Мінфін - Курси валют України

Встановити
20 липня 2020, 14:52

Коронакриза. Що чекає на Україну

Поки ще рано давати точні оцінки економічного впливу Covid-19. Але більшість експертів очікують, що економічний спад в євразійському регіоні загалом та в Україні, зокрема, буде носити U-образний характер.

Поки ще рано давати точні оцінки економічного впливу Covid-19.
фото: slovoidilo.ua

Що це означає для економіки, за яким сценарієм буде рухатися Україна і хто зможе першим вийти з кризи, у статті для «Мінфіну» розповіла лідер напрямку супроводження корпоративних угод KPMG Світлана Щербатюк.

Covid-19: прогнози та очікування

За підсумками введення карантинних заходів економіки всіх країн євразійського регіону показали падіння. Однак уряди цих держав очікують швидкого стрибка активності і позитивних показників зростання у 2021 році. Очікування засновані на припущенні про поступове відновлення вже в четвертому кварталі 2020 року.

Разом з тим, можна прогнозувати, що у всьому регіоні буде мати місце дефіцит бюджету в поточному році, а в багатьох країнах і в 2021 році. Це спричинить збільшення боргових зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями. Країни будуть перебувати у пошуку додаткових джерел доходу, в тому числі, за рахунок збільшення податкових надходжень.

Серед очікуваних кроків урядів країн – переоцінка політики і пріоритетів держвидатків в літні місяці і перегляд держбюджету на осінь. Після ослаблення кризи більшість урядів будуть докладати зусиль, щоб активізувати залучення інвестицій та поліпшити діловий клімат.

Серед основних факторів, які впливають на економіку євразійського регіону – скорочення доходів трудових мігрантів, зниження ринкового попиту на метали і мінерали, зниження доходів від туристичної галузі.

Читайте також: Експерти підрахували, скільки може втратити світова економіка через пандемію коронавірусу

Можливі сценарії для України

Що стосується України, то Covid-19 привів до значного уповільнення прогнозованого раніше економічного зростання. Якщо раніше очікувалося, що цього року економіка зросте більш ніж на 3%, то тепер цей показник пішов у мінус: очікується зниження на 8%. Це пов'язано, в першу чергу, з різким падінням споживання і припливу інвестицій.

Зараз складно сказати, за яким сценарієм розвиватиметься українська економіка. Багато в чому це залежатиме від подальшої ситуації з пандемією. Якщо восени почнеться друга хвиля, ми побачимо чергове посилення карантинних заходів, оскільки поява вакцини від Covid-19 можлива не раніше першої половини 2021 року.

З іншого боку, впливати буде внутрішньополітична ситуація в країні. Якщо вона буде стабільною, економіка України, як і економіка інших країн євразійського регіону, може почати поступово відновлюватися вже на початку наступного року. При оптимістичному сценарії, в 2021-2022 рр. зростання реального ВВП може скласти 3% на рік.

Якщо говорити про сьогоднішній день, то дефіцит бюджету через кризу, викликану пандемією, може до кінця року сягнути 7,5% ВВП. Основним джерелом економічної стабілізації для України є допомога МВФ, однак відставка голови НБУ робить такі рішення більш вивіреними та обережними з боку іноземних інвесторів.

Зокрема, угода з розміщення єврооблігацій під 7,3% — 7,4% до 2033 року на $1,76 млрд була зірвана, а МВФ заявив про необхідність збереження незалежності НБУ для продовження програми підтримки економіки України.

На думку експертів, ймовірність того, що НБУ зможе зберегти незалежність від політичного тиску, невелика. Вже до кінця 2020 року гривня може ослабнути до 30 грн за $ 1, що створить певну нестабільність в економіці.

Читайте також: Кирило Шевченко. Які проблеми доведеться вирішувати новому голові НБУ

Хто першим вийде з кризи

Covid-19 вдарила по всіх без винятку галузях. Але більше всього постраждали індустрія розваг (кінотеатри, театри тощо), туристична галузь (авіакомпанії, готелі, туристичні агенції) і сектор громадського харчування (кафе, ресторани, кав'ярні). Встояли і навіть розширили клієнтську базу лише ті компанії, які змогли швидко адаптуватися до нових умов і нових потреб покупців.

Читайте також: Які бізнеси найбільше постраждали від карантину

Найшвидше вийти з кризи, швидше за все, зможе IT-сектор. Коли для більшості компаній віддалена робота виявилася випробуванням, IT-сектор відреагував практично безболісно. Готовність до віддаленої роботи – один з найважливіших факторів, що дозволяють вистояти в умовах кризи.

Ще одним фактором збереження бізнес-динаміки є цифровізація бізнесу. У докризовий період споживачі демонстрували зростання попиту на послуги онлайн. Це стосувалося переважно онлайн-банкінгу, підписок на ігри, сервісів доставки готової їжі та продуктів харчування через онлайн-додатки. Введення карантину зробило таку практику масовою: споживач воліє не ходити до магазинів та здійснювати покупки онлайн. Тому найбільш м'яко вийти з кризи зможуть ті компанії, які враховують цей тренд і перебудовують свої бізнес-процеси на новий лад.

Читайте також: Подолати наслідки кризи вдасться не раніше 2025 року

Коментарі - 7

+
+54
bonv
bonv
20 липня 2020, 21:12
#
Друга хвиля може затягнутися на увесь 2021 рік (якщо не дальше) або до винаходу ефективних ліків.. Світова криза в економіці ще толком і не розпочалася.
+
0
Алексей Сахаров
Алексей Сахаров
21 липня 2020, 6:50
#
Ну как то так, но есть вероятность до 23го года, а потом выход из кризиса...
+
0
Bux Rus
Bux Rus
21 липня 2020, 16:12
#
Типа 3-4 года общемировой войны. трындец
+
0
SkrudjMacduck
SkrudjMacduck
21 липня 2020, 22:58
#
Ніхто не знає, скільки триватиме криза.
+
+23
90054602
90054602
22 липня 2020, 9:17
#
Криза отчасти в головах. Украина прогнозам не поддается. Хватит сидеть в интернете идите работать.и все будет ОК.
+
+15
yo2019
yo2019
24 липня 2020, 0:03
#
Что такое эта ваша разруха? Старуха с клюкой? Ведьма, которая выбила все стёкла, потушила все лампы? Да её вовсе и не существует. Что вы подразумеваете под этим словом? … Это вот что: если я, вместо того, чтобы оперировать каждый вечер, начну у себя в квартире петь хором, у меня настанет разруха. Если я, входя в уборную, начну, извините за выражение, мочиться мимо унитаза и то же самое будут делать Зина и Дарья Петровна, в уборной начнётся разруха. Следовательно, разруха не в клозетах, а в головах.
+
0
Pens
Pens
24 липня 2020, 2:38
#
+8 за знание классики, а по факту чуть мимо. В данном случае разруха и в «головах» и в «клозетах », ну по Аристотелю... :)
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися