Через кризу у світовій економіці, яку спровокував спалах китайського коронавірусу, протягом 2020 року Україна може залишитися без джерел дешевого запозичення коштів на ринку. Про це заявила у фейсбуці ексміністерка фінансів Оксана Маркарова.
Україна може втратити джерела дешевих зовнішніх позик через економічну кризу — Маркарова
Як Україні впоратися
Маркарова зазначила, що Україні необхідно продовжити домовлятися з міжнародними фінансовими організаціями про залучення дешевих позик, передусім з Міжнародним валютним фондом та Світовим банком.
За її словами, у разі успішного завершення таких переговорів не потрібно буде позичати гроші на ринку під високі відсотки.
Читайте також: Мінфін вперше цього року позичив євро у банків
«Також ми маємо домовленості з іншими офіційними кредиторами, які можуть в цьому році закрити майже всі потреби України у фінансуванні, щоби не звертатися до ринкових запозичень, які через глобальну кризу, що розгортається на тлі епідемії коронавірусу, можуть бути недоступними за прийнятною ціною», — зазначила колишня очільниця Мінфіну.
Читайте також: Коронавірус і Україна: чому гривня втримається
Під які відсотки держава наразі позичає гроші
Наразі Україна позичає кошти на ринку під відносно низькі відсотки — 9-10% у гривні, 2-4% у валюті.
Однак останні аукціони з продажу боргових облігацій засвідчили, що попит інвесторів на український державний борг падає, а державі все складніше запозичити під низькі відсотки на довгі терміни.
Читайте також: Нерезиденти не поспішають купувати українські ОВДП через кризу на світових ринках
Ситуація на зовнішніх ринках
В останній тиждень лютого через паніку, спричинену коронавірусом, фінансові ринки у світі втратили щонайменше $5 трильйонів — це еквівалент ВВП Японії (у 2018 році за розрахунками МВФ) і більше ВВП України у понад 40 разів.
На світових фінансових ринках стався найбільший спад від часів Світової фінансової кризи. Цей спад продовжився й на початку березня.
Читайте також: Мінфін у слайдах показав, як скоротиться держборг
Що відомо про суму боргу
- У січні 2020 року у доларовому еквіваленті державний та гарантований державою борг зменшився на $0,94 млрд – до $83,43 млрд.
- Сума державного та гарантованого державою боргу України збільшилась у гривневому еквіваленті на 80,72 млрд грн – до 2 079,02 млрд грн.
-
Прямий зовнішній борг в січні виріс на $1,24 млрд завдяки випуску єврооблігацій на 1,25 млрд євро (в доларовому еквіваленті це $1,38 млрд), гарантований зовнішній борг зменшився на $0,09 млрд.
-
Станом на 31 січня 2020 року державний та гарантований державою зовнішній борг становили 1 248,43 млрд грн (60,05% від загальної суми державного та гарантованого державою боргу) або $50,1 млрд.
Коментарі - 46
Сигнали інвесторам вкладати в економіку України а не в піраміду ОВДП..
Ось що я передаю моєму наступнику
1. Стійке економічне зростання та відповідальний бюджетний процес
Нам вдалося уникнути дефолту, зупинити падіння економіки і забезпечити зростання ВВП 16 кварталів поспіль. Ми вже чотири роки неухильно дотримуємося бюджетного кодексу...
5. Сильні і рівноправні відносини з міжнародними фінансовими партнерами
Мінфін повністю перебудував процеси розгляду і погодження проєктів, які ми реалізовуємо за кошти міжнародних партнерів, і збільшили рівень вибірки по всім інституціям приблизно вдвічі...
6. Справжню реформу податкової служби та митниці
Це, звісно, не всі позитивні зрушення, які вдалося зробити за п’ять років, бо мені пощастило працювати у найкращому з міністерств (нехай пробачать колеги по Кабміну). Працівники Мінфіну - еліта державної служби, і для мене було честю працювати з кожним з вас, хоча я не казала це щодня і, мабуть, моментами була занадто вимогливою....
Ясно одно - всем что произошло за шесть лет мы благодарны ей, Яресько, Гонтаревой Яценюку, Гройсману и конечно Гончаруку.
Як же так? Спочатку співали оди митниці яка завжди «перевиконувала» плани і повністю поборола корупцію - а тепер глухий нокаут:)))
Кубив — вот кем НАБУ и ГБР должны были заинтересоваться.
Оксана Маркарова.
http://fru.ua/ua/media-center/blogs/salivon/minfin-vystroil-piramidu-zaimstvovanij-ovgz-kotoraya-neizbezhno-zakonchitsya-poteryami-dlya-ekonomiki
По суммам, видно что «пик» это 2016, 2017 и 2018 год Просто пирамида требует «наращивания». Да дело не в этом, дело в том, что все что мы имеем сейчас, все от законодательной базы до финансов было заложено при Яценюке с поддержкой Порошенко.
https://dpchas.com.ua/index.php/vlast-i-dengi/v-pervye-dni-2020-goda-nacbank-vykupil-na-mezhbanke-50-mln-dollarov
Всего за 2019 НБУ выкупил 8,46 млрд долл, а продал — 0,53 млрд долл.
Таким образом, чистый выкуп валюты Нацбанком по 2019 составил 7,9 млрд долл.
3 млрд. разницы = 70% от того сколько кредитов нерезидентов привлекли.
Я ничего не придумываю, если бы продажа шла через Межбанк, то это было бы в статистике продажи валюты.
Суть остается та же — притока валюты от торговли, заробитчан и инвестиций — уже не хватает. Осталось только то, что дают в долг. Чем рассчитываться с долгами будем?
Таким образом получается, что 4-4,5 млрд. проданных через межбанк долларов НБУ полностью выкупил, и сверху докупил.
Получается, что не привлечение долга повлияло на курс, а много различных факторов.
И за год одолжили ~4.7 млрд, а в резервы положили ~4.5 - вот это результирующие цифры, без перекладывания из кармана в карман.
Можете оспорить фактами? Конкретно: вы сами заявили, что из-за притока валюты, нац. банк снижает курс доллара, я на цифрах показал, что НБУ выкупил весь этот приток и еще больше. Это факты.
Если у Вас нет аргументов, ну блин имейте смелость признайте, что не до конца понимаете процессы, это не зазорно, это не унизительно, это нормально, я еще не ту дичь рассказывал будучи не в теме.
Но такие выражения - показывают ваш уровень понимания процессов. А он нулевой. Потому, что вы не понимаете, что толкает цену (или в данном случае курс) вниз или вверх. Вы почему-то считаете, что оборот. Но нет. Только превышение предложения над спросом или спроса над предложением. Более того, на рынке, где регулятор действует так плохо, как нбу - достаточно совсем небольшого дисбаланса спроса-предложения чтобы значительно раскачать цену(курс). А дисбаланс в 4 млрд долларов - это огромная сумма. Вот в отсутствии адекватных действий нбу - она и привела к 20% росту курса гривны за год. Еще раз напомню, хоть вы и старательно не заметили этот тезис - никто, ни одна страна, ни один центробанк в мире такого со своей валютой не сделал. Почему? Потому, что маркарова и смолий - самые умные? Нет... Показатели роста экономики и выполнения бюджета - говорят совсем даже об обратном.
Насчет не делал, я скажу Вы не знаете, потому что делал, и не раз при введении таргетирования инфляции например Польша столкнулась с ревальвацией валюты. И не только Польша.
Я жду фактов, а не разлагольствований почерпнутых с сомнительных источников.
И ответ это на ваше ничем не подкрепленное утверждение, что не один центробанк такого не допускал, допускал — это факты. И успешный центробанк, успешной страны.
Выполнять?
Низкая инфляция, это то, чем занимаются Центробанки во всем мире. Это нормально.
Но НБУ - это лишь часть истории, почему вопросы только НБУ?
У нас год критических погашений долгов, валюты недостаточно, власть не может или не хочет таки договориться с МВФ. Они монобольшинство, могут все, но нет.
Если бы была программа МВФ, то и ОВГЗ возможно не нужно было бы выпускать. Занимали бы на рынке евробондов и отдавали старые долги.
У МВФ вообще нет вопросов по НБУ и по Кабмину тоже, вопрос исключительно к Раде. Но вы здесь НБУ костите, а нужно Верховну Раду и Зеленского, который им указания дает.
По отношению к Украине. Основной экспорт агропродукция и металл, то есть сырьевые товары.
Это означает то, что любое сильное движение мировых цен на эти товары вниз сразу вызывает потерю экспортной выручки в миллиарды долл причем стабильную, и снижение экономики. То есть долгосрочно все зависит от мировых рынков, по сравнению с этим любые возможности НБУ, Кабмина и.т.д. ничего не стоят.
Что может сделать Кабмин/НБУ за 6 мес. - ничего, изменение структуры экономики идет годами (кстати и у нас идет, АйТи сектор уже потихоньку увеличивает свою долю).
Далее, чистая поддержка экспортных отраслей с помощью девальвации (а при заходе на рынок большого объема валюты ее выкуп) =
1. Отсутствие стимулов у производителей углублять переработку. Зачем вкладывать, если НБУ гривну девальвирует и можно те же чушки и подсолнечник насыпом продавать.
2. Выкуп большого объема валюты = печать гривны = разбалансирование экономики из-за вливаний, которые невозможно эффективно потратить. Только на прямое потребление = рост импорта.
А потом вся напечатанная гривна + удар мировых цен вместе превратят удерживаемый курс 27 (например) в 57. И никаких резервов не хватит.
И НБУ не дурак, он делает вполне логичные вещи, которые с одной стороны краткосрочно ударили по экспорту, разово.
При этом низкая инфляция позволяет снизить ставки по депозитам, а значит и кредитам, а значит можно увеличить финансирование именно производств, а не только сырьевиков.
Кроме того, низкая инфляция (и независимый НБУ) - это индикатор для инвесторов, что здесь стабильно и можно вкладывать.
Но есть нюанс, НБУ делает правильно, но его, блин, не поддерживает Рада. Не хотят. Сейчас бы принять новую судебную реформу, получить программу МВФ, принять законы по защите прав кредиторов и можно получить эффект в разы лучше.
ладно, я заканчиваю. нет смысла спорить с человеком, который спорит не ради истины, а ради победы в споре.
я сливаюсь, можете засчитать слив.
А колебания 2018 - 25-29 норм было? +2/-2 грн.
В 2019 было: +/- 2,5 грн.
Сейчас откат.
хронічне невиконання дохідної частини бюджету;
уповільнення зростання ВВП та падіння рівня промислового виробництва;
зрив індексації пенсій та соціальних виплат;
зростання заборгованості по заробітних платах;
відсутність злагодженої роботи в питаннях боротьби з контрабандою, тіньовим ринком підакцизних товарів та незаконним обігом сировинних ресурсів;
відсутність результату у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю;
відсутність будь-якої економічної стратегії, окрім постійного позичання коштів;
бутафорні ініціативи, як-от, наприклад, інвест-няня, замість зрозумілих планів та стратегії.
І це лише мала частина проблем, невирішення яких наближає країну до секвестру бюджету, девальвації національної валюти, серйозних проблем з обслуговуванням боргів та соціальних потрясінь - Балога.