В Україні зменшуються реальні обсяги банківських кредитів суб'єктам господарювання. Так, співвідношення їх середньорічного показника до ВВП зменшилося з 44,1% в 2013 році до 24,2% у 2018 році.
В Україні падають обсяги банківських кредитів бізнесу — експерт
Про це у своїй статті для «Дзеркала тижня» пише Тетяна Богдан, доктор економічних наук, експертно-аналітичний центр «Оптима».
В структурі джерел фінансування капітальних інвестицій підприємств частка кредитів банків та інших позик за п'ять років знизилася майже вдвічі, досягнувши в минулому році 7,7%.
На думку автора, не останню роль у таких процесах відіграла жорстка монетарна політика НБУ.
За її словами, серед країн з ринками, що формуються, номінальна облікова ставка в Україні (17,5%) займала друге місце після Туреччини (24%). У групу країн з найвищими процентними ставками входили також Мексика (8,25%), Південна Африка (6,75), Бразилія та Індонезія (6,5%), рівень ставок у яких був помітно нижче, ніж в Україні.
«Наші розрахунки показали, що підвищення облікової ставки Національним банком з жовтня 2017 року по вересень 2018 року стало фактором скорочення реального ВВП на 1,7%. З іншого боку, досить комфортно в таких умовах відчувають себе фінансові посередники, структура активів яких представлена ОВДП, цінними паперами НБУ і споживчими кредитами домогосподарствам», — зазначає експерт.
«Подолання існуючих деформацій і забезпечення поштовху для розвитку національної економіки вимагають розробки принципово нової монетарної політики, в рамках якої „сприяння додержанню стійких темпів економічного зростання та підтримка економічної політики Кабінету міністрів“ (ст. 6 закону про НБУ — ред) стануть повноцінною функцією Національного банку», — йдеться у статті.
Коментарі - 20
А навіщо банкам видавати такі дешеві кредити коли простіше купити ОВГЗ чи видати дорогі споживчі кредити населенню?
Отже НБУ сам тормозить кредитування бізнесу, тримаючи таку високу облікову ставку
Звісно, якщо працювати обходячи законодавство і не сплачувати всі податки в повному об"ємі - то тут і 30% не проблема по кредитам.
Але тоді ми маємо замкнуте коло, розірвати яке може лише держава - не плачу податки бо вилечу в трубу з такими дорогими кредитами.
Для Німеччини, де рентабельність в 5-7% вважається гарною, відсоткова ставка складає на рівні 3-4%
Рентабельность бизнеса в % напрямую на связана с % ставкой которую может платить бизнес.
В реалиях в одном случае бизнес с рентабельностью 3%, может платить кредит под 20% годовых, а в другом случае бизнес с рентабельностью 25%, не может платить кредит со ставкой 15%.
Вариант 1: у Вас бизнес - оптовая торговля, рентабельность 3%, выручка 1 млрд. грн. - прибыль 30 млн. грн. в год.
Вы берете кредит в 30 млн. грн. на строительство склада на 5 лет под 20% годовых, ваши расходы 5 млн. грн. - % (в первый год) - 6 млн. грн. тело. Всего 11 млн. грн. Вы спокойно платите. (Вы еще спокойно на оборотку можете взять 50 млн. грн.)
Вариант 2: У Вас бизнес сельское хозяйство - рентабельность 30%, выручка 100 млн. грн., прибыль те же 30 млн. грн.
Но Вы затеяли инвест проект (например орошение и обновление техники) на 100 млн. грн., под него взяли 50 млн. грн. кредита и свои 50 вложили. А потом по погоде урожай не удался, и Вы % и тело по кредитам платить можете всего 20 млн. грн. а посадить на следующий год не на на что, так как Вы оборотку вымыли на инвест, а урожай был плохой и возместить ее за счет новой прибыли не смогли. И Вы банку не платите, а сажаете на эти 20 млн. грн.
Я взял ограниченное упрощенное условие что кредит = обороту и не учел доп условий в виде ранее заложенных проэктов по инвестированию и расходам связаным с этим.
Но факт остается фактом — сегодня из-за высокой учетной ставки банкам кредитовать Ю.Л. дешевле чем стоимость ОВГЗ как минимум глупо. Ведь опер затраты на выдачу кредита, потенциальные риски дефолта заемщика и пр делают ОВГЗ гораздо привлекательней.
Самая большая проблема отсутствие прозрачных клиентов и сильных проектов, которые имеет смысл кредитовать. Их просто не приносят.
Я, говорячи за ставку, вів мову з позиції бізнесу. Саме тому що вартість кредитів дуже висока - бізнес намагається обходитися власними ресурсами. Ті ж що звертаються і згодні на високі ставки - часто працюють в тіні і тому не можуть підтвердити результати своєї діяльності для отримання позики. Знову виходить замкнуте коло. Приємним виключенням сьогодні є агробізнес та сфера ІТ.
Ну да, прикалываетесь что ли?
Тогда скажите почему банки не кредитуют под меньшие проценты, чем привлекают на депозиты и никак по-другому?
Или их рентабельность в % напрямую не связана с % ставкой, которую они могут платить по депозитам, которые для банка являются кредитом?
Возможность обслуживать долг из прибыли (прибыль уже есть) Вы путаете с возможностью продавать товар ниже себестоимости то есть в убыток (для банка % по депозитам - это часть себестоимости, депозит - это «сырье», а % по кредитам часть цены, кредит - это «товар»).
Это Вам бы не мешало курс эконом анализа прослушать. А то пишете непонятно что.
Чтобы товар продавать ниже себестоимости — его нужно купить или произвести.
А что банк покупает или производит?
Депозит — это «сырьё», которое банк — не покупает и не производит,а — берёт в долг и платит за это проценты.
В том и дело, что прибыль — есть не всегда, поэтому и не всегда возможно — обслуживать долг из прибыли
А нет прибыли — нет рентабельности, нет рентабельности — нет и возможности платить % по кредиту.
То есть связь между рентабельностью бизнеса и возможностью платить % по кредиту — прямая.
Неможливість знайти захист в судах відлякує потенційних інвесторів.
Там смайлик .....