Ідея Володимира Зеленського про «інвестиційну няню» викликала неоднозначну реакцію експертів. Зокрема, через створення преференцій одним інвесторам за рахунок інших. У свою чергу, міністр економіки Тимофій Милованов пояснив, що ініціатива гарантує інвестору верховенство права.
Няня не допоможе. Які проблеми по-справжньому хвилюють інвесторів
Чи насправді західному бізнесу потрібні «няні» і з якими ключовими проблемами можуть зіткнутися підприємці в Україні, на своїй фейсбук-сторінці розповів співвласник холдингу «Молочний альянс» Олександр Деркач.
Які інвестори нам потрібні
Зрозуміло, що реальних іноземних інвестицій в нас як кіт наплакав. Пара — трійка раніше виведених в офшорки, а тепер заведених назад, мільярдів на рік, це мізер. Нам треба в рази більше.
Вже майже 30 років наші президенти їздять в Давос «умикать» Україну. А воно все не «умикається». Інвестор косяком не йде. І справа тут навіть не в рейтингу Douing Business. На якому ми там місці. Проблеми глибше. Зупинюся на них.
Одне важливе уточнення спочатку. Я б розділяв інвестиції та інвестиції. Все ж таки IKEA з H&M та Apple з Tesla, це дві великі різниці. Навіть якщо до нас прийде ще 100 красивих і модних магазинів, я сумніваюся, що вони кардинально нам підвищать рівень економіки, життя і чого завгодно. Треба залучати виробничих інвесторів. Причому тих, які будуть випускати готову продукцію, а не допомагати пиляти кругляк, або намивати бурштин. Саме вони і тільки вони принесуть з собою реальні гроші, нові технології, нові робочі місця для заробітчан та молоді, виведуть нас на нові ринки і вдихнуть нове життя в нашу сировинну, в основному, економіку.
Проблеми головні і другорядні
Є речі важливі. Реєстрація, ліцензування, корупція контролюючих органів, права міноритарних акціонерів, доступ до кредитів, маски-шоу, дозволи на будівництво, земля, захист власності, суди, підключення до мереж тощо. Кожен інвестор, приймаючи рішення про відкриття свого виробництва в якійсь країні, їх обов'язково враховує. Але він також розуміє, що вирішити їх можна. Реєстрацією за англійським правом, кредитами в європейських банках, тиском на рівні посольств, допомогою місцевих «нянь-вирішувачів» тощо. Хабарами, врешті-решт.
Але є питання ключові. Без відповіді на які він нікуди не прийде, і ніколи не відкриє свій новий завод. Що цей завод буде виробляти і де продавати свою продукцію. На яких ринках. Чи є під нього місцева робоча сила і скільки вона буде коштувати. Чи будуть у нього переваги, порівняно з конкурентами в Туреччині, Китаї, В'єтнамі чи Болгарії. В податках, у вартості сировини, у зарплаті та кваліфікації персоналу, у вартості енергоресурсів, у транспортних витратах, в логістиці. Наскільки легко можна буде купити валюту і вивести отриманий прибуток. Тощо.
Прикордонний контроль
Наш внутрішній ринок маленький через низьку купівельну спроможність, і дуже конкурентний. Ловити на нього особливо нічого. У всіх надлишок потужностей. Крім того, він відкритий усім вітрам. Якась виразна позиція держави щодо його захисту абсолютно відсутня. На нього без будь-яких квот і обмежень валить з усіх боків імпорт. Включаючи той, в ціні якого сидять різноманітні державні дотації та преференції. Заганяючи внутрішнього виробника нижче плінтуса.
Скажіть, який дурень відкриє завод зі збірки автомобілів в країні, куди за три роки завезли 2,5 мільйона євроблях зі всіх автомобільних звалищ Європи.
Для того, щоб продавати продукцію на зовнішніх ринках, треба окрім високої якості, мати відносно дешеву національну валюту і низькі витрати на виробництво. У нас на курс тиснуть борги бюджету, на витрати — монополізм в енергетиці, вбита інфраструктура, інфляція, тощо. Не хочу на цьому зупинятися детально, просто констатую як факт.
Захисти свої заощадження. Депозити в надійних банках зі ставкою до 16,9% річних
Наприклад, у близькому мені молоці, собівартість сировини аналогічної якості для польського молочного заводу через держдотації на 25 відсотків нижче, ніж у нас. Непросто конкурувати з таким заводом, за яким стоїть держава. Вчора на зовнішньому, а сьогодні вже й на внутрішньому ринку. Але ми умудряємося. А є ще проблема логістики. Росія закрила нам свою територію для транзиту. І тепер в Китай все треба відправляти морем, а в Казахстан фурами і двома поромами за 40 днів. Замість двох тижнів. А є ще Азовське море з його блокадою.
Робота без робочих
І з персоналом будуть проблеми. Уявімо, завтра Tesla вирішить відкрити у нас завод з виробництва гіперлупів. Хто на ньому буде працювати. Крім пана Омеляна, звичайно. Якого, я впевнений, відразу ж призначать там директором. Випускники університету Поплавського? У нас сьогодні мало не 100% працездатного населення має вищу освіту, а слюсаря, токаря, кранівника і каменяра і вдень зі свічкою не знайдеш. Не кажучи вже про більш складні спеціальності. Професійне навчання в країні практично відсутнє. Треба буде своє ПТУ паралельно з будівництвом відкривати.
Можна продовжувати і далі, але думка моя, думаю, вам зрозуміла. Якщо ми хочемо залучити інвесторів, нам треба робити наш ринок не просто привабливим. Так воно не працює. Потрібно робити його більше привабливим, ніж інші ринки. Ніж турецький, китайський, болгарський тощо. Тоді вони прийдуть сюди, а не туди.
Читайте також: Доступні кредити для бізнесу. Чого чекають підприємці
Абияк за півроку це не зробиш. Дай Бог, за півдесятиліття зрушити. Якщо стартанути сьогодні. А для цього має бути чітке розуміння пріоритетів і скоординована політика. На всіх рівнях. Нацбанк, Мінфін, Мінекономіки і далі вшир і вглиб. Сьогодні я її не бачу. Як не бачив і вчора. Хоча займаюся бізнесом 28 років. Причому ця політика повинна бути абсолютно однаковою у відношенні до всіх, і зовнішніх, і внутрішніх інвесторів. Інакше толку не буде. Навіть якщо у Давос за шапками по сто депутатів щороку відправляти.
Коментарі - 40
— прямая вина господина Деркача. Он сколько платил слесарям? 5400 гривен? 150 долларов? и думал что очередь выстроится? Была очередь в 1993 году. А потом закончилась. И сейчас уже и 500 долларов не помогут. Нужна мало того что 1000, так еще и вложения в обучение и т.п. И платить должно не эфемерное государство. а господин Деркач.
Прошли времена покупки «Майбахов» владельцами трех ларьков. Будете жить как немцы — на марже 0.5 %
А теперь лафа закончилась.
ну на нет - и суда нет. значит будут возить рабочих из Польши. за отдельные деньги. Это их бизнес-решение.
В мире эти проблемы решаются - значит и наши научатся решать.
Эпоха майбахов и красных пиджаков закончилась. пора работать. Вкалывать. за копейки. и теперь уже - собственникам бизнесов.
поляков возить не будут ? сейчас возят. топ-менеджеров. будут и остальных...
ликвидируют - прийдут другие.
А вы, когда евроассоциацию подписывали - внимательно там все читали? Не будете вы с ними конкурировать и слава Богу. Почему польская молочка и кодитерка, при сравнимых ценах, несравнимо лучше? Только ли в 25% себестоимости сырья разница?
