Україна повинна впровадити досвід країн Європи, де середня ставка по іпотеці коливається від 0% до 6%. Про це написав у фейсбуці президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе.
Від 0% до 6%. Які ставки й умови іпотечного кредитування в Європі
Умови іпотеки в європейських країнах
«Сьогодні 6 мільйонів українців потребують покращення житлових умов. І саме іпотечне кредитування може допомогти вирішити це», — зазначив Парцхаладзе.
Він розглянув кілька «іпотечних» кейсів європейських країн.
Данія – 0,65%. У Данії вже почали видавати і безвідсоткові кредити на житло, для тих хто бере велику суму на короткий термін — до 20 років, або 0,6 % — на 30 років. Нещодавно, стали видавати кредити з мінусовою ставкою, тобто повернути фінустанові треба буде менше — ніж узяли в кредит. Це перший такий випадок у світовій практиці.
Читайте також: Доступна іпотека від Привату. Банк знизив річну ставку на «первинку» до 14,9%
Фінляндія – 1,5%. У Фінляндії кредити видають на 20-35 років. Дають людям до 60 років. Платити можна щомісячно або щоквартально. Квартиру може купити і іноземець, але потрібно чимало документів, які підтвердять фінансове становище.
Швейцарія – 1,7%. У Швейцарії купити житло може як резидент, так і іноземець. Кредитування від 2 до 100 років, так би мовити – пожиттєво. Далі гроші виплачують діти, лише якщо цього не роблять – житло вилучають.
Словаччина – 1,9%. У Словаччині термін кредитування — від 1 до 30 років. Надають кредити людям — від 21 до 65 років. Іпотеку можуть дати і без підтвердження доходів, але умови будуть дещо інші.
Німеччина – 1, 9%. Розмір першого внеску має бути приблизно 40%, для цього потрібно мати рахунок у німецькому банку та обов’язково жити в країні.
Чехія – 1,9%. Чехи дивитимуться доходи усієї родини. Для іноземців ставка залежить від того, чи є документи на проживання.
Читайте також: У НБУ пояснили, чому банки поки не можуть здешевити іпотеку до 10% річних
«Це яскраві приклади того, що і ми повинні створити маршрутну карту запуску іпотечного кредитування. Щоб кожен українець, який потребує житло – мав можливість його придбати», — додав Лев Парцхаладзе.
Що відомо про впровадження іпотеки в Україні
- Нещодавно президент Володимир Зеленський заявив, що ставки за іпотекою знизять до 10% річних вже у вересні 2020 року:
- «Уряд та Нацбанк вже працюють над зниженням процентної ставки. На вересень іпотека може бути 10%. Це дуже важке завдання, але вже реальне», — заявив Зеленський.
- Раніше прем'єр-міністр Олексій Гончарук також заявляв, що в поточному році цілком можливо домогтися зниження ставки по іпотеці до 10-11% річних.
- За підсумками 4 кварталу 2019 року банки знизили ставки для споживчих кредитів та кредитів на покупку авто, водночас іпотека подорожчала.
- Наразі середні ставки за кредитами для фізичних осіб у банках складають близько 35% річних, для підприємців — 15-19% річних. Ставки за іпотекою на початок 2020 року складають 18-25% річних.
Коментарі - 31
Приходиш в банк з наміром купити квартиру і взяти кредит.
Банк готовий надати кредит, але в заставу просить цю ж квартиру.
Щоб легше було розрахуватися за кредит, треба внести перший внесок – 20 - 30%.
В результаті: грошей – нема, квартира належить банку і все життя ще винен.
І все законно!
«Навіть якщо зараз говорити про ринок іпотеки, то він недоступний... Не знаю, наркотиками треба, напевно, зброєю торгувати для того, щоб виплачувати таку іпотеку. Іпотека під 10% у 2020 році – одне з наших головних завдань. Якщо банки дешево будуть кредитувати економіку, це дасть можливість і ресурс розвиватися, вкладати гроші в реальний сектор», – сказав Гончарук.
