Депутати зареєстрували законопроєкт «Про ріелторську діяльність», яким хочуть детінізувати галузь і дозволити купувати або орендувати нерухомість виключно через ріелторів з єдиної бази. Про це зазначається в проєкті закону, пише ЕП.
В Україні хочуть заборонити здавати нерухомість без ріелтора (законопроєкт)
Що пропонує законопроєкт
Відповідно до законопроєкту, придбати (продати) або орендувати (здати в оренду) нерухомість буде законно тільки через ріелторів.
Також ріелтори будуть вносити інформацію за договорами (з присвоєнням унікального номера) у новий сервіс — Єдину інформаційну базу.
Незареєстровані в базі ріелторські договори не будуть вважатися законними. Сама база буде публічною і доступною онлайн.
Передбачається, що база забезпечить систематизацію і швидкий пошук перевіреної інформації про нерухоме майно (юридичної, технічної, цінової і т. д.) і надасть можливість користуватися інструментами при проведенні операцій з об'єктами нерухомості.
Читайте також: Звільнення від плати за оренду на час карантину: як це працює?
Крім того, ріелтор проводитиме паспортизацію об'єктів, без якої, наприклад, прорекламувати свою квартиру (скажімо, на сайті оголошень) — буде неможливо.
Передбачається, що реклама нерухомості повинна буде містити в собі номер паспорта об'єкта. За невиконання цієї вимоги законопроект передбачає штраф у 47,2 тисячі гривень.
Читайте також: Що передбачити в договорі оренди, щоб не потрапити в халепу
Ріелтори будуть зобов'язані пройти профподготвку і складати кваліфікаційний іспит. Атестованих ріелторів будуть вносити в ще один новостворений сервіс — Єдиний реєстр ріелторської діяльності.
За роботу без ріелторських свідоцтв передбачені штрафи від 8,5 до 17 000 гривень з конфіскацією прибутку. Повторне порушення буде каратися від 17 до 34 тисяч гривень (також з конфіскацією прибутку).
Що думають фахівці сфери
Асоціація фахівців з нерухомості підтримує ідею детінізації галузі, однак охарактеризувала цю редакцію законопроєкту такою, що несе істотні ризики для ринку. Також там зазначили корупціогенні ризики законопроєкту.
Фахівці бачать у законопроєкті обмеження прав громадян на право розпоряджатися своєю власністю, гарантовані Конституцією.
Зараз Асоціація подала звернення в комітет, який збирається розглядати законопроект 26 червня, з проханням врахувати поправки ринку.
Коментарі - 27
Зачем мне прокладка между МОЕЙ недвижимостью и деньгами ПОКУПАТЕЛЯ? Какой тогда смысл в нотариусах? Какой смысл реестров? Какой смысл в риелторах когда есть olx и лунь?
и в АТБ введем посредника который будет брать 5% проверяя что бы у тебя гречка не просроченная была
6) частину першу статті 638 Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356) доповнити новим абзацом такого змісту:
«Істотною умовою договору, за яким об’єкт нерухомого майна, його частина відчужується, реалізується та/або передається в найм (оренду), позичку фізичною особою, є індивідуальний реєстраційний номер інформаційного паспорта об’єкта нерухомості в Єдиній інформаційній базі даних у сфері рієлтерської діяльності відповідно до Закону України «Про рієлтерську діяльність в Україні».
А вот обязан ли гражданин пользоваться услугами риелтора - не нашел пока такого в законе. Так как написано ниже "відповідно до Закону України «Про рієлтерську діяльність в Україні."
И нужен не «індивідуальний реєстраційний номер інформаційного паспорта об’єкта нерухомості», а именно «індивідуальний реєстраційний номер інформаційного паспорта об’єкта нерухомості в Єдиній інформаційній базі даних у сфері рієлтерської діяльності відповідно до Закону України «Про рієлтерську діяльність в Україні»»
Т.е. вы собираетесь продать или законно сдать жилое помещение. Где вы будете брать этот номер? Не у риелторской ли конторы? Которая вам его даст бесплатно?
К слову, в статье 3 написано, что:
Єдина інформаційна база даних у сфері рієлтерської діяльності (далі – Єдина інформаційна база даних) — єдина багаторівнева інформаційно-телекомунікаційна система, що містить у своєму складі бази даних, інформаційні ресурси та сервіси для забезпечення прозорості, достовірності та доступу до інформації та послуг у сфері рієлтерської діяльності, накопичення, обробки, систематизації та пошуку відомостей про об’єкти нерухомості, формування єдиної інформаційної бази даних про об’єкти нерухомості та операції з ними;
И кто же будет вносить в эту единую базу информацию об операциях с объектами недвижимости?
В ст.15, где перечислены обязанности субъекта реелторской деятельности, нет пункта о том, что оный субъект обязан предоставлять такую информацию и вносить соответствующие изменения бесплатно.
Это относится только к сфері рієлтерської діяльності
Подождём пару дней, юрики пусть почитают.
К сведению «продаванов» - идите к нотариусу, туда же вас в итоге и отведёт риелтор. И только нотариус будет проверять документы, отвечать за сделку и скажет какие вам нужно собрать документы и что и где достать. Там 3 справки от силы. Сейчас у нотариусов есть секретари, которые у них работают, и эти секретари сами соберут вам справки за или от 100грн.
Про це повідомляє дослідження Центру Разумкова присвяченому року президентства Зеленського.
Також половина респондентів вважає, що економічне становище України погіршилося,, 7,4% думають, що покращився. 56% опитаних відчули зростання рівня цін і тарифів (10% думать. що ситуація з тарифами змінилася на краще, 29,9% - не відчули змін).
70,3% респондентів згодні з тим, що передвиборні обіцянки президента про робочі місця не виконані, 15,9% вважають, що вони виконані частково, 1,5% - думають, що виконані повністю.
71,5% зазначають, що президент не зміг відсторонити олігархів від впливу на політику.