Головними факторами для розвитку іпотеки в Україні є відсутність доступу до держреєстрів, жорсткі вимоги до резервування, непрозорість первинного ринку нерухомості та слабка захищеність інвесторів. Про це повідомляє «Фінансовий клуб» в проєкті «50 провідних банків України – 2020».
Що заважає розвитку іпотеки в Україні. Думка банкірів
Що кажуть банкіри
НБУ оцінює обсяги іпотеки як дуже низькі: співвідношення іпотечного портфеля до ВВП становить менш ніж 1%.
За даними учасників ринку, лише 7% угод на ринку нерухомості проходили із залученням кредитних коштів.
«Показово, що якщо три роки тому понад 70% нових кредитних угод із житловою нерухомістю належали до сегменту первинного житла в рамках партнерських програм із забудовниками або девелоперами, то в 2019 році ситуація кардинально змінилася: вже більш ніж 70% нових іпотечних кредитів припадає на вторинний ринок, тоді як обсяги кредитування нового житла за партнерськими програмами скорочуються», – розповідає директор з розвитку бізнесу Банку Кредит Дніпро Денис Міхов.
Читайте також: Приватбанк запускає програму доступної іпотеки під 9,99% річних
Додатковими причинами вимушеної переорієнтації на вторинний ринок і перешкодами для пожвавлення іпотечного кредитування Міхов називає правову неврегульованість і непрозорість первинного ринку нерухомості. Як наслідок – слабка захищеність інвесторів у новобудови і незахищеність прав кредиторів.
Директор департаменту продуктів для приватних клієнтів Райффайзен Банку Аваль Олексій Пузняк відзначає відсутність механізму контролю за виконанням забудовником зобов’язань (процесом будівництва об’єктів, дотриманням норм і термінів уведення в експлуатацію). У результаті банки стикаються, наприклад, зі зміною адреси під час уведення будинків в експлуатацію.
«Будівельна адреса відрізняється від фактичної, що дає змогу позичальникам і несумлінним забудовникам продавати квартиру третім особам без згоди банку», – пояснює Олексій Пузняк.
Спростити роботу банків у сегменті кредитування нерухомості міг би й онлайн-доступ до низки держреєстрів: реєстру актів цивільного стану, реєстру довіреностей та держреєстру прав на нерухоме майно – так само, як і нотаріусам та іншим користувачам із розширеними правами доступу і можливістю отримувати інформацію у форматі бази даних.
«Відсутність доступу ускладнює кредитний аналіз і перевірку позичальників – фізичних осіб», – вважає Пузняк. Крім того, нагадує він, банки повинні забезпечити оцінку розміру кредитного ризику за операціями кредитування на первинному ринку на рівні щонайменше 13,5% від сформованого портфеля, що робить іпотечне кредитування для банків збитковим.
До того ж чинні нормативно-правові акти передбачають зростання банківських резервів у разі відсутності фізичного моніторингу. Ці вимоги призвели до того, що іпотека не має помітного впливу на ринок нерухомості та кредитну активність банків.
Які банки пропонують дешеву іпотеку
Ощадбанк оновив іпотечні програми, знизивши процентні ставки за кредитами в діапазоні від 3 до 4,49 п. п.
Очікування президента і уряду
-
Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що ставки по іпотеці знизять до 10% річних вже у вересні 2020 року: «Уряд і Нацбанк вже працюють над зниженням процентної ставки. На вересень іпотека може бути 10%. Це дуже важке завдання, але вже реальна», — заявив Зеленський.
Читайте також: Як отримати іпотеку на квартиру: покрокова інструкція
-
Раніше експрем'єр-міністр Олексій Гончарук також заявляв, що в поточному році цілком можливо домогтися зниження ставки по іпотеці до 10-11% річних.
-
За підсумками 4 кварталу 2019 року банки знизили ставки для споживчих кредитів та кредитів на покупку авто, в той же час іпотека подорожчала.
-
В даний час середні ставки по кредитах для фізичних осіб у банках становлять близько 35% річних, для підприємців — 15-19% річних. Ставки по іпотеці на початок 2020 року становлять 18-25% річних.
Коментарі - 33
Других дел у человека нету
А уж на его заигрывания с Ахметкой уже тошно смотреть.
А про коррупцию: Куча скандалов с Ермаком, Аваковым, табуном его депутатов, назначения людей Ахметки на множество ключевых должностей в стране, в конце концов отмазал свинарчука которого сам же и критиковал.
В этом, зе-команда — молодцы!
Плюс курс заложен в бюджете 29.4. Более крепкая гривня, например, снижает доходы бюджета по импортному НДС.
зато повышает доходы бюджета при возврате валютных кредитов.
— Лучше взять и положить на обоих. Приманки придумали не для того, чтобы кормить, а для того, чтобы ловить.
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/126467/
Ну давайте теперь всем квартиры по 3-5%, и через 3-4 года будет такой кризис, что и через 30-40 не разгребем.
Какая вообще ипотека может быть в нашей стране?
ну обьективно - вот берет избиратель зеленского ипотеку под 5%, допустим 1 млн грн, и перестает платить ее
что может банк сделать? забрать ипотеку? нет - он туда сразу вписывает детей, до 18 нельзя, потом за взятки его дети вписывают своих детей
банк тогда говорит, окей, забрать не могу, подам на него в суд. Выигрывает суд, но любитель слуги народа говорит - так у меня работы нет, или я работаю на минималку(реально работая в серую и имея 2-3 тыс долларов), и суд говорит - ну да, у тебя жена дети бабушка мама и еще корова в селе, по этому давай ты будешь банку отдавать со своей минимальной зарплаты 30 грн в месяц на протяжении 250 лет - это будет честно
евробляхер взявший кредит конечно соглашается, а банку ничего не остается как записать это в убытки
потом банк говорит кабмину - тут такое дело, я вашим изберателем кредитов навыдавал, они не возвращают, дайте мне денег иначе банкротом стану - и кабмин набирается долгов что бы дать банку денег
почему кабмин дает денег? да по тому что у нас на рынке 60% государственных банков, и только они и будут выдавать ипотеку
ни один частный в эту аферу не полезет
и в конце из-за 73% хитрых ворюг, те 20% кто платит налоги будут оплачивать этот щедрый пир ипотеки
любой думающий человек понимает, что административно заставляя банки давать кредиты с низкими процентами тем, кому банки в рыночных условиях в отделение не дали бы зайти ведет только к очередному кризису банковской системы и экономики
но да, 73% такими глубокими критериями не мыслят, им бы зрещиль аля теракты с автобусами, и хлеба аля ввоз евроблях и дешевой ипотеки
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/125944/
Проблемы же ипотеки как кредита на покупку существующей недвижимости совсем другие. И это не обязательно вторичка. Это может быть и первичка, но продающаяся по факту сдачи в експлуатацию.