Плани партії влади змінити податкове законодавство викликають зауваження та побоювання. Підвищення податків. Знищення ФОПів. Штрафи для бізнесу. Це далеко неповний перелік чуток, які лякають бізнес.
5 міфів про податкові ініціативи «Слуги народу»
Чи виправдані страхи підприємців, спробував пояснити в колонці на Економічній правді голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Час змін
Реформи мало кому подобаються. Точніше, подобається їх результат, але точно не процес.
Згадайте, як вас дратують затори через ремонт дороги. І як приємно потім їхати по новенькій автотрасі.
У нашому випадку дорога – це фінансова система великої країни. Яку перед нами три десятки років частіше розбивали, аніж лагодили.
Кожен розуміє, що їздити по такій дорозі далі не можна. Але разом з тим всі панічно бояться змін – мовляв, зараз система хоч якось працює, а ви все зруйнуєте.
Тому законодавчі ініціативи «Слуги Народу» у податковій сфері швидко обросли міфами.
Міф 1. Ми задушимо бізнес податками
Наша мета – не збільшити податки, а вивести бізнес у легальну площину. За найбільш оптимістичними підрахунками, зараз в тіні перебуває 44% економіки.
За песимістичними – до 60%. За п’ять років ми хочемо вивести з тіні хоча б 20% економіки, що дасть понад 3% щорічного приросту ВВП. Якщо нам вдасться – це буде велика перемога.
Детінізація – надскладне завдання. Маємо зарплати в конвертах, сірий імпорт, сотні гектарів земель, що обробляються без сплати податків.
Маємо сфери, які є тіньовими повністю – гральний, бурштиновий бізнес. Чесно кажучи, в Україні не існує галузі економіки, яка б не перебувала в тіні хоча б частково.
Міф 2. Ми знищимо ФОПи
Ми йшли на вибори під гаслом «Кінець епохи брехні». Якщо ви дійсно приватний підприємець – торговець на ринку чи дизайнер – ваш податковий режим залишиться, яким був.
Але якщо ви брешете та приховуєте за десятком ФОПів великий бізнес – із цією схемою доведеться розпрощатися.
Мабуть, кожен з вас купував побутову техніку чи електроніку у великому мережевому магазині та отримував чек від імені ФОПа.
Один такий магазин за день робить оборот, який декілька приватних підприємців роблять за рік!
Читайте також: Хто з ФОПів повинен перейти на касові апарати
Чому бюджет має втрачати гроші від таких ділків? І чому в разі суперечки за неякісний товар покупець має судитися не з великою компанією, а розшукувати невідомого ФОПа Петренка, який не живе за адресою реєстрації?
З весни 2020 року ми плануємо фіскалізувати декілька галузей, які несуть найбільший ризик ухиляння від податків – це насамперед продаж ювелірних виробів, ресторанний бізнес та торгівля електронним обладнанням з гарантією.
Саме там великий бізнес найчастіше видає себе за малий.
Що стосується процедури обліку операцій – ніяких дорогих касових апаратів не знадобиться.
Йдеться про звичайний мобільний додаток, схожий на програми інтернет-банкінгу.
Така система видаватиме електронні чеки, які покупець зможе отримати, наприклад, через e-mail або мессенджер.
Міф 3. Бізнес потерпатиме від «стукачів»
Ми дійсно передбачили процедуру кешбеку, тобто премії покупцеві, який повідомив фіскальні органи про фіктивний чек.
Але її запровадження – довгий процес, як і сама процедура.
Усі перевірки, судові процеси та нарахування виплат триватимуть рік-півтора від моменту подання покупцем заяви.
Тобто кешбек аж ніяк не зможе стати способом заробітку для шахраїв.
Міф 4. Боротьба з «конвертами» посилиться
Зарплати в конвертах – це наслідок тіньової економіки, а не її причина.
Боротися з ними – все одно що витирати калюжі на полу, замість того, щоб залатати дірку у даху будинку.
Зараз штраф за кожного неоформленого працівника складає 120 тис грн. Невелику фірму інспектор може оштрафувати на пару мільйонів.
Читайте також: Зе-команді до уваги: через які схеми найбільше втрачає бюджет
Ви чули, щоб хтось сплачував такі штрафи? Ні. Тому що вигідніше закрити фірму й відкрити її під новою назвою, або «вирішити питання» з інспектором.
Мною подано законопроект, який зменшує штраф до 8 тис грн. Бо адміністративні заходи тут не спрацюють – конверти зникнуть автоматично, коли економіка вийде з тіні.
Якщо наші фіскальні ініціативи почнуть діяти, зарплати почнуть «біліти» вже через рік-півтора.
Міф 5. Усіх змусять декларувати доходи
Загальне декларування – це нормальна практика цивілізованих країн, як паспорт для кожної людини чи номерні знаки для кожного автомобіля.
Але його запровадження стане останнім кроком податкової реформи і відбудеться не раніше, ніж через 2-3 роки.
До того ж, ми хочемо запровадити сімейне декларування та цілий ряд податкових знижок.
Наприклад, якщо сім’я витратила гроші на освіту чи на відпочинок в Україні – на ці суми податок не нараховуватиметься.
Підприємства сплачують податки на прибуток, тобто на дохід мінус витрати. Так само мають робити і фізичні особи.
Рано чи пізно ми прийдемо до ситуації, коли «білий» бізнес стане вигіднішими за тіньовий. До цього рухається весь світ.
Сьогодні ви не зможете покласти гроші у європейський банк, не пояснивши їх походження.
Перед початком загального декларування ми маємо провести амністію капіталів. За рахунок такої амністії Аргентина вивела з тіні 117 млрд доларів, Індонезія – 300 млрд доларів.
Обирайте вигідні депозити з бонусом до 1%
Утім головне тут – не надходження в бюджет, а можливість підвести риску під темним минулим.
Ми закриємо очі на походження попередніх капіталів, але після амністії будемо притягати до відповідальності за кожне нове порушення.
Коментарі - 22
Навіть не президент. У нас всю ту владу концентрував не президент, а саме особа - нове обличчя - Зеленський. Коли соцопитування каже що 71% українців не проти розширення повноважень президента, то це не правильний висновок. 71% українців не проти розширення повноважень Зеленського.
Бізнес за минулі роки зрозумів що таке політичне представництво, тому відчув що його більше немає. Тому чекаємо збільшення тінізації.
Точно издеваются.
https://businessviews.com.ua/ru/economy/id/8-defoltov-argentiny-1828/
Про це повідомили у прес-службі Представництва Європейського Союзу в Україні.
На думку європейців, поліпшенню інвестиційного клімату в Україні перешкоджає низка факторів.
“Недосконалість верховенства закону та дисфункціональність правоохоронної системи, у тому числі нереформована Служба безпеки України, а також високий рівень корупції”, – кажуть у Представництві ЄС.
“Правда, відбулося деяке поліпшення, яке допомогло Україні піднятися на 10 позицій — на 20-е місце в Індексі сприйняття корупції за 2018 рік. Але треба зробити набагато більше”, – додали європейці.
Квартал95 продовжується..
Темное прошлое у олигархов в офшорах чувствует себя хорошо.
А среднестатистический украинец, который вынужден был начиная с лихих 90-х скитаться по миру в поисках низкооплачиваемой работы и к этому времени собрал несколько десятков тысяч баксов, вынужден будет отстегнуть 5-9%. Иначе - сыну квартиру не сможет купить.
P.S. Взывают к справедливости, - значит будут грабить.
вы что совсем там одурели ? Для вас не главное наполнение бюджета а хотите легализировать доходы коррупционеров и олигархов ? Вот и все ? ! Они воровали годами у народа , тот же игорный бизнес, наркотики , янтарь , газ , рейдернули заводы ГОКи и др у государства и у людей , и что просто надо взять с них 5 % и все они стали честные люди ?
А люди которые выживали ездили на заработки вдали от семьи детей —привозили по 300 евро и складывали под матрас теперь должны также уплатить налог 5% и тоже станут честными ? Абсурд .
Но автор (вы кто?) и с какой планеты:
Первый и второй миф — бизнес должен платить одинаковый налог НДС и на прибыль. Ввведение или не введение РРО не решает проблему — ФОП будет меняться при этом работая легально. их просто станет чуть больше на тот же оборот.
Уровняйте налоги!
Третий миф — вы представьте его в механике, разлодите по полочкам и поймете что и на 10% процесс не продуман. Вы легализируете таким образом внеплановые проверки.
Боритесь с эти по другому — закройте контрабанду, сейчас на любом базаре и в любой подваротне можно купить нерастаможенные продукты питания и технику!
Есть бухгалтерский учет — его Лука Пачолли еще до нас всех придумал — налоги по нему платятся а не от того что в РРО попало — разделите понятие уклонение от уплаты (это когда нет не в РРО и нет в учете) и ошибка когда в учете есть и налог заплачен — в принципе разные вещи — или вы не чувствуете?
Четвертый миф — разберитесь с причиной, большинству населения выгодно получать зарплату в конверте потому что получив свои 4 — 5 тыс. грн. официально люди теряют субсидию.
Повысьте уровень жизни населения, где рабочие места?
Бороться нужно с причинами а не со следствием.
Це як з тими доїльними апаратами. за допомогою яких знищували конкуренцію молокозаводів з мільйоном сільських бабусь, в результаті села вимирають. Їм наш народ вже не потрібен, їм потрібна родюча земля, вільна від населення, а продукцію за кордон продадуть.