Українцям доведеться працювати по-новому. Проект №2708 закону про працю був поданий Кабміном і зареєстрований у Верховній Раді в кінці грудня минулого року. Ухвалити його можуть вже в лютому.
Працювати рвучи жили: що написано в новому проекті Трудового кодексу, і чому його називають «рабським»
Профспілки встигли охрестити новий законопроект «Кодексом про рабство». Вони стверджують, що документ порушує ряд базових норм, в тому числі, про 8 — годинний робочий день, відпустку тощо. Україною вже прокотилися масові акції протесту проти нового КЗПП. І це — тільки початок, — попереджають профспілки.
У той же час роботодавці кажуть, що і нинішній Трудовий кодекс їх не влаштовує. «Питання соціального захисту, звичайно, потрібно враховувати, але коли за крадіжку недбайливого працівника не можна звільнити, це теж неправильно», — вважає голова Союзу захисту підприємництва і бізнесмен (власник підприємства з виробництва вікон) Сергій Доротич.
Голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що під існуюче законодавство про працю іноземні інвестори до нас не підуть, оскільки його норми давно застаріли і здаються західному бізнесу «дикими».
«Мінфін» розбирався, яке трудове майбутнє готують українцям.
Чому вирішили переписати КЗПП
Існуючий КЗПП дістався Україні ще з радянських часів. І це — головний аргумент прихильників нового Трудового кодексу. Мовляв, нинішні норми давно застаріли і не відповідають існуючим економічним реаліям. У законодавстві, наприклад, нічого немає про фрилансерів, віддалену роботу, аутсорсинг персоналу тощо.
Читайте також: Примусова робота і звільнення без пояснень. 10 міфів закону про працю
Втім, насправді це не зовсім так. У старий КЗПП у попередні роки було внесено чимало поправок, тож він вже не зовсім «радянський». Але базові трудові норми — зокрема, про 8-годинний робочий день, роботу в позаробочий час, заборону звільняти матерів у декретній відпустці, узгодження звільнень з профспілками тощо, — збережені. І це, судячи з усього, подобається далеко не всім роботодавцям.
Спроби «модернізувати» КЗПП робилися вже не раз. Ще у вересні профільний парламентський комітет почав працювати над новим Трудовим кодексом. Але опозиційні депутати подали в Раду кілька альтернативних законопроектів, тобто, по суті, заблокували прийняття основного проекту законодавчим «спамом».
Тому влада вирішила почати все з нуля. Мінекономіки розробило проект закону про працю на 99 статей. Він порівняно короткий, але саме наявність у документі до 100 статей дозволять прийняти його за прискореною процедурою. На це, очевидно, і зробили ставку автори. Крім того, в назві документа максимально дистанціювалися від слів «Трудовий кодекс та КЗПП», щоб уникнути асоціацій з поданими альтернативними документами. Адже в такому випадку за регламентом треба розглядати і їх, а це — зайвий час.
Автори проекту №2708 обіцяють, що реформування трудового законодавства зможе:
- забезпечити рівність сторін трудового договору — тобто працівників і роботодавців;
- підвищити конкурентоспроможність бізнесу;
- збільшити приплив інвестицій;
- впровадити сучасні форми трудової зайнятості — дистанційну, сезонну працю, гнучкий графік тощо.
Але головне, вони розраховують, що новий Трудовий кодекс виведе український ринок праці з тіні, тобто змусить роботодавців оформляти працівників офіційно і на «білі» зарплати. Від цього в підсумку виграють як самі працівники, так і держава.
Нові контракти і робота нон-стоп
У законопроекті є кілька важливих нововведень
1. Перехід на роботу за трудовими договорами
Передбачений цілий ряд контрактів, за якими можуть працювати українці. Договори можуть бути короткостроковими — від 2 місяців, терміновими (до 5 років), довгостроковими (без конкретних термінів дії). Також можна буде укладати учнівські, сезонні контракти, контракти з не фіксованим робочим графіком тощо.
