Галина Хейло, голова правління«Айбокс банку», розповіла «Мінфіну», чому ЄС відмовляється від купюр великих номіналів, що на практиці означає введення гривневої банкноти в 1 тис. грн. і чи варто очікувати появи купюр в 2 тис. і навіть 5 тис. грн.
Чому ЄС вилучає банкноти 500 євро, а Україна вводить 1000 грн
Національний банк України (НБУ) вирішив вивести з обігу монети номіналом 1, 2 і 5 коп., які перестануть бути платіжним засобом з 1 жовтня цього року. НБУ також поступово виведе з обігу монети номіналом 25 коп., а також запровадить монету номіналом 5 грн, замінюючи дрібні гривні на монети. З 25 жовтня нинішнього року НБУ також введе в обіг банкноту нового високого номіналу в 1 тис. грн. Регулятор пояснює відмову від виробництва монет низького номіналу їх високою собівартістю і має намір отримати на цьому економію 90 млн грн на рік.
Читайте також: В Україні вводять банкноту номіналом 1000 гривень
У 2005 році НБУ ввів найвищий номінал у 500 грн. Тоді середньомісячна зарплата становила близько 1 тис. грн. «Зараз для отримання середньомісячної зарплати необхідно вже не менше 20 банкнот», – пояснив необхідність випуску банкноти в 1 тис. грн голова НБУ Яків Смолій.
Разом з тим, 27 січня цього року центральні банки єврозони припинили видавати банкноти високого номіналу 500 євро, вилучаючи їх з обігу. За деякими оцінками, такі банкноти є підгрунтям для розвитку тіньової економіки і ухилення бізнесу від податків, вони слугують інструментом корупції та наркобізнесу, з їх допомогою здійснюється фінансування тероризму. Банкноти в 500 євро почали навіть називати «Бен Ладен». Проте інші експерти вважають, що справжні причини критики грошового знака в 500 євро обумовлені організацією наднаціональними інститутами ЄС кампанії з ліквідації в Європі всього готівкового грошового обігу. Її почали з найбільшої купюри. Світ після фінансової кризи 2008-2009 років увійшов до зони мінімальних, нульових і навіть від'ємних відсоткових ставок, що негативно вплинуло на депозитний портфель банків. При цьому купюра в 500 євро стала оптимальним рішенням для готівкових заощаджень.
В Україні поява банкнот великих номіналів пов'язана зі зниженням купівельної спроможності гривні. НБУ в 2018 році повідомив, що з часів грошової реформи у 1996 році гривня знецінилася в 14 разів. За даними НБУ, найбільше падіння купівельної спроможності гривні довелося на кризові періоди, що супроводжувалися сплесками девальвації та інфляції. В 1996, 1998-2000, 2004 і 2008 роках гривня втратила більшу частину своєї первісної купівельної спроможності.
Читайте також: Без паніки: 3 міфи про нову банкноту 1000 гривень
Зростаюча економіка – основа міцної нацвалюти. Драйвером зростання економіки в Україні може стати малий та середній бізнес. Його розвитку могла б сприяти програма цільового рефінансування НБУ банків для подальшого кредитування підприємств малого і середнього бізнесу під низькі відсоткові ставки. Без пошуку рішень для зростання економіки купівельна спроможність гривні буде продовжувати знижуватися, змушуючи НБУ випускати банкноти ще більшого номіналу, наприклад, в 2 або 5 тис. грн.
Коментарі - 42
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/119445/
да раздача гривен таким банкирам только и приводит что к скупке ими валюты на межбанке, чтоб потом обвалить курс и вернуть обесцененную гривну, а разницу в карман...
курс укрепит борьба с офшорами, и разумный дефицит бюджета.
Все эти «дешевые деньги для малого бизнеса» моментально идут в наличный доллар и обваливают курс.
Как в 2013-2014 годах.
https://news.vice.com/en_us/article/bjkyb3/the-eu-is-banning-the-500-euro-bin-laden-bill-to-try-and-stop-terrorists
Нащо ви нісенітниці кажете?
І ви вже прочитали матеріал, що я навів?
Інколи навіть на них накладають справжні санкції
Сам термін «тероризм» не обмежує коло організаторів і тих хто фінансує його
І так як у вас всеодно немає статистики про «99%», то я з такою впевненістю можу сказати, що більшість таких операцій все ще фінансуєтсья через кеш
500євро - купюра з найвищою цінністю
Один і той же об'єм і вага купюр коштує в 5 разів більше за 100 долларів
Об этом свидетельствуют результаты общенационального опроса финансовой грамотности украинцев, сообщает пресс-служба Национального банка.
Это просто пипец
«В 1996… гривня потеряла большую часть своей покупательной способности» — кагбэ, в 1996 году ее ввели)
и уже из серии «чисто поржать» — когда я хотел в банке купить евро перед поездкой (в т.ч. мелкие), то 500 евро — это цитирую сотрудника«минимальная купюра имеющаяся в наличии», я даже не стал спрашивать какая «максимальная» :)
«стабилизируем экономику» - главное, чтоб в процесс ЗЕфолт не случился)
«примем бездефицитный бюджет» - так бездефицитный бюджет можно принять хоть завтра.
Просто перестать дотировать ПФУ)
«запустим промышленность» - а чо, не работает?
«экономический рост» - эконмический рост такой экономический рост" - нарiд успешно не заметил экон.рост 2005-2007.
и сделаем деноминацию убрав один-два нуля.
«сделаем деноминацию убрав один-два нуля» - и «павловскую» реформу?)
Вот это «гривня обесценилась в 14 раз» главная причина ввода новой банкноты,а не рост средней зарплаты.
Также общеизвестны темпы инфляции (кроме финансистов-экспертов)
Т.е. состояние нац.валюты было лучше в 1996 году?)
Экспертам-строителям надо соотнести инфляцию и рост з/п.
Срочно нобелевку по экономике (и смирительную рубашку)!
Ну так об этом я и напомнил финансисту-эксперту, который почему-то оценивает только по росту зарплаты.
Все інше - побутове нерозуміння економіки
До 1990 года - там перманентный экономический кризис, гиперинфляция, девальвация, ден.реформы.
Там тоже люди «сидят на схемах»,только вам об этом не говорят.
И так же вы не в курсе постоянной безвозвратной фин.помощи Израилю из США.