МВФ очікує, що ВВП України скоротиться цього року на 7,7%, а кожен десятий українець залишиться без роботи. Однак, цифри, які озвучує Фонд можуть виявитися лише вершиною айсберга. Адже значна частина нашої економіки знаходиться в тіні.
Коронавірус вдарить по «тіні». Що насправді буде з економікою України
Про те, що загрожує тіньовій економіці, які будуть наслідки, і що в цій ситуації треба робити владі, у колонці для «Мінфіну» розповів аналітик ІГ Універ Михайло Федоров.
Дві економіки
Обсяг офіційного ВВП і економіки значно відрізняється від фактично існуючої економіки. І в цьому ключі статистичні дані щодо економіки України, швидше за все, покажуть відносно низькі цифри падіння, оскільки офіційна економіка впаде не так значно, як впаде фактична економіка з урахуванням тіньового сектора.
Ці майбутні цифри з падіння економіки України не будуть відповідати очікуванням людей, оскільки люди відчувають на собі фактичну економіку і її падіння, а не зниження офіційних цифр.
Що відбувається в тіні
Посудіть самі – населення України становить близько 42 млн осіб, при цьому в грудні 2019 року в країні налічувалося всього 7,3 млн штатних співробітників «по білому». В нормальних умовах в країні має працювати половина населення. Тобто, в Україні має бути 20-22 млн. робочих місць. Чи означає це, що безробітних в країні у 2019 році було 13 млн чоловік? Ні, люди в основній своїй масі працюють, але по-різному. Оціночно в країні є 16 млн робочих місць, плюс до цього варто додати 3,2 млн людей, які постійно працюють за кордоном, і плюс до цього — є сезонні працівники. І так загальна цифра і наближається до половини населення. Але з цих цифр виходить, що тіньова економіка головує в Україні.
Так само «тінь» в економіці можна побачити і з позиції платіжного балансу. Експорт товарів і послуг з України в 2019 році склав $63 млрд ($46 млрд товари і $17 млрд послуги). До цього можна додати ті гроші, які українці, що працюють за кордоном, відправляють в країну, адже це ж, як не крути, такі ж валютні надходження, як і експорт, і тоді загальна цифра збільшиться на $12 млрд ( до $75 млрд). Але це теж захмарні цифри, адже виходить, що зовнішні надходження становлять майже половину ВВП країни, який у 2019 році склав $155-160 млрд (в залежності від курсу оцінки).
Ставки за депозитами зростають навіть у кризу. Обирай внесок з вигідними умовами
Причому перекази заробітчан у розмірі $12 млрд — це не повна цифра, адже значна частина грошей привозиться просто кешем і ніяк не врахована, а з цими цифрами загальний прихід валюти в країну може досягати і $90 млрд на рік. І якщо дивитися на ці цифри, то може здатися, що українці на 2/3 працюють на «експорт», майже не виробляючи товари та послуги на внутрішній ринок.
Читайте також: Куди подінуться наші заробітчани після карантину
Можна вимірювати економіку України майже у всіх площинах, і скрізь цифри будуть дивовижними, і цим вони будуть сигналізувати про значну частку тіньової (сірої), неврахованої частини економіки країни. І так було майже завжди, і зараз, і в 2017 році, і в 2012 році і в 2004 році. І все це означає, що точної, повної інформації за економікою країни немає. А не маючи достатнього обсягу інформації, не можна точно оцінити потенційні втрати фактичної економки.
На скільки вже впала економіка
І ось на дворі криза. Якщо звернути увагу на інші країни, то там карантин призвів до зупинки від 25% економіки та більше. В Україні фактична економіка в період карантину, швидше за все також скоротилася на дуже значну величину.
Але це фактична економіка разом з тіньовою економікою. Легальна економіка, швидше за все, скоротиться на меншу величину. І певні дані з цього приводу вже є. Зокрема, у березні бюджет недорахувався всього 10% від планових податкових надходжень. І тут виходить палиця з двома кінцями. Хтось скаже це багато, а хтось скаже — мало, адже країна більшу частину березня провела на карантині і значна частина економіки простоювала, а податки знизилися лише на 10%.
І якщо в оцінці економічного стану України виходити з двох фокусів зору, де є економіка фактична і є офіційна економіка, то перспективи економіки будуть різними. Фактична економіка впаде на значну величину, так як карантин зупинив економічну активність, так само, як і в інших країнах. Але легальна економіка впаде в меншій мірі і офіційні дані щодо економіки країни на подив усім будуть «сильними».
Читайте також: Як епідемія змінила економічні прогнози для України
З огляду на вищеописане, я маю одночасно дві думки щодо перспектив економіки України в 2020 році. І ці дві думки діаметрально протилежні.
Що буде далі
Перша думка щодо фактичної економіки. Вона дуже сильно постраждає. І тут відразу обмовлюся, що маючи на увазі фактичну економіку, я охоплюю все (і державу, і людей, і компанії), тому мова йде скоріше не про ВВП, а про ВНП (валовий національний продукт). І в цій оцінці я вважаю, що одними з найбільш постраждалих будуть трудові мігранти.
Багато хто з них на період карантину виявилися де-факто безробітними, без доходів, але з великою кількістю витрат, пов'язаних з проживанням поза домом або з переїздами з місця на місце. І враховуючи, що за кордоном працювало 3,2 млн осіб на постійній основі, то фактична економіка отримала додаток до армії безробітних на мільйон, а модливо і на два мільйони осіб.
