Мінфін - Курси валют України

Встановити
20 травня 2019, 13:50

Безглуздий дефолт України

Що буде у випадку оголошення Україною технічного дефолту? Виявляється, цей варіант не вирішить фінансових проблем, натомість створить додаткові складнощі.

Що буде у випадку оголошення Україною технічного дефолