31 січня 2020, 15:34 Читать на русском

Доступні кредити для бізнесу. Чого чекають підприємці

1 лютого стартує урядова програма з підтримки мікро- та малого підприємництва «Доступні кредити». Фонд розвитку, в який з держбюджету увіллють 2 млрд грн., надаватиме дешеві кредити під 5-7-9%. Ціна кредиту залежатиме від розміру й типу бізнесу. 

Вже подано 8014 заявок на участь в програмі від діючих підприємців та 6561 заявок від бажаючих розпочати власну справу. І ці дані щодня оновлюються. 

Доступне кредитування – важлива передумова для розвитку та масштабування малого бізнесу. Як продемонструвало опитування Асоціації «Індекс настроїв малого бізнесу», МСБ підприємці мають потребу у залученні зовнішніх коштів.

За даними опитування, 53% представників малого бізнесу планували збільшувати рівень фінансування свого бізнесу у 2019 році. Проте це ж опитування продемонструвало, що малий бізнес поступово втрачає інтерес до кредитування як до достатньо дорогого та складного інструменту залучення коштів. Саме так вважають 52% підприємців. Ще 13% переконані, що отримати кредит представнику малого бізнесу в Україні абсолютно неможливо.

Чи змінить ставлення малого бізнесу до кредитів нова Урядова програма? Свою думку висловили підприємці.

Володимир Дяченко, керівник Трансресурс Мережа:

— Вважаю президентську пропозицію зі створення Урядової програми з підтримки мікро- та малого підприємництва «Доступні кредити» доцільною. Вона може підштовхнути тих, хто бажає розпочати власну справу або підтримати малих підприємців, які прагнуть розвивати свій бізнес. Високі банківські ставки, які існують зараз, на мою думку, не дають можливості ефективного розвитку. Внаслідок високої конкуренції прибутковість товарів та послуг на внутрішньому ринку мінімальна, а для власного імпорту потрібно залучення значних фінансових інвестиції.

На сьогодні суми в 2 млрд гривень може бути недостатньо, оскільки дає можливість залучити кредитні кошти лише 2-4 тисячам підприємцям. Усі бажаючі, які подали заявку, наразі перебувають в режимі очікування. Незрозуміло, які критерії стануть основними для залучення до програми і хто та як буде оцінювати надані документи.

В країні є велика кількість як стартапів, так і малого бізнесу, які бачать перспективи, але не завжди мають кошти для реалізації своїх намірів. Тому без підтримки держави розвиток малого бізнесу є складним.

Дмитро Худенко, власник компанії Aqua Business:

— Однією з головних перепон для розвитку малого бізнесу в Україні є складність отримання кредиту та надто високі процентні ставки. Особливо відчутна ця проблема для новостворених ФОП та мікро-підприємств. Буквально одиниці з українських банків надають кредити новому бізнесу, який працює менше одного року. Відсоткові ставки при цьому сягають більш ніж 40% річних. Це суттєво обмежує створення та розвиток бізнесу в Україні.

Терміново потрібні гроші? Обирай кредит у зручному каталозі від «Мінфіну»

Нова програма – це корисна ініціатива для малого бізнесу, особливо для відкриття власної справи. Але все ж не вистачає доступного кредиту в перший рік роботи. Передбачений обсяг кредиту в 1,5 млн грн на 5 років зможе задовільнити значну частину малих підприємств. В наших умовах новий мікро бізнес започатковується здебільшого на власні кошти, а кредит вже підтримує його подальший розвиток.

Поки відомо лише загальний намір про запуск кредитування, тож не виключено, що з’являться певні «підводні камені». Може статися, що кредити видаватимуть тільки тим, хто зможе 100% гарантувати їх повернення. Або через деякий час не вистачить коштів на подальше кредитування та програма буде різко зупинена. Можуть переглядати відсотки за вже виданими кредитами та вимагати повернення грошей раніше терміну, що спричинить банкрутство підприємців.

Читайте також: 10 причин для оптимізму. Чому кредити повинні подешевшати

Успіх даній програмі забезпечить проста, прозора схема надання кредиту з чітким, сталим переліком документів і умовами для всіх охочих. Та професійна команда тих, хто буде надавати позики і обслуговувати клієнтів в подальшому.

Микита Поляк, підприємець, Marketorium:

— У мене, як у підприємця, новина про запуск програми дешевих кредитів від держави викликає суперечливі почуття. З одного боку, підприємці в Україні звикли покладатися тільки на себе, уникаючи співпраці з державою та навіть не використовуючи свої пільги та права, аби тільки держава «не заважала». З іншого боку, такі кроки нової влади сприймаються позитивно.

Олена Еро, менеджер проекту Unlimi Ukraine Європейської Бізнес Асоціації

Коментарі - 6

+
+30
Mess
Mess
31 січня 2020, 17:46
#
Во вторник встреча). Посмотрим:)
+
0
Олексій Писарев
Олексій Писарев
31 січня 2020, 18:26
#
Успіху)
+
0
Mess
Mess
31 січня 2020, 18:36
#
Отпишусь)
+
0
Vitaly0412
Vitaly0412
31 січня 2020, 23:34
#
Сегодня была встреча с Приватом. Условия следующие: минимум 200 тысяч гривен на пару лет и в залог недвижимость. :) То бишь, хочешь заниматься бизнесом - заложи квартиру. :) А так как Приват, как общеизвестно, славен своими  «переобуками на ходу», то выставлены заранее неприемлемые условия.
+
0
vitaliy17
vitaliy17
3 лютого 2020, 13:54
#
Интересно то, что кредитные средства не выдаются в виде перечисления на счёт или выдачи налички. Этими деньгами государство оплатит вашу потребность в услугах и товарах необходимых для развития бизнеса. Как они это будут реализовывать информации нет.
+
0
200indaclub
200indaclub
3 лютого 2020, 23:08
#
«Фонд розвитку, в який з держбюджету увіллють 2 млн грн.» Пишут шо попало... Эту статью кто то кроме меня читал?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися