Обсяг вкладень нерезидентів в ОВДП з початку року зріс у 17 разів і вже перевищує 105 млрд грн. Проте Україні потрібно, щоб наступного року ця сума зросла ще більше. Інакше Міністерству фінансів буде вкрай складно обслуговувати держборг.
Інвестори в ОВДП можуть спати спокійно. Поки що
Без нерезидентів Мінфіну в 2020 році доведеться або суттєво — на 100-200 млрд грн — секвестувати витрати держбюджету, або — включати друкарський верстат. Є і третій варіант. Якщо НБУ втратить незалежність, це може спровокувати втечу інвесторів і ще більше погіршити ситуацію. У цьому випадку уряд може бути змушений йти на дефолт. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів керуючий партнер інвестиційної компанії Capital Times Ерік Найман.
Скільки потрібно грошей
У 2020 році Мінфіну з бюджету потрібно буде спрямувати на:
- погашення старих боргів – 282 млрд грн (потрібне рефінансування, у тому числі зовнішній борг — 120 млрд грн і внутрішній — 162 млрд грн);
- виплату відсотків за держборгом – 142 млрд грн (відображені в держвидатках/дефіциті);
- фінансування дефіциту бюджету — 94 млрд грн.
Тобто потрібно, як мінімум, рефінансувати і знайти додатково 214 млрд грн (120 + 94) або більше.
Інвестуй вигідно. Купуй ОВДП та отримай бонус від «Мінфіну»
В українських банків нових грошей стане більше, в кращому випадку на 31 млрд грн (приріст монетарної бази). Фізособи і юрособи особливо в справі фінансування держборгу України не допоможуть.
Де взяти кошти
Разом джерела грошей на держборги:
- нерезиденти, як і в 2019 році;
- банки зменшать кредитування і спрямують гроші на купівлю ОВДП (малоймовірно);
- податкова амністія (без неї, якщо фізособи збільшать покупки ОВДП, то за рахунок зниження депозитів у банках та для ринку ОВДП нових грошей не буде). Однак її зараз немає на порядку денному, тим більше в правильному форматі.
Одна надія, що нерезиденти і рефінансують старі борги, і прикупляють ще трохи українського держборгу — хоча б на $4 млрд. Завдання здійсненне, але така залежність від зовнішньої кон'юнктури повинна лякати і Мінфін, і НБУ.
Що робити інвесторам
Висновок для інвесторів в українські ОВДП: слідкуйте за цифрами.
Першим сигналом погіршення ситуації стане зростання відсоткових ставок за ОВДП. Зараз цього немає. Відсоткові ставки продовжують знижуватися.
Читайте також: Купівля ОВДП. Чим ризикує інвестор
Другим сигналом стане скорочення терміну нових ОВДП. Зараз і цього немає. Навпаки, іноземні інвестори готові купувати все більш довгострокові ОВДП.
Так що короткостроково можна спати спокійно.
Коментарі - 18
«Это скажется сразу. Чем меньше будет шансов, что транзитное соглашение продолжится, тем активнее рынок будет реагировать. То есть не 31 декабря, а гораздо раньше», – уточняет эксперт.
декабрь покажет по договору на транзит, по привату и по мвф. если в декабре не решатся эти вопросы или не будут близки к решению, в январе только одно лечение курс 27-28.
в декабре ждать выход страны с получением валютного кредита, минимум 700 млн, под минимум 5%, будет организован банками сша.