Європейський Центробанк збільшив обсяги фінансової допомоги економіці, довівши суму до 1,35 трлн євро. Основна мета фінансування – викуп боргових зобов'язань країн ЄС. Однак нинішні дії регулятора можуть мати наслідки на багато років наперед.
ЄС на роздоріжжі цілісності. Чи зможе криза згуртувати Союз
Про те, як пакет допомоги ЄЦБ позначиться на єдності Союзу і як вплине на євро у майбутньому, у колонці для «Мінфіну» розповів аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.
Повернення до старої проблеми
Вже ціле десятиліття, починаючи з травня 2010 року, Європейський Союз тоне у борговій кризі і не може остаточно перемогти. Весь світ вже чув про боргові проблеми Греції, про фінансові проблеми в Італії та Іспанії. І багатьом здається, що у цієї проблеми вже немає «кінця і краю». Через борги, європейська економіка в темпах зростання значно відстає від інших регіонів світу, в тому числі і від США.
На цьому тлі, багато хто вже давно говорить про те, що ЄС у майбутньому може розвалитися. Хоча не багато хто знає, що в економічному плані, Європейська економіка в цілому найбільш збалансована і самодостатня, у порівнянні з іншими регіонами світу.
У Європи немає величезного дефіциту торгового балансу як у США, навпаки, Єврозона має позитивне сальдо торгового балансу, наприклад у 2019 році воно склало 250 млрд. євро. В Європі розвинені і виробництво, і сфера послуг, і фінансовий сектор. Тобто історія, коли виробництво знаходиться в Китаї, а капітал і споживач у США, від чого виникають структурні перекоси в економіці, не зовсім про Європу. Європа, образно кажучи, сама годує себе, і у неї немає великих структурних дисбалансів із зовнішнього боку, якщо дивитися на Єврозону загалом.
Боргова проблема жителів Півдня
Всі європейські проблеми пов'язані з внутрішніми дисбалансами. Північні багаті країни багато виробляють, за рахунок чого володіють великими фінансовими накопиченнями, які вони видають в борг слабким південним країнам, які купують товари жителів Півночі і багато в чому живуть у борг. Через це в Європі й існує боргова проблема, оскільки вона є відображенням структурних дисбалансів всередині самого ЄС.
В цьому плані ЄС мало чим відрізняється від інших великих економік світу. Адже скрізь є слабкі і сильні країни або регіони. Наприклад, в США є слабкі і бідні штати, такі як Алабама, Арканзас або Теннесі. І якщо умовно виділити їх фінансовий стан в окрему країну, то вони мало чим відрізнятимуться від Греції.
Читайте також: Німеччина погодила пакет порятунку економіки на 130 мільярдів євро
Будь вони у тих же умовах, що і Греція, вони також накопичували би борги. Але в США є федеральний уряд, який перерозподіляє ресурси між усіма, і багаті штати за рахунок цього завжди де-факто дотують бідні штати. За рахунок цього внутрішні дисбаланси всередині країни згладжуються. А жителі багатого Нью-Йорка, або Каліфорнії, не говорять про те, що вони годують жителів бідної Міссісіпі. У Америки загальний «гаманець», і він стерилізує внутрішні дисбаланси.
В Європі все не так, як у США. ЄС не єдина держава, у всіх країн окремі «гаманці». І немає сильної центральної влади, оскільки значна частина повноважень перебуває у самих держав. Будь-яке важливе рішення, не може бути прийнято владою ЄС самостійно, а потребує схвалення всіма країнами-учасницями, в тому числі у вигляді ратифікації рішення в парламентах усіх країн. А тому центральна влада не може виступити як уряд США, і стерилізувати проблему внутрішніх дисбалансів у Європі.
Криза змінила підхід
Ще в 2010 році, з появою боргової кризи в Греції, у Європі була ідея щодо створення єдиного боргу ЄС. Якщо б тоді ЄС реалізував цю ідею, то боргова криза не отримала розвитку. Тому що європейські борги — це, в основному, внутрішні борги. І якщо борг Греції розмити на всіх, то в цьому випадку і віддавати їх будуть всі, по суті самі собі. Але в такій конструкції, багаті жителі Півночі будуть дотувати бідних жителів Півдня. Тому багаті були проти цього, і ідея з єдиним обов'язком не була реалізована. І Європа не може вирішити цю проблему досі.
Але все рухається і змінюється. Корона-криза своїми проблемами поставила Європі ультиматум, при якому ЄС повинен або ще більше інтегруватися, або цей Союз дійсно розвалиться. Адже Південні країни через корона-кризу опиняться у важкій економічній ситуації. Проблема боргів знову буде боляче бити по їх «гаманцю», і звичайно вони будуть незадоволені своїми багатими сусідами. Від чого на майбутніх виборах, у всі владні структури, будуть масово перемагати так звані «Євроскептики», які і розвалять ЄС.
Корона-криза змусила дві найбільші економіки Європи — Німеччину та Францію усвідомити становище ЄС, і пані Меркель з Макроном запропонували план з відновлення економіки ЄС, який ухвалила Єврокомісія на 750 млрд євро.
Важливість цього плану полягає в тому, що вперше за багато років, фінансування цього плану здійснюватиметься усіма країнами ЄС на паритетній основі, а запозичення будуть відбуватися від імені самого Європейського Союзу.
Якщо не вдаватися в подробиці, то суть цього плану в тому, що вперше за багато років, цей план передбачає загальний «гаманець» ЄС, без поділу на «твоє» і «моє». Новий план Єврокомісії створює передумови для створення єдиного боргу ЄС. А такий підхід може кардинально змінити всю фінансову ситуацію в Європі. З єдиним «гаманцем», більше не буде слабких країн, не буде дефолту Греції, оскільки її борги розчиняться як загальні зобов'язання ЄС. Боргові папери Італії та Німеччини будуть коштувати однаково, і боргова криза в Європі закінчиться, за рахунок тіснішої фінансової інтеграції в Європейському Союзі.
Читайте також: Світову економіку чекає нова інфляційний криза
У цього плану, звичайно ж, є супротивники в особі багатих північних країн, таких як Нідерланди, Австрія, Данія та Швеція. Вони все ще не хочуть дотувати бідні країни, і потенційно їхня позиція може завадити ухваленню цього плану. Однак найбільші і найвпливовіші країни ЄС, в особі Німеччини і Франції, вже за цей план. І більш того, вони і запропонували цей план Єврокомісії, а тому шанси на прийняття цього плану досить великі.
Борг об'єднує
Звичайно ж, цей план якщо і буде прийнятий, то це не відбудеться швидко. Його ще потрібно буде затвердити на саміті ЄС, і потім парламенти європейських країн повинні будуть його ратифікувати. І в цьому зв'язку, у ЄС ще буде багато суперечок про цей план, і ще немає жодних гарантій того, що він буде прийнятий.
Якщо Європа прийме цей план, то Європейський Союз нарешті вирішить свою боргову кризу, і зробить величезний якісний ривок вперед шляхом інтеграції. Тоді ні про який потенційний розвал ЄС, вже не буде й мови. Загальний гаманець» об'єднає ЄС, і Європа стане міцнішою і сильнішою. Якщо ж цей план не приймуть, то ЄС дійсно може розвалитися.
Читайте також: Як антикризові заходи ЄЦБ вплинуть на курс євро та українські євробонди
Судячи зі зростання курсу євро останнім часом, надії на позитивний результат досить великі. І для євро, позитивний результат буде дуже позитивним. Без боргової проблеми в ЄС, євро, який падає в ціні у відношенню до долара з 2008 року, навпаки, почне зростати у відношенні до нього, і мова буде йти не про локальне зростання на один раз, мова буде йти про великий багаторічний тренд зростання.
Коментарі - 4
Это похоже на конфликт роботизации-безработицы. Можно всех уволить и заменить роботами, но кому тогда продавать товары, если у уволенных бедняков теперь нет денег? Надо раздать им деньги.