Минулорічне зміцнення гривні вплинуло на споживчі ціни і зумовило уповільнення інфляції у січні 2020 року до 3,2%. Про це йдеться у коментарі Нацбанка.
Нацбанк назвав основні причини уповільнення інфляції
Що вплинуло на інфляцію
-
Завдяки зміцненню гривні ціни на деякі непродовольчі товари — одяг, взуття, автомобілі та техніку — знизилися на 5-12%. Однак трохи збільшилися на меблі, квіти, посуд, медикаменти та побутову хімію.
-
Також сповільнилося зростання цін на чай, макарони, рибу та морепродукти. Загалом ріст цін на продукти харчування з високим рівнем обробки сповільнився до 4,6% рік до року.
Читайте також: Зростання цін у січні сповільнилося до 3,2% (інфографіка)
-
Збільшення витрат бізнесу на оплату праці вплинуло на зниження темпів зростання вартості послуг на рівні 11,5% р/р .
-
Водночас високими темпами зростала вартість освіти, телебачення, медичних послуг та мобільного зв’язку. Крім того, прискорилося здорожчення ритуальних, нотаріальних та фінансових послуг, а також послуг готелів.
Читайте також: Чому інфляція знижується, а життя дорожчає. І що буде далі
-
Зміцнення гривні вплинуло і на прискорення зростання вартості оренди житла, туристичних послуг, інтернету тощо.
-
Темпи зростання цін на сирі продукти харчування знизилися до 1,1% р/р. А курс гривні, що зміцнилася, позначився на зниженні цін на фрукти.
-
Алкоголь та тютюнові дорожчали повільніше. Загалом зростання цін на адміністративно регульовані товари та послуги знизилося до 8% р/р. Падіння цін на паливо сповільнилося до 6,1% р/р.
Прогнози по інфляції
-
Ще в травні в НБУ прогнозували, що до кінця 2019 року рівень інфляції складе 6,3%, а таргет в 5 % +/-1 п. п. стане досяжним лише до кінця 2020 року. Але результати перевершили найсміливіші очікування: темпи зростання споживчих цін знизились до 4,1% проти 9,8% у 2018 році. Базова інфляція сповільнилася до 3,9%.
-
Ключовий фактор, який дозволив досягти такого результату — зміцнення курсу гривні. Свою роль також зіграло зниження світових цін на енергоносії, а також на продукти харчування всередині України.
-
Багато хто з опитаних «Мінфіном» аналітиків вважають, що показник інфляції в 2020 році буде залишатися цільовому коридорі 5% +/- 1%.
Що буде впливати на інфляцію в 2020 році
-
Споживчий попит залишається доволі високим. Цьому, зокрема, сприяє зростання зарплат. Номінально середня зарплата в Україні в жовтні 2019 року зросла на 16,4% рік до року — 10 727 гривень. У Кабміні очікують, що цей показник буде і далі зростати — до 12 497 грн в 2020 році.
Чисті надходження від трудових мігрантів за 10 місяців 2019 року зросли на 10,8% р/р — до $10,5 млрд. Прискорилося зростання споживчого кредитування (+15% р/р у жовтні). Все це розширює купівельну спроможність населення, а отже, тисне на ціни.
-
Тарифи на опалення та електроенергію. У цьому опалювальному сезоні, до квітня 2020 року, ціни на газ для населення і виробників тепла міняти не будуть. Але з весни 2020 року ситуація може змінитися. Якщо влада не продовжать спецобов'язки за ціною на газ для населення, то люди будуть платити повністю ринкову ціну. А вона може підвищитися до 11-13 гривень за куб. А так як газ займає в структурі ціни на опалення та гарячу воду близько 80%, то зростуть і тарифи.
Читайте також: Дороге життя: що в Україні найбільше подорожчає в 2020 році
-
Ціни на бензин. Зниження курсу долара вже призвело до зниження тарифів на газ і електроенергію. Наступний крок влади — зниження цін на бензин. Правда, зростання напруженості в країнах Близького Сходу і загострення відносин між США і Іраном призводять до стрибків цін на нафту.
-
Старт ринку землі. Багато чого буде залежати від формату земельної реформи, але масові продажі паїв цілком можуть привести до зростання доходів населення. Це, ймовірно, дасть поштовх зростанню споживчого попиту і вплине на інфляцію.
Коментарі - 6
За його словами, Кабмін цілеспрямовано скорочує фінансування системи житлових субсидій та кількість сімей їх отримують. У грудні 2019 р. субсидію отримували 3,284 млн домогосподарств, що на 16% або на 632 тис. сімей менше порівняно з аналогічним місяцем 2018 р.
«Влада пояснює такі тенденції зростанням добробуту громадян. Хочеться відповісти наступне: як у людей зросло добробут, вони добре знають самі, йдучи в магазин за продуктами, на пошту за пенсією і дістаючи з поштової скриньки платіжки. Якби в дійсності поліпшувалася платіжна дисципліна, то заборгованість населення по комуналці знижувалася б або як мінімум не росла. Насправді за грудень 2019 р. борги українців за спожиті комунальні послуги та електроенергію зросли на 2,6 млрд грн., за опалення – на 1,5 млрд грн., за газ – на 1,7 млрд грн. З початку опалювального сезону (жовтень 2019 р.) заборгованість зросла майже на 25%, або на 12,7 млрд грн», – зазначив політик.
https://www.youtube.com/watch?v=r_UJ229kDU8
Подписывайтесь на youtube-канал Минфина и оставляйте комментарии с вопросами под видео.
7% Так
93% Ні