Про вибір конкретного виду договору роботодавець і претендент на посаду будуть домовлятися в індивідуальному порядку. Але контракти до 5 років пропонується підписувати з представниками різних творчих професій, скажімо, журналістами, дизайнерами, акторами тощо.
Від того, який варіант буде обрано, багато чого залежить. Скажімо, короткострокові контракти роботодавці зможуть розривати в будь-який час і з будь-якої причини. Єдина вимога — попередити працівника про звільнення за 15 днів. Причому, допускається попередження в будь-якій формі, хоч у вигляді СМС. Ніяких виплат, крім зарплати за відпрацьований період, не передбачено.
Договір з нефіксованим робочим часом дозволить роботодавцю викликати співробітника на роботу в будь-який момент, у тому числі, вночі, у вихідні тощо. Стандартні обмеження, які діють зараз, планують скасувати. Скажімо, залучати до роботи в позаробочий час можна буде працівників, які мають неповнолітніх дітей або матерів-одиначок.
2. Фактично скасовується норма про 8-годинний робочий день
У проекті лише прописано, що відпочинок між змінами має становити не менше 12 годин. Тобто виходить, решту 12 годин кожну добу можна працювати.
Нагадаємо: 12-годинні робочі зміни є і зараз, але у такому разі люди зазвичай працюють у режимі «доба через двоє» — тобто після кожного «трудового забігу» їм дають тривалий час на «передих».
3. Роботу в позаробочий час хочуть оплачувати гірше, ніж зараз
За чинним законодавством, «робота після роботи» — тобто понад 8-годинний робочий день, оплачується за подвійним тарифом. У новому проекті пропонується платити за неї всього на 20% більше, ніж за роботу у звичайному графіку.
Втім, у законопроекті зазначено, що контрактів з нефіксованим робочим графіком на підприємстві можна бути не більше 10% від загальної кількості.
За бажанням роботодавця в контракті також можна передбачити пункт про переведення працівника до іншого роботодавця, можливе збільшення трудового навантаження при збереженні діючої зарплати (розширення посадових обов'язків) тощо. Відмова працівника підписуватися на такі умови може стати приводом анулювати договір.
Як будуть звільняти
Окремо в законопроекті виписано процес звільнення співробітників. Зараз це досить тривала процедура, принаймні, для легально оформленого персоналу. За чинним КЗПП, звільнення потрібно узгодити з профспілками, і вони можуть просто «зарубати» спробу роботодавця виставити співробітника за двері. У новому проекті такої норми немає.
Інший нюанс — аргументи для звільнення. Зараз людину можна звільнити за її заявою, за погодженням сторін або ж за статтею — за порушення трудового законодавства. При цьому їй надається можливість відпрацювати ще два тижні і отримати за них зарплату.
«Навіть за крадіжку або відверту халтуру працівника звільнити непросто. А спробуйте стягнути з нього компенсацію за заподіяну підприємству шкоду — це з області фантастики. Навіть суди не допоможуть», — скаржиться Сергій Доротич.
Новий проект дає достатньо приводів для звільнення. Наприклад, вам можуть вказати на двері, якщо роботодавець зафіксує два порушення за півроку.
Цікава класифікація таких порушень. Це, наприклад, може бути розголошення комерційної таємниці. Але що сюди входить — не зазначено. Тобто під цю статтю роботодавець зможе підігнати все що завгодно, в тому числі, обговорення робочих проектів, розголошення інформації про зарплату тощо. Порушенням будуть вважати також тривалу хворобу, неявку на роботу, багаторазові запізнення тощо. Конкретні списки порушень, за які можуть звільнити, пропонується прописувати індивідуально у складних договорах. А незгода працівника підписатися на такі умови може бути підставою для його звільнення.
Планують «лібералізувати» і звільнення для захищених категорій працівників — передпенсійного віку, у декретній відпустці тощо.
Так, за новим проектом, зберігаються гарантії від звільнень тільки для вагітних жінок за 70 днів до пологів, а також для молодих матерів — 56 днів після пологів.
Норми про обов'язкове збереження робочого місця на час декретної відпустки (три роки), для матерів-одиначок, які мають неповнолітніх дітей, для осіб передпенсійного віку — з проекту нового Трудового кодексу зникли.
Якщо у роботодавця не буде конкретних аргументів, щоб вигнати працівника, він може послатися на «втрату довіри» — за такою причиною, згідно з новим законопроектом, теж можна буде звільнити.
Про звільнення повинні попереджати. Терміни залежать від стажу роботи працівника на даному підприємстві.
- Якщо ви пропрацювали в компанії до 6 місяців, то повідомити про звільнення повинні за 15 днів,
- якщо до 5 років — за місяць,
- якщо до 10 років — 60 днів,
- якщо більше 10 років — за 90 днів.
Але українців, які сидять на одному місці до 10 років і більше, зараз не так багато. Тому для більшості діятиме стандартний термін попередження — місяць. Для порівняння: зараз про плановані скорочення повідомляють за два місяці, щоб люди могли підшукати собі нову роботу.
Допускається також моментальне звільнення, без будь-яких термінів. Але тоді роботодавець повинен буде розщедритися: кожен день визначеного терміну попередження повинен оплачуватися за подвійним тарифом.
Скажімо, якщо ви працюєте в компанії до 6 місяців, а вас хочуть звільнити в один день, то за 15 днів повинні заплатити в подвійному розмірі. Це і буде вважатися вихідною допомогою. Діючі зараз допомоги, скажімо, виплати за два місяці наперед при скороченні штату, скасовуються.
Як будемо відпочивати
Наступом на права українців профспілки назвали і норми про відпустки. Базова 24-денна відпустка в новому проекті збережена. Але роботодавець може «викликати» з неї співробітника за «виробничою необхідністю».
Є й інші нововведення:
- Узаконено право роботодавця складати графік відпусток (за фактом, він і так є на підприємствах) і не відпускати вас у відпустку в невигідний для нього час.
- Можна дробити відпустку (на 14 і 10 днів).
- Пільгові відпустки, на які мають право деякі категорії працівників (шахтарі, вчителі) у проекті не передбачені. Немає, наприклад, «зайвих» 10 днів відпустки для тих, хто виховує неповнолітніх дітей, працює на шкідливому виробництві тощо.
- Регламентована також відпустка за свій рахунок — не більше 30 днів на рік. Через хворобу або у зв'язку зі смертю родичів дозволять йти у відпустку за свій рахунок не довше, ніж на 14 днів, з догляду за хворими родичами — на 30 днів, з хвороби дитини — на 14 днів.
Читайте також: Неофіційно працевлаштованих українців будуть позбавляти субсидій
«За» і «проти» нового КЗПП
За словами Сергія Доротича, головна помилка влади — відсутність діалогу з профспілками і роботодавцями при розробці документа. «Повинна бути дискусія, треба шукати компроміси, а виходить, що новий Трудовий кодекс і бізнесу, і пересічним українцям просто нав'язують», — вважає він.
На його думку, в новому Трудовому кодексі повинні бути збережені основні норми, зокрема, обов'язкова оплата за вже виконану роботу і соціальний захист. «Але коли співробітник просто відбуває роботу, це теж неправильно. Як і те, що роботодавцю доводиться платити штрафи за невиконання людьми різних вимог, зокрема, щодо безпеки», — розповів Доротич.
За словами Забловського, у нового проекту Трудового кодексу є і свої плюси. Зокрема, те, що він короткий і простий. «Спробуйте сьогодні розібратися у КЗПП, для цього потрібен окремий фахівець», — говорить він. Також він позитивно оцінює норми про роботу за контрактами.
Читайте також: Робоча обстановка: у 2020 році зарплати будуть підвищувати вибірково, а працювати доведеться більше
Втім, міжнародна і європейська конфедерації профспілок вже звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням заблокувати такий Трудовий кодекс.
Як йдеться у відритому листі, одностороннє розірвання договорів роботодавцями порушує норми Конвенції Міжнародної організації праці, які підписала Україна.
Також вони критикують зниження оплати праці за роботу в позаробочий час — зі 100% до 20% від стандартного тарифу. За Конвенцією МОП, робота в позаробочий час має оплачуватися не нижче, ніж у 1,25 вище звичайного. Профспілки турбує і скасування соціальних гарантій і зниження рівня захисту матерів з маленькими дітьми. «Більше того, працівники будуть змушені повідомляти роботодавцю інформацію, яка може вплинути на їх роботу — про вагітність, стан здоров'я тощо», — йдеться в листі.
Чи прислухається влада до цих аргументів — невідомо. Багато експертів вважають, що за нинішньої ситуації на ринку праці, коли умови диктує працівник, а не роботодавець, побоюватися трудового рабства навряд чи варто.
«Будівельним компаніям доведеться переглянути підходи до формування соцпакета, щоб утримати персонал. Це можуть бути страховки, вирішення побутових проблем, біла зарплата і різні бонуси», — говорить експерт ринку нерухомості Вікторія Берещак.
Хоча за фактом в багатьох комерційних компаніях КЗПП і так не діє — є і робота в позаробочий час, і додаткові обов'язки, і короткі відпустки, і звільнення в один день. У компаній, які платять зарплати у конвертах, розмова коротка. Вони можуть не звільняти офіційно, але переведуть тільки на офіційну мінімалку, і людина звільниться сама.
Але новий Трудовий кодекс може вдарити по працівниках великих підприємств, де все по-білому. Є думка, що саме під них цей документ і готується. Напередодні обіцяної світової кризи такий Трудовий кодекс спростить масові скорочення штату і позбавить роботодавців потреби витрачатися на великі вихідні допомоги.
Марія Коливанова
Коментарі - 127
Учитывая дефицит рабочей силы в стране, а также наличием возможностей по трудоустройству за границей, работодатели вынуждены все больше думать о том как привлечь и удержать работника. Особенно хорошего.
При этом действующий кодекс и существенно ограничивает свободу действий бизнеса и дает массу возможностей для шантажа недобросовестным работникам...
что?? это в какой стране так? в финляндии? что-то я не вижу чтобы у нас о ком-то заботились
В реальности чего-то, хоть минимально похожего на дефицит не вижу.
Невозможно работника насильно заставить работать, а если работника что-то не устраивает в условиях контракта с работодателем, то флаг ему в руки, чемодан, автобус, Польша
Зато это отлично защищает работника, например, от распоряжения начальника «поставь бракованный газовый вентель, а то иначе я тебя уволю». А с новым кодексом наемные становятся зерабами
В КЗоТ нигде нет о отпуске «подрят» — есть только 24 календарных дня, и если не ошибаюсь где то есть норма о том что нужно брать минимум 14 дней подрят — меньше нельзя.
И я брал 14 дней без проблем не раз
Другое дело что сейчас в статье написано что теперь отпуск будет по графику который твой начальник решит 1 января.
> «поставь бракованный газовый вентель, а то иначе я тебя уволю»
насколько я помню, ни один гражданский договор (в том числе неразглашение и проч.) не является юридически выше УК и прочего законодательства. С этим распоряжением надо идти в полицию. Другое дело, что как раньше не ходили, так и сейчас не пойдут.
> Другое дело что сейчас в статье написано что теперь отпуск будет по графику который твой начальник решит 1 января.
логичное требование для бизнеса в целом (в принципе, у нас уже сейчас так), хуже для конкретного работника. Опять же, выдернуть из отпуска, увы, святое дело.
Гибкий график в рамках дня. Приходи хоть в 4 утра, хоть в час дня, если текущие задачи позволяют (нет совещаний; для рядовых они бывают раз в полгода, тупых ежедневных митингов с заказчиком у нас нет).
С переработками все ОК, нечасто и по двойному тарифу, но временем в отгул. Х2 деньгами кадры действительно не хотят. Это когда производственная необходимость. Есть система переработок по инициативе сотрудника +-4 часа в день. Списать можно, естественно, если заранее накоплено. Также по заявке можно на целый день уйти в счет этих часов (8 надо те).
Уволить человека у нас - целое предприятие, текущий ТК работает охренительно для работника в этом плане. В основном, берем адекватных людей и договариваемся по собственному, если не справляются. Беспредела со стороны работодателя в этом плане нет.
Доп отпуска многодетным, декрет - это все есть. Больничные полностью по закону и без лимитов.
График отпусков составляется, но никто не щимит. После 14 дней одним куском дроби как хочешь по согласованию с начальством (у меня отличное :) ). В прошлом году 4мя приказами где-то брал отпуск на месяц (!) и колесил по Европе. Это при том, что я ведущий специалист и на мне замыкается 11 проектов. Ничего, все пережили, нормально процессы и команда налажены.
Новая версия ТК - трешак!
Не раскрыто, что с не отработанным отпуском, должны оплачивать как ранее, когда увольняешься?
я вообще представляю, что в нормальной, цивилизованной стране можно отсудить только за вот это...
тоже самое и касается аудиозаписи
«тем более это ведь не в туалете камера.» - и где эта грань? следующим этапом у вас в туалетах поставят камеры, это ведь рабочий туалет
иначе кто угодно может очень-очень много отсудить
а за скрытую аудиозапись не только отсудить, но я думаю директор и присесть мог бы
Тут кажется прямой пример того когда увольнять не имели права.
По тому что директор он не царь и не бог, а обычный наемный сотрудник, и если человек справляется со своей работой то никакого права увольнять он его по КЗоТу не имеет, в принципе что и было сказано так как для этого специально проводилось «сокращение».
Чтоб жить на детские деньги.
Которые платятся из кармана работающих.
''Сразу уволит'' — по действующему КЗоТу невозможно. Только при неофициальной работе.
''Учителя, медики'' — бюджетники, з/п которых берется из налогов. ''Молодых парней сразу в армию'' — не поверите, в армии тоже можно учиться. И даже получить право на бесплатное образование. Но, для этого желание нужно.
Нужно работать не 60 часов в неделю, а головой
работали каждый день по 12-14 часов без выходных
дети работали на заводах
никакой тебе медицины, отпусков, люди в 30-40 на заводах умирали
зато да, были те 5-20% людей который могли относитлеьно жить, они были не мусором
а остальному мусору по заслугам
а, блин, это же и предлагают нам сделать
Вот в соседней Молдове, 40 часов максимальная продолжительность рабочей недели.
Во встрех странах Евросоюза - максимум 48, но большинство имеют меньше.
Нам предлагают 72
Если хотите хоть что то догнать, то нужно не по 72 часа работать, а эфектиность труда повышать.
С таким КЗоТ все кто что то головой умеют делать будут дальше уезжать, а тут останутся те кто может коробки на складах по 12 часов в день перекладывать.
Продолжительность рабочего дня – результат договоренности между работодателем и работником. Сейчас те, кто работает без оформления или «на минималке» тоже работают как придется, а не по 8 часов. Старый совковый кодекс просто массово не выполняется. Да и почитайте про «наших» в Польше, особенно про низкоквалифицированны рабочих, по сколько они там иногда работают и в каких условиях живут. В кодексе можно прописать хоть 4-часовой рабочий день, но к реальности он не будет иметь никакого отношения, а лишь озолотит инспекторов из Гоструда и прочих паразитов.
такие методы дали отличные результаты в 30-50х годах для экономики
я вот прочитал эту статью - вижу что кодекс не то что нормальный, он просто чудесный и прекрасный для бизнеса
для обычного наемного работника перечислены одни минусы
какие экспертная среда говорит плюсы будут?
Давайте от обратного. Я вообще пока не слышал ни одного независимого эксперта или экспертной организации (не связанной с политикой), чтобы они были резко против нового кодекса. Может вы назовете?
Пока против только политота, паразиты-профсоюзы, ну и хомячки, которых им удалось убедить своей истерикой.
читайте изменения, и скажите что не так, можете или статью указать или раздел, и естественно обоснуйте своё умозаключение.
В проекте лишь прописано, что отдых между сменами должен составлять не менее 12 часов. То есть получается, остальные 12 часов каждые сутки можно работать.
1. норма о 8 часах отменяется
2. вводится минимальный перерыв в 12 часов
давайте без вашего глупого бла-бла, где в статье что то не так сказано? мы живем по законам Украины и зелебобики ваши любимые хотят убрать 8 часовой рабочий день
При чем тут Ленин? я хочу жить в нормальной стране, где люди не озлобленные, у них хватает времени на отдых и на свою семью.
А не в стране рабов в которую собирается правратить новая власть.
Чего вы тогда тут не ратуете за отмену минимального возраста для работника? Чем плохо то что 7-8 летние дети будут посылки выдавать на новой почте? Работа не тяжелая, а экономике же плюс правильно?
Есть базовые нормы которые государство должно регулировать, продолжительность рабочего дня одна из этих норм.
Насчет возраста- 188 статья, всё вам объяснит А страшилки про детей 7-8 лет на НП- оставьте тем, кто в лаптях сидит и кзот не читал.
Насчет продолжительности- выше уже писал: статья 52. Вот делаешь одолжение, смотришь что человек-люмпен и не умеет находить информацию, с барского плеча даешь ему номерок статьи: оп, забил в гугл и читай- нет, люмпену не нужен номерок, люмпену не нужно читать, люмпену надо причитать и скыглить.
Это факт, дальше разговаривать нечего
Для працiвникiв установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихiдними днями. При п'ятиденному робочому тижнi тривалiсть щоденної роботи (змiни) визначається правилами внутрiшнього трудового розпорядку або графiками змiнностi, якi затверджує власник або уповноважений ним орган за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) пiдприємства, установи, органiзацiї з додержанням установленої тривалостi робочого тижня (статтi 50 i 51).
На тих пiдприємствах, в установах, органiзацiях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п'ятиденного робочого тижня є недоцiльним, встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихiдним днем. При шестиденному робочому тижнi тривалiсть щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневiй нормi 40 годин, 6 годин при тижневiй нормi 36 годин i 4 годин при тижневiй нормi 24 години.
П'ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється власником або уповноваженим ним органом спiльно з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) з урахуванням специфiки роботи, думки трудового колективу i за погодженням з мiсцевою радою.
или настолько недалекий, гнусный и наглый человек который не разбираясь всех обзывает и обвиняет, при чем сам ничего в этом не понимая
то что вы привели - это статья №52 из ДЕЙСТВУЮЩЕГО КЗоТ ссылка пруфа https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08
то что мы тут обсуждаем - это ЗАКОНОПРОЕКТ №2708 по ссылке http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=67833 поданый вашим наверное работодателей профаном миловановым
так вот отройте там вордовский файл который называется Проект Закону 28.12.2019 и почитайте
и хватит тут или нагло врать, или так же нагло пытаться отработать деньги которые вам коломойский платит
Стаття 52. Гарантії щодо відпочинку
1. Гарантії щодо відпочинку передбачають обов'язки з надання:
1) перерви протягом робочого дня (зміни);
2) мінімального щоденного (міжзмінного) відпочинку;
3) мінімального щотижневого безперервного відпочинку (вихідних днів);
4) права на відпочинок у святкові і неробочі дні;
5) відпусток.
2. Працівникам на умовах визначених трудовим та/або колективним договором надається перерва для відпочинку і харчування, що не включається в робочий час. У разі перевищення тривалості щоденної роботи (зміни) шести годин надання такої перерви є обов'язковим.
На тих роботах, де через умови виробництва перерву встановити не можна, працівникові повинна бути надана можливість приймання їжі протягом робочого часу. Умови надання такої можливості визначаються у трудовому договорі та/або колективному договорі.
3. Жінкам, які мають дітей віком до півтора року, надаються, крім загальної перерви для відпочинку і харчування, додаткові перерви для годування дитини.
Ці перерви надаються не рідше ніж через три години тривалістю не менше тридцяти хвилин кожна. При наявності двох і більше грудних дітей тривалість перерви встановлюється не менше години.
Перерви для годування дитини включаються в робочий час і оплачуються згідно умов оплати праці.
4. Тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку не може становити менше 12 годин впродовж кожних
Дні щотижневого відпочинку встановлюють у трудовому договорі та/або колективному договорі.
6. Залучення працівників до роботи у їх вихідний день допускається лише у виняткових випадках, що визначаються трудовим договором та/або колективним договором. Робота у вихідний день може за згодою сторін компенсуватися наданням іншого дня відпочинку.
7. Порядок оплати за роботу у вихідні дні встановлюється трудовим договором та/або колективним договором з урахуванням гарантій, визначених статтею 71 цього Закону.
и списочек тех кто заинтересован: «Комітет з питань інтеграції України з Європейським Союзом»
хртьфу, за отнятое время.
И напоследок: ну так что там насчет рабочих часов в действующем КЗоТе?
И 2ой момент: если вы линканули 1 предложение, и не смотрите ни другие законы параллельные, ни итерации, как вы можете говорить о том: вот этот никогда не примут- а вот этот 100% давайте обсуждать. Можете не отвечать, ведь разговор я считаю оконченным.
вот ваши же слова:
«Нет, не предлагают, но раз вы не удосужились прочитать нормы, которые хотят имплементировать- то я так считаю, что вы как раз себя относите к мусору. грустно, конечно, но что поделать- банальное умение читать и анализировать- многого стоит.»
А потом вы написали "вы кзот новый открывали":
«Что без моего бла бла бла? вы кзот новый открывали? статья 52, где четко разъяснено кто и сколько работает по трудовому договору, и там всё четко описано. Если же работать больше 8 часов при 5дневке, или 7 часов при 6дневке, то заключается контракт, и атм доп. условия.»
И когда я вас головой в унитаз окунул что это не новый законопроект, а действующий, вы слились как маленькая девочка:
«Ну ничего себе. Я вам скинул вытяг из действующего КЗоТа, а не хню, которую рассматривают, »
Противно с такими общаться, учитесь спорить и отстаивать свое мнение без кидания какашками как 3х летний ребенок
От темы отписываюсь, с неадекватами общаться больше желания нет
Другое дело, что пересiчные думают, ''шо я — самый умный? Моя хата с краю''.
Потому наши рабовладельцы и дальше считают их ''мусором''.
Потому люмпенятам нечего бояться.
В Бельгии тоже когда-то захлопнут ловушку)
''налоги адские'' — а то, за европейскую социалочку кто-то должен заплатить)
Речь о наемных работниках, которые платят 18% НДФЛ.
И защите их прав.
К чему тут бюджет?
А ФОПам надо просто ставку уравнять с НДФЛ, чтоб не чувствовали себя ''самыми умными'', и заодно внутренний офшор прикрыть)
"А ФОПам надо просто ставку уравнять с НДФЛ, чтоб не чувствовали себя ''самыми умными''- как только, так сразу Чехия или Словения =) Спасибо 21ому веку и простоте перемещения бизнеса. Как только потеряет Украина конкурентное преимущество в налоговых ставках и разных простых моментах- ловить тут нечего тогда. Оставить люмпенов с люмпенами, и пусть в снежки играют.
Наши рабовладельцы заинтересованы в максимальном бесправии наемных рабов.
А наемные рабы отвыкли защищать свои законные права, чем первые активно пользуются.
Увы и ах, но большинству наших ФОПов нечего делать в Словениях.
И вообще в ЕС.
Рынок высоко конкурентный, дефляция, расти особо некуда.
А схемщиков ждет комфортабельная европейская тюрьма.
Потому, разговоров много, а дела — ноль.
Т.к. наши ФОПы налогов не платят, даже если они все сейчас телепортируются в Чехию, бюджет не заметит разницы.
"- снова не то, вы ошиблись веками, и всё больше походите на картавого в кепке.