Якщо та коли... Популізм.
Единственный аргумент - что там арендованная квартира на длительные период ваша, а не до момента когда хозяка захочет повысить стоимость аренды в полтора раза. Но и ипотека там приятная.
А новобудови там під чистову в більшості. Часто навіть з меблями продають.
І подорожують ті ж американці не за їх шалену пенсію. А за проданый выплачений іпотечный будинок. Купують собі кондомінімум, а решту спускають на себе.
А той хто вічно арендував, і далі арендує тільки вже в значно гірному місці. І в кармані пусто.
В нормальних містах и місцях - ціни не просіли на стільки. А в великих містах ціна на ліквідні квартири продовжують рости.
Ми починали розмову за аренду/іпотеку квартир, а це зазвичай 1-3 кімнатні квартира. На які завжди був попит. В великих містах. Щось я не чув, шо квартири в Нью-Йорку чи в Хьюстоні ціна впала в 4 рази.
Чи хочете сказати, що зп впали в американців в 4 рази? І вони не можуть оплатити решту іпотеки? Ні вони її або продали і отримали хоч щось на руки, або реструктуризували на довший період. Чи ціна аренди впала в 4 рази? Ні ринок далі росте, зрізавши надпотреби. Впали ціни на неліквід. Туди їм і дорога.
Квартири - іпотека і оренда, різниця в 200 баксів. Більшість орендує і не париться.
Це у нас привикли будувати на сотні квадратів будинки а потім ні продати, ні утримувати не можуть..
Ми українці просто привикли, обов"язково мати своє житло..
Чому німці на час зими їдуть в теплі країни? Здешевити свої витрати..
Хоча звісно кожному своє...
Велика кількість працівників переїзджає зі штату в штат або і іншу країну разом зі своїми сім"ями - з філії на філію, чи просто в пошуках кращої роботи/життя. Своє житло їх тільки сковує.
Я ж не кажу що таких людей немає з 1 млн до 250тис. Просто це не надто розумні люди.
Ніхто не знімає будинок на 450кв. Тобто це різні категорії. Їх не можна розглядати в контексті «аренда/іпотека».
Там де це економічно обгрунтованана іпотека - не було падіння в 4 рази.
Як і в нас на нормальні квартири після падіння гривні в 3 рази - ціна впала тільки на третину. А на старі панельки більше.
Тільки більшість має можливість таку ліквідну нерухомість, з виплаченою навіть на 50% іпотекою продати за кеш, і потім на впавшому ринку купити шось менших розмірів.
Про неліквід я мовчу. Якшо ціна впала на 4 рази - то це не від падіння економіки. А від падіння попиту на конкретний вид житла.
А арендатори просто всміхаються, не маючи за спиною нічого.
Ті хто орендує мають спокій і кошти. І завжди можна переїхати. До речі, - без меблів. Вже давно повний фулл...
Я кажу про квартири в хороших місцях. Новобудови, які в 2014 коштували 110, а зараз 80.
Те шо так можна робити(зі штату в штат переїжджати) - не означає, шо так роблять хочаб 5% працюючого населення. А якшо цифра менша, то це не критично.
Ви ще скажіть про працювати в Тайланді. Так це на слуху, але це мізерні цифрі.
- тут залежить від того, яка кінцева мета.
Якщо мета «накопичити побільше», то краще відмовляти собі зараз, накопичувати, щоб отримати багато потім.
Якщо ж мета «пізнавати себе і світ», то стратегія оренди дозволить пожити в різних місцях, містах і навіть країнах, що більше підходить для кінцевої мети, ніж стратегія накопичення і життя в одному місці.
Нам это не грозит,во всяком случае пока на рынке под названием «жильё» будут продавать «сараи-недострои».
Ипотеке может подлежать только ГОТОВЫЙ к потреблению продукт.