Що стосується внутрішньої економіки, то ті 7,3 млн осіб, які працюють по «білому», захищені трудовим законодавством. Але інші 8-9 млн осіб не захищені і можуть втратити джерела доходу. Однак вони, як і трудові мігранти, практично ніяк не зіпсують цифри в офіційній економіці, тому що їх там і не було.
Читайте також: Реєстрація нових ФОПів впала майже втричі
Чи ж можна взяти ФОПів. Тут, що гріха таїти, багато платили «мінімалку», незалежно від реальної діяльності. Корона-криза скоротить реальні обороти, але «мінімалка» залишиться, і у «білій» частини великого падіння не буде.
Тому «білу» економіку я оцінюю досить позитивно. Вона не впаде сильно, тим паче, що основний експортний товар у вигляді продукції сільського господарства в корона-кризу практично не зазнає втрат. В бюджеті України не буде ніякої катастрофи, і країна зможе обслуговувати свій державний борг і платити за іншими рахунками. А якщо в додаток до цього країна все ж отримає гроші від МВФ, то в державних фінансах країни взагалі не буде великих проблем за підсумками року.
План дій влади
І якщо виходити з такої позиції, то влада України може дозволити собі бути сміливішою у питанні надання допомоги економіці країни. І найголовніше у країни є ресурси для такої допомоги. Перше і найпростіше, що може зробити держава, це кинути в бій ті $2,9 млрд, які Нафтогаз отримав від Газпрому наприкінці минулого року за судовими спорами.
Спосіб допомоги досить простий, Міністерство фінансів може випустити спеціальні облігації державної позики з нульовою ставкою, які купить Нафтогаз. І ці гроші швидко, без всіляких зволікань, надійдуть до бюджету.
Читайте також: Без грошей МВФ прожити можна. Але чи довго?
Так само в майбутньому, коли вже буде домовленість з МВФ, бюджет зможе кинути ще $2,5 млрд на бій з кризою, адже обсяг допомоги від Фонду було збільшено на цю суму. У сукупності це дасть майже 150 млрд грн додаткових грошей. І зробити так потрібно, адже головною метою є не цифри в економіці і не державні фінанси, головними є люди і фактична економіка.
Коментарі - 28
Под вопросом долг беглого президента 3 млрд. дол. перед страной соседкой
Коронавирусный кризис имеет еще одно важное отличие — экономика не сколько страдает, сколько «поставлена на паузу». Другими словами, если убрать причину — карантин, почти все сегменты экономики очень быстро восстановятся. Быстро не восстановятся все, что связано с туризмом. Но Украина не очень от туризма зависит. Постарадать некоторое время могут еще кафе, но зная украинцев, очень быстро и тут восстановится.
С гугл подсказывает другие цифры:
С 1 апреля в Украину вернулись 650 000 человек, еще 11 000 хотят, но пока не могут
С 13 марта, после введения всеукраинского карантин, до 1 апреля в Украину вернулись 650 000 человек.
1 300 000 слишком несопоставимы с 300 т.
Огромное количество заробитчан работает в сфере услуг - уборка квартир, присмотр за стариками, строительство.
Ни одна из этих сфер не станет локомотивом восстановления экономики.
Когда вы говорите «если убрать причину» не забывайте когда убрать, если убрать причину месяц назад тема бы не появилась, если убрать сегодня мы уже имеем 1,3 млн вернувшихся (читай безработных). Если убрать причину через пол года представьте на секундочку на сколько беднее станет работодатель украинской домохозяйки (о стремительном сокращении потребности в присмотре за стариками догадываетесь сами). Недвижимость? Спрос упал на любые товары долгосрочного использования (денег нет, а посиди еще пол года без работы одни останутся долги, недвижимость не нужна и подавно.
Ключевое падение спроса, падение сбережений, человечество стоит перед проблемой дефляционной спирали (опыт 30х прошлого века в помощь).
Далее, заробитчаны — это цикличные либо сезонные мигранты. Под новый год их каждый год возвращается под 500 тысяч. Для них вполне нормально 3 месяца тут, 3 месяца там. Карантин пока всего 1 месяц. Потому распорядок жизни мигрантов вообще не поменялся.
А чего ''слишком жесткой'', скорее наоборот монетарная политика слишком мягкая.
Ревальвация — в ''шапке'' ''минфина'' есть курсы валют, посмотрите)
Чего низкая инфляция это ''плохо''?
Низкая инфляция — это хорошо, меньше обесцениваются з/п.
Экон.рост?
Как НБУ на него повлияет?)
У нас есть для этого целое министерство, но про него вы молчите.
Промышленность?
Она вся частная, надо офшорщикам вопросы задавать)
Занятость?
Вы не в курсе, что 90% ''безработных'' у нас работают, но неофициально?)
Сейчас правда часть этой публики стала безработными фактически, но это их проблемы.
И не НБУ их решать.
1. Давно нет 42 млн., справедливо ориентироваться на 35.
2. Половина населения не может работать так как в 35 входят дети и пенсионеры. Думаю для Украины будет справедливо до 12 млн. трудоспособного населения.
3. Официально работает около 8 млн. + 1 млн. безработных, остается около 30%.