонсенс:
Одни эксперты ежедневно, в т.ч. здесь констатируют снижение роста ВВП, спад экономики, продление карантина, пропочат инфляцию, а другие рассказывают что самое время подымать админ.методами з/п. Всё это выглядит как: мы видим что корова болеет, исхудла, мало ест и возможно скоро умрет потому приняли решение увеличить план по надою на 20%
Поднятие минималки только увеличит поборы с ФОПов.
И налоговой пох и нах, есть ли доход у ФОПа или нет дохода, а 22% от минималки плати!
Кому нужны деньги, а кому-то непонятно что нужно.
Походу тут основная болячка в этой стране — пока вчытели будут непонятно что хотеть, видимо будет жжооппаа в стране.
Сейчас в место качества — абсолютное отсутствие конкуренции
Нужен дефицит хороших учителей и воспитателей —
Сейчас — хрен устроишь ребенка хоть в какой садик или школу
А Нужно — хрен устроишь ребенка в лучший садик или школу.
По просто с конским ценником.
- необлагаемый минимум
- минимальная ЗП
- прожиточный минимум
Давайте сначала объединим эти три понятия в одно, приравняем, а потом будем поднимать?
А второй половине - прогрессивный НДФЛ.
И месяца через три все будут работать за минималку.
Не вирівнюванне, а навпаки підвищення - ніхто не буде автоматично індексувати зарабітну платню для всіх робітників пропорційно до зростання мінімальної зарплаті, особливо зараз коли і так знизились доходи бізнесу. Тож люди що виконують більш високу по кваліфікації та відповідальності зарплату наблизятся до тих кто працює за мінімалку. І якщо для тих кто отримує високу зарабитну платні і вже цим вмотивований таке наближення непомітне, то для тих чия заробітна платня нижче від середньої це буде відчутний демотивуючий поштовх.
Розвиток внутрішнього ринку
Розвиток внутрішнього ринку за рахунок підвищення доходів відбувається тоді коли підвищення має природну, а не штучну, основу. Як вже написав вище для більшості працюючих ніц не змінеться - вони будуть і далі отримувати ту саму заробітную платню. Ті ж хто отримують мінімальну наврядчи завтра побіжуть до магазинів купляти за підвищення багато товарів: мінімальная заробітна платня дозволяє лише більм-меньш впевненно забеспечувати своі мінімальні життеві потреби: купляти дешеву їжу, сплачувати за комунальні послуги, купляти дешеву одежу і таке інше. Тож з підвищення аж на 500 гривень мінімальної заробітної платні робітник не купить собі новий телевізор, не піде до торгового центру оновити гардероб і навіть наврядчи погасить борги по комунальці якщо вони в нього є. Він просто проїсть ці гроші в кращому випадку, а в поганому - проп'є.
Зовсім не зрозуміло де зв'язок між детінізацією та мінімальною заробітною платнею. Навіть в поясненні Данілішина нічого не сказано про зниження тіньової економіки, мова йде лише про збільшення податків для білої чи сірої.
На мою думку відбудеться зворотне: там де бізнес не зможе виплачувати білу заробітну платню від перейде в тінь і буде виплачувати чорну налічкою.
Підвищення рівня життя громадян
Єдине з чим можно частково погодитись: ті хто отримує мінімальну заробітну платню дійсно с жовтня підвищать рівень життя. Але більшість, як вже писав, ні - не відчують ніякого підвищення.
Але тут з конопель вискакує Богданко і «сцить мені в очі», що то все брехня: як кинемо грошенят в обіг, як розкочегаримо топку нашого старенького паровозу- то побіжить він обганяючи китайські поїзди на магнітній подушці)))
А не тому бреду, который начался в мире после QE 2008 года.
И который хотят перенести на украинскую почву.