23 грудня 2019, 14:49 Читать на русском

Примусова робота і звільнення без пояснень. 10 міфів закону про працю

Масові звільнення, скасування пільг, ненормований робочий день — це ліше декілька чуток, що ходять про новий закон про підвищення зайнятості. Документ ще опрацьовується, однак, як обіцяють в Мінекономіки, його текст ось-ось з’явиться на сайті відомства. 

Новий законопроект про працю ще опрацьовується, однак як обіцяють в Мінекономіки, вже в найближчі дні його текст з’явиться на сайті відомства.

Які з міфів не відповідають дійсності, та що насправді зміниться у трудових відносинах, якщо депутати схвалять закон про працю, на своїй сторінці у Facebook написав міністр економіки Тимофій Милованов.

Міф №1

НЕПРАВДА: Будуть звільняти вагітних жінок, інвалідів, пенсіонерів і т.д.

ПРАВДА: Новий закон навпаки дозволяє вагітним працювати з дому та за гнучким графіком. Фактично — працювати дистанційно і мати соціальні та інші гарантії працівника. Це новий підхід законодавства – врегульовувати баланс між материнством і кар’єрою. Те саме стосується пенсіонерів та інвалідів, для яких є пропозиції на ринку, але застаріле законодавство не дозволяє встановити гнучкі умови роботи.

Міф №2

НЕПРАВДА: Новий закон скасовує безстрокове працевлаштування, отже не буде певності «в завтрашньому дні»

ПРАВДА: Безстрокові договори будуть. Як і договори на певний строк. Отже — це свобода вибору за домовленістю між роботодавцем і працівником. Зате тепер працівник зможе зафіксувати штраф чи компенсацію в разі порушення домовленостей з боку роботодавця. Або розмір матеріальної та моральної шкоди. Усе це — письмово і окремо для кожного працівника.

Читайте також: Рада внесла зміни до КЗпП. Скільки платитимуть роботодавці-порушники

Міф №3

НЕПРАВДА: Новий закон дозволяє звільняти робітників без пояснення причин

ПРАВДА: Роботодавці, насправді, на ділі давно знайшли лазівки для незаконного звільнення працівників. Маніпуляції з реорганізацією, фіктивні скорочення уже нікого не дивують — це тільки ширма для незаконних звільнень та тиску на працівників. За новим законодавством в разі звільнення працівника з ініціативи роботодавця той повинен виплатити грошову компенсацію, розмір якої залежить від строку попередньої співпраці з працівником. А ще — працівник зможе звільнятися за власним бажанням без обов'язкового відпрацювання двох тижнів.

Міф №4

НЕПРАВДА: Новий закон встановлює примусову роботу понад норму

ПРАВДА: Новий закон зберігає звичну тривалість робочого тижня у 40 годин. Але дозволяє домовлятися про гнучкий графік роботи. Наприклад, що частину робочого дня працівник працює віддалено, іншу частину – в офісі. Тривалість дня визначають взаємні домовленості, а час відпочинку між робочими змінами повинен бути не менше 12 годин. Для тих же, хто хоче працювати менше 40 годин на тиждень, буде можливість домовитися про оплату пропорційно. Як і про решту умов роботи.

Міф №5

НЕПРАВДА: Для всіх категорій працівників встановлюють термін випробування. Це несправедливо

ПРАВДА: Частина так званих пільг для певних категорій працівників, серед них і відсутність випробувального строку, робить їх небажаними для роботодавців і часто не дає працевлаштуватися офіційно. Новий закон позбавляється від застарілих дискримінаційних норм, а випробувальний термін і для працівника стане можливістю придивитися до майбутньої роботи, колективу, керівництва. Адже не лише роботодавець обирає працівника, але й працівник роботодавця також.