Чудо ? нет. владелец польского завода довольствуется 2 % маржи , а наш меньше чем за 20 % и с дивана не встанет - вот в чем дело.
https://www.ukrinform.ru/rubric-economy/2544328-mert-obnarodovalo-stavki-vvoznoj-posliny-ukrainy-dla-importa-tovarov-iz-es.html
масло вершковое - 10 % .
Респект автору, все по сути.
и что в айтишниках высокотехнологичного? они ничего не производят.
стране оно не дает ничего.
хозяин купил на него домик в Испании.
деньги пришли — ушли — налоги они отродясь не платили
вопрос — что это принесло стране? да ничего.
собственно это неплохо — 100 человек и их семьи зарабатывают себе на хлеб.
Но и особой пользы нет — айтишники это замкнутая система практически не связанная с остальной экономикой.
500 слесарей — это огромный завод. Он потребляет множество ресурсов, имеет кучу смежников, оплачивает электроенергию, тепло, транспорт… Фактически он формирует под собой и кормит еще множество народу. Поэтому его роль в экономике намного больше.
это значит что те кто их производят - не имеют рынка сбыта.
повторюсь - айтишники это замкнутая система ничего не дающая экономике. если она исчезнет - этого никто и не заметит.
электроенергия , тепло , сырье , услуги транспортных , охранных , бухгалтерско-консультационных и т.п. предприятий.
Это не обязательно вонючий кокс , заражающий чистый воздух.
Чем больше ресурсов потребляет предприятие - тем больше народу вокруг себя оно кормит.
когда работал ЗАЗ - он кормил вокруг себя около 20 смежников (только больших предприятий) и кучу мелких.
упрощенный пример.
- Айтишник заработал миллион долларов - купил себе новый монитор , сьездил на месяц на Бали , остальное (990 тысяч) заныкал в латвийском банке.
- мебельный цех заработал миллион - заплатил зарплату 20 рабочим , оплатил свет-воду-тепло , услуги логиста , таможенного брокера , наемного бухгалтера, оплатил соседней фирме за фанеру , другой - за ткань , третьей за лак и краску ...... По факту - с этого миллиона прокормилось 50 человек , платились налоги , работало 3 предприятия и 5 ФОПов....
Вот и сравните значение для экономики.
А ткань и краску у нас уже давненько практически никто не делает. Даже с учетом того, что мебельные цехи есть.
беда в том что айтишники - не генерируют в экономике ни спроса ни предложения.
А если по сути: айтишники генерируют деньги из ничего по своей сути, но деньги тратят как правило внутри страны.. Другими словами - чистые инвестиции..
https://ain.ua/2015/09/15/sdelka-goda-snapchat-kupil-odesskij-startap-looksery-za-150-mln/
и что там с этого в экономику попало ?
Экономике нужны именно предприятия с высокой себестоимостью. Их себестоимость кормит окружающих.
Единственный вариант для РЕАЛЬНОГО производителя сделать ТЕПЛИЧНЫЕ условия, по экспорту и импорту средств производства, Ндс. И оставить только налог на прибыль.
Потому как в стране ничего нет кроме низкоквалифицированных голых рук, и нужно все завозить, обучать и т.д. Потому идея Няни по сути не так и плоха, только это должно быть для экспортеров, а для «инвестиций» заработать на украинском рынке — все налоги в полном объеме, и таким Фейсбук и Гугл, не должно быть никаких плюшек.
Никакого «развалить экономику » в природе небыло. Этой экономики уже не существовало. была куча заводов, которые выпускали металолом. Как только исчезли дотации, перераспределение ресурсов и открылся рынок - вся эта конструкция из говна и палочек рухнула.
да , согласен - для импорта средств производства должны быть тепличные условия.
Няни - это бред. - откуда они появятся ? кто им будет платить ? у нас вон министров вменяемых найти не могут , а здесь каких-то суперспециалистов наобещали... Ну и главное - как они впишутся в действующее законодательство ?
Какие налоги должен платить Гугл ? разве он их не платит ?