Нацбанк уточнив порядок використання поточних рахунків фізосіб-підприємців (ФОП) для підприємницької діяльності і власних потреб. Про це йдеться в роз'ясненні на сайті НБУ.
12 січня 2020, 13:10
Що змінилося у використанні бізнес-рахунків ФОП. Роз'яснення НБУ
Роз'яснення НБУ
Як зазначають в НБУ, для переказу коштів на власний рахунок з рахунку ФОП необхідно підтвердження про сплату податків і зборів або відсутність заборгованості по них.
Повідомляється, що після сплати податків і зборів ФОП мають право отримати чистий дохід як готівкою, так і перераховувати його на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.
Читайте також: НБУ обмежив можливості ФОПів. Реакція бізнесу
У Нацбанку впевнені, що такі зміни дозволять мінімізувати ризики від здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, знизять прояви тіньової економіки і розвитку безготівкових розрахунків.
Раніше повідомлялося
- Днями набула чинності постанова НБУ, яка містить заборону на витрачання коштів з бізнес-рахунків ФОП на не пов'язані з бізнесом потреби.
- Цю норму обговорювалася в серпні 2019 року. Тоді в Нацбанку заявили, що вона має «технічний уточнювальний характер» і не містить змін для ФОПів по суті. Регулятор відзначав, що й до вступу постанови в силу ФОПи були зобов'язані мати різні рахунки для особистих і підприємницьких потреб.
Читайте також: Тотальна фіскалізація. П'ять кроків до порозуміння з ФОПами
Джерело:
Мінфін
Коментарі - 101
Правильним шляхом ідете! Більше регулювання!
Чекаємо постанову про обмеження використання ФОПами туалетного паперу. І контролера приставити до кожного ФОПа!
Хоча, якщо запропонуєте варіант при якому цього не станеться, я буду тільки за всіми руками, ногами та іншими частинами тіла :)
Да, оставить самозанятых для продажи с/х продукции домашнего производства.
А с текущими остатками решается очень легко, переходный период 6 мес. пока все как есть, времени избавиться от остатков без документов хватит, а например с 01.09 работаем по новому.
Я например не понимаю, что вообще такое и почему возможно - переброска с карты на карту физ. лиц. То есть без назначения, без ничего?
В жизни не бывает просто перебросок, разве что между членами одной семьи первой степени родства. Где просто общий бюджет. Да и то нужно в таком случае прописывать семейное декларирование и регистрацию.
.но не так.
Ведь как раз для бабушек существует категория 1 ЕН на которой платится даже не налог с оборота, а просто фиксированный налог. Ты же предлагаешься чтобы бабушка вела учет расходов и чтобы налоговая проверяла насколько ети расходы расходы бизнеса, а не бабушки и дедушки.
Со временем ФОП превратили в схему по уклонению от налогов (оптимизации как модно говорить).
Когда я стал ФОП в 2012 и до этого нельзя было снять со счета напрямую и происходило ровно так как сейчас пишут в «нововведении» (счет ФОП был тупо аналогом ФОП предприятия). Но потом появился приват со своим «ключ для счета» и все привыкли быстренько что счет ФОП это такая же «карточка» - хотя если подходить с точки зрения НК это аналог расчетного счета предприятия.
И то что я вижу - не более чем наведение порядка.
Другой вопрос, что этим чудикам веры нет, законы и постановления не выписывают по человечески очень часто заходят не стой стороны, как с РРО например, и еще они не комуницируют нормально с людьми.
А по поводу
> От купив, наприклад, ФОП квитки на літак
если счет выставили на ФОП Иванова ИИ - его можно оплатить безналом напрямую со счета - более того это чуть ли не обязательно. Если на Иванова ИИ - это оплата физ лицом.
А вводити регулювання просто тому що так, нібито, правильно - шлях в нікуди.
Да, большинство собственников выбирают различные формы ограниченной ответственности, но это не означает, что упрощенная форма и сниженные налоги ФОП, означают отсутствие налогов на физ. лицо.
На самом деле ФОП заработав доход, оплатив налоги выплачивает потом «доход физ лица», и физ. лицо еще сверху должно заплатить подоходный налог.
По моему мнению необходимо начать с ликвидации платежных карточек к счету ФОП.
Главное:
1. Работа только через счет или РРО.
2. Налог на прибыль.
3. Накладные на покупку товара.
4. Никаких карточек к счету и снятий наличных.
Далее, например, по поездке на море, то что вы там работаете на ноуте - это не бизнес расходы, потому что само море и расходы на него не связаны с бизнесом.
От повірте, якщо мені будуть загрожувати подібні візити інспекторів, то Україна відразу ж втратить пару сотень тисяч доларів ВВП і податки з них, а не отримає додаткові надходження і більшу прозорість.
Ви, до речі, часом не податковий інспектор?
Є також обмеження на максимальну суму готівкових розрахунків, але контролюється погано. Можна це обмеження посилити і контролювати краще.
І моніторити не тільки підприємницькі, а й особисті банківські рахунки, автоматичними засобами моніторингу. На будь-які нез´ясовані надходження (не зарплата, не соціальні виплати, не доход підприємця) нараховувати податок на прибуток. А там, якщо податок нарахували неправомірно, то нехай людина приносить підтверджуючі документи і отримує повернення. Тільки правила повинні бути чіткі, щоб людина точно знала, що переказ з карти на карту, наприклад, відразу обкладуть податком, і чітко знала які надходження не обкладуть.
И самое смешное все по закону. Предприятие может продавать по любой цене, а ФОП на едином налоге, то есть неважно сколько прибыли заработал.
А наемным работникам не запрещено работать еще и как ФОПы. И раскрывать каждую такую схему никаких налоговиков не хватит, да и не докажешь ничего.
Я уже не говорю, о том, что через ФОП просто продают левый товар (без таможенных пошлин) ил просто неоприходованный нигде.
Раскрываю еще простую схему. С/х предприятие показывает, что вырастило пшеницы на 40 ц/га, на самом деле 50, 10 ц с гектара продается за нал на мельницу или хлебзавод, где производят муку/хлеб, а потом через рынок и/или ларьки на ФОП все это продается.
Поймать всех сельхозников не получится, контроль на хлебзаводах тоже не вариант.
Історія про Рога и Копита - це фіктивне підприємництво. Але і в даному випадку, якщо ФОПи покажуть всі надходження коштів, то схема вигідна підприємству тільки коли ФОПи першої чи другої групи. І тут не допоможе ліквідація ФОПів, а допоможе переведення всіх спрощенців або на відсоток з обороту (як третя група), або підвищення єдиного податку до 4-5% верхньої межі, ну і, звісно, в комплексі з боротьбою з чорним ринком. Ліквідація ФОП аж ніяк не вирішить проблему неврахованих продажів за готівку.
А історія з лівим товаром або пшеницею - теж не про ФОП, а про чорний ринок.
Є багато хороших і корисних ФОП. Боротися. Ребе не з ФОП, а з схемами.
Все это фиктивное предпринимательство и черный рынок именно завязан на, том что у ФОП не спрашивают о том, что и почем и где купили. А не спрашивают, потому что нет налога на прибыль, а прибыль вычисляется как разница доходов и затрат. А чтобы не занижалась, под все доходы и все расходы документ должен быть.
И никакой % здесь не поможет.
Просто потому, что можно и за 0 продать, или за 1 коп. Просто пока так не палятся. Но не запрещено.
И проблема в том, что просто собрать доказательства на все фиктивные предпринимательства, а 90% всех бизнесов в Украине прямо и косвенно так работают, невозможно.
Вокруг любого предприятия крутятся ФОПы, кто-то у него покупает, другие предоставляют услуги и.т.д.
Для примера:
Есть завод (здания, станки, автомобили), заводом управляет (то есть работает на нем) ООО, а сам завод по частям принадлежит 10-ку ФОП, которые сдают его в аренду этому ООО и по договору коммуналку тоже платит ООО. У ФОПов вообще нет расходов, а у ООО завышены. В результате опять же нет налога на прибыль, но это пол беды, часть этих денег ФОПами обналичивается и платится кэшевая з/п работникам в результате бюджет недополучает НДФЛ и ЕСВ.
К вам вопрос, какой налог должен быть на ФОПы, чтобы черех их не интересно было продать товар, чтобы чисто обналичить и сэкономить 22% ЕСВ и 15% НДФЛ, которые иначе нужно заплатить, чтобы туже сумму заплатить работникам официально чистыми.
ФОП і не тільки, а й взагалі всіх, треба питати про всі надходження. І боротися якраз з приховуванням надходжень.
Припустимо, ТОВ Роги і Копита наробило іграшок на 100 млн грошиків. І продало їх ФОПам та хоч за нуль. Далі ФОПи продали ці іграшки по реальній ціні - 100 млн. грошиків. При відсутності приховування надходжень ФОПи сплатять 5 млн грошиків єдиного податку. Якби ТОВ Роги і Копита продало іграшки саме, то сплатило б 5 млн грошиків або більше при прибутку 27,8 млн грошиків, шо досить крута рентабельність, рідко зустрінеш.
ТОВ Роги і Копита приваблюють не самі ФОПи, їх приваблюють невраховані продажі за готівку. Не буде ФОПів, будуть так само за готівку продавати, без ФОПів.
Описываете схемы, которых не знаете, исходя из своего разумения.
И это неправильно и ошибочно.
Я и не пытался детально описывать схемы оптимизации через ФОП, потому что они отличаются в зависимости от конкретного вида и построения бизнеса.
«… Звертаємо увагу, що у разі перерахування ФОП доходу з поточного рахунку, відкритого для підприємницької діяльності на поточний рахунок, відкритий для власних потреб або при отриманні доходу готівкою з поточного рахунку, відкритого для підприємницької діяльності в «призначенні платежу» платіжного доручення або при заповненні грошового чека (в довільному місці) ФОП в обов’язковому порядку додатково зазначає: «…податки та збори сплачено, заборгованість за ними відсутня». ....»
Так что по факту ничего не поменяется, просто дополнительная писулька должна быть.
НБУ просто описал то что и так давно практикуется банками, возможно на основании каких-то других регламентных документов.