«А наемные рабы отвыкли защищать свои законные права,»- алло, вы уж определитесь, рабы или не рабы, а то напомню- у рабов прав нет.
«т.к. наши ФОПы налогов не платят,»- платят же, 5%.
И да, оч рекомендую стульчак потушить :D смешно читать как у благоперди подгорает от того что есть те, кто оптимизируют в рамках закона. Даже слово классное придумал для вас- благопердь. Гордитесь собою.
«Определилась - неоформленные работники у ФОПов прав не имеют, потому как рабы»- непонятно и сложно, ведь если их ничего не держит, какие же они рабы? скорее те, у кого из зп ничего не удерживают. И насчёт ФОПов- это законно, и пока закон в Украине верховенствует над пролетариями, которые недовольно бурчат на этот закон, можно спать спокойно.
Хоть гей-коммунисты приложили все услилия, чтоб это ассоциировалось именно с ними.
''если их никто не удерживает'' — ну, наш рынок труда очень ''специфичен'', и выбора у нас по сути нет, или продавайся задешево, или сиди на пособии.
Только трудовая миграция позволила рабам чуть проголосовать ногами)
Насчет ФОПов — это внутренний офшор, в котором водятся деньги.
Во всем мире с офшорами постепенно начинают бороться, и у нас начнут)
«выбора у нас по сути нет»- если профпригодность под вопросом, и имеется ограниченное понимание своей работы, то да, мусор трудоустроить довольно сложно, их обычно в бюджет уводят, хотя логичнее было бы выплачивать пособие по инвалидности.
"Насчет ФОПов — это внутренний офшор, в котором водятся деньги.
Во всем мире с офшорами постепенно начинают бороться, и у нас начнут)"- к счастью, не скоро начнут. Так что- всем кому завидно- пригорает пукан от этого, и это прекрасно. С другой стороны- нормально мотивирует повышать квалификацию.
Про то, что наши рабовладельцы заинтересованы в бесправии наемных рабов.
По поводу ''мусора'', повторю, надо нашим наемным рабам не молчать в тряпочку, а устраивать нашим рабовладельцам Францию. Тогда их резко перестанут считать ''мусором'', когда наебизнес так станет на недельку, и будет стоять)
Сразу отношение поменяется.
А если устраивать подобный аттракцион 2-3 раза в год, то можно добиться небывалого роста з/п, и не надо будет голосовать ногами в Польшу)
Конечно возьмутся, а вы сомневантесь?)
Готовят и нулевое декларирование, и закрытие лазейки с ФОПами-работниками.
Можно конечно валить в Европы, но там совсем другие ставки налогов.
И казенный дом для ''самых умных'')
«По поводу ''мусора'', повторю, надо нашим наемным рабам не молчать в тряпочку, а устраивать нашим рабовладельцам Францию»- т.е. мне нужен qа инженер, и Мыкола такой: разом нас багато, нас не подалаты, ты или меня берёшь на работу или тебе кОпец, а я такой: Мыкола, да ты же фрезер *** разряда с завода, ну куда тебе в QA? Вы серьезно? :D что-то вы по совку заезжать начали, и это и смешно и грустно одновременно.
Насчёт лазеек, то вы пугаете бабу *** из Звенизалящщенка, законы Украины актуальны и работают сейчас, а в далёком будущем- до него дожить надо. Как варианты, имеются 3 другие страны, где в данный момент налоги выше чем в Украине, но ниже НДФЛ+ ЕСВ. Так что- тот кто упрощенцев уберёт, должен в первую очередь не таких тэлэпней как вы слушать, а думать чем заменить систему, при этом не заходя в самолёт на Ростов. Ну и реально улыбнуло про казённый дом: вы таки оторваны от мировой практики, как платятся штрафы, пени, итд. Намекну, в открытом доступе имеется. И да- поменьше смотрите телевизор, с пострыбайками по Франции, ведь вы живёте в Украине, а у нас- не было колоний в Африке, и мы не обязаны кормить люмпенов, с 91года.