Читайте також: На скільки зростуть зарплати у 2020 році

Міф №6 

НЕПРАВДА: Новий закон скасовує усі пільги для окремих категорій

ПРАВДА: Пільги залишаються. Для бійців АТО/ООС, вагітних жінок, мам/тат у декреті (до 3 років), осіб із інвалідністю та неповнолітніх. За мобілізованими до Збройних сил бійцями зберігається робоче місце та виплати на час служби. І якщо зараз пільговики виглядають тягарем в очах роботодавців і їх просто намагаються не брати, то новий закон зважено підходить до встановлення переваг. За новим законом кожен з пільговиків зможе влаштуватися на роботу, якщо матиме таке бажання.

Міф №7

НЕПРАВДА: Новий закон знищує профспілки

ПРАВДА: Профспілки зберігаються і будуть працювати. Вони навіть отримають ширші можливості домовлятися з роботодавцями та працівниками. Але робота профспілок має стати ефективнішою, ніж щорічна роздача подарунків до Нового року, видача обмеженої кількості путівок «для обраних» чи організація страйків «під запис явки усіх». За новим законом профспілки стануть ефективним інструментом посередництва між роботодавцями та працівниками там, де це є виправданим та необхідним. Тому робота профспілок буде регулюватися окремим законом, який також невдовзі буде розроблений.

Міф №8

НЕПРАВДА: Новий закон дозволяє викликати людину на роботу лише час від часу за копійчану платню

ПРАВДА: Новий закон вводить поняття нефіксованого робочого часу. Тобто легальнізує найм персоналу, чиї послуги потрібні нерегулярно. Наприклад, вантажників, майстрів з ремонту обладнання, додатковий персонал під час «завалу», які зараз працюють повністю неофіційно і без гарантій. «Халтурка» перестане нею бути, бо працівник зможе поєднувати роботу на кількох підприємствах і обирати собі більш вигідні умови праці. А за найкращих працівників роботодавці «заманюватимуть» кращими умовами і вищою оплатою.

Міф №9 

НЕПРАВДА: Новий закон дозволяє використовувати працю неповнолітніх

ПРАВДА: Новий закон вводить поняття учнівських, строкових та інших гнучких форм трудових договорів. Нарешті буде вирішена проблема «щоб влаштуватися на роботу треба досвід, а де його взяти, якщо без досвіду ніхто не бере». Учні та студенти отримають легальну можливість знайти роботу і отримати підтвердження про це. Навіть, якщо навчаються на денній формі.

Читайте також: Різниця між зарплатами в Україні та Польщі скоротилася удвічі — НБУ

Міф №10 

НЕПРАВДА: Повністю скасовуються трудові книжки, через що українці втратять страховий стаж.

ПРАВДА: Трудові книжки не скасовуються. вони переводяться в цифрову форму. Йдеться лише про те, що пред’являти «трудову» за місцем роботи більше не буде потреби. Інформація про трудовий стаж українців ще з 2000 року зберігається в електронних реєстрах. Саме з цих баз майже 20 років поспіль беруть дані для розрахунків пенсій та інших соціальних виплат. Працівники, які надалі хочуть користуватися трудовими книжками, зможуть це робити. Але для тих, хто хоче вести тільки електронний формат з'явиться така можливість.

Коментарі - 16

+
+62
Teilor
Teilor
23 грудня 2019, 15:09
#
А параллельно нельзя? Вдруг этот реестр накроется, диджитализируется так сказать, в пространстве и времени? Тогда человек никому ничего не докажет, не говоря уже про возможные махинации.
+
+50
Sozdatel
Sozdatel
24 грудня 2019, 12:49
#
Ну вот что вы за человек.. Это же наоборот выгодно если потеряется.. Вот вы карту потеряли, приходите в банк, а вам говорят что вас в базе нет и денег ваших у них нет.. Вы что судится пойдете ради нескольких тысяч, а с чем пойдете?) А теперь подумайте в масштабе страны.. Нет опыта - нет стажа, нет надбавок, а если на пенсию - вообще минималка, если выпустят вообще.. Так что отчисляем в ПФ, не стесняемся и верим в светлое будущее.. Оно то будет светлым, правда не для всех..
+
0
Владимир Поливальников
Владимир Поливальников
25 грудня 2019, 8:57
#
Думаю, нужно регистрироваться на сайте ПФУ, заходить на свою страницу и каждый месяц делать скрины своей ЗП  и стажа, и копировать эти странички на отдельную флешечку. На всякий, так сказать,  пожарный случай.
+
0
mary27
mary27
25 грудня 2019, 9:47
#
В солидарном ПФУ - бесполезно.
+
0
Владимир Поливальников
Владимир Поливальников
27 грудня 2019, 6:10
#
Почему?
+
+29
Visapl
Visapl
23 грудня 2019, 17:01
#
Смешно слушать Сказки о защите прав наемных рабочих в стране где официально 10% безработица а неофициально вероятно все 15 почти каждый 5й без работы аренда однушки  Киев 8-9 к средняя зп 10к о какой тут защите прав идёт речь, права потребителя защищены когда есть много работы достойная ее оплата и варианты работнику легко ее менять у нас же люди держатся за работу ибо новую не факт найти
+
+15
mary27
mary27
23 грудня 2019, 22:55
#
В стране много неофициальной занятости.
И 5% безработицы — много.

И к чему тут аренда однушек?
+
+15
Conclusion
Conclusion
24 грудня 2019, 12:06
#
Что за подтасовки? Очень много украинцев работают вообще без трудоустройства, особенно в сфере обслуживания, зайди в любой киевский ресторан, там трудоустроенны максимум админ и бармен, возможно шеф-повар. В У меня к примеру, последняя запись в трудовой за 2017-ый год, после этого сменил 5 работ. Аренда однушки в Киеве от 4500. Если и этих денег нет - общаги о хостелы в помощь. От 1200 грн в месяц.
+
0
Visapl
Visapl
24 грудня 2019, 16:08
#
Подтасовки? Але 1,5 млн стоят на трудовой бирже официально 
там стоит как минимум половина от общего количества, данные о 10% безработицы это оф данные не ленимся искать
квартира за 4500? Ну ну даже Вышгороде однушка стоит минимум, средняя цена по Киеву тысяч 9, при средней зп в 9 тыщ для предыдущего вопроса поясняю развитие невозможно когда средняя зп на уровне месячной аренды , мы имеем аренду недвижимостей на уровне польши а зп в 3 раза ниже потому к ним все едут а от нас все валят
+
+15
mary27
mary27
24 грудня 2019, 16:33
#
Поляки из Польши с начала 1990х валят)
+
0
Siege
Siege
24 грудня 2019, 16:47
#

937 547 безработных их которых трудоустроили 
341 950 статистика за январь - ноябрь 2019
+
0
Visapl
Visapl
24 грудня 2019, 22:16
#
Https://hromadske.ua/ru/posts/v-ukraine-15-mln-bezrabotnyh-minekonomiki
на тебе статистику официально полтора ляма людей на гос бирже труда
+
+30
AleksandrBank
AleksandrBank
23 грудня 2019, 18:10
#
Bonv и perezde писали, что Зрада. 10 опровержений этому.
+
+41
vipost
vipost
23 грудня 2019, 21:52
#
А хіба порохоботів можна сприймати серйозно? :)
+
+30
krv77
krv77
24 грудня 2019, 9:42
#
Да, у нас в стране - очень большая безработица.. То бишь - кто-то работать не хочет, а кто-то не может, ибо нифига не умеет...
зы. Кому однушка дорого снимать - приезжайте, у меня по улице три дома стоят пустые, можно жить. Я даже не уверен, что там хозяева найдутся...
+
+22
MisterTvister
MisterTvister
24 грудня 2019, 10:12
#
Лучше кодекса что был - нет. Новое *** под сладким соусом нам не подсовывайте, пробовали, знаем, чего он УПК стоит, ХК, законы корявые, задницей писаные, не надо, спасибо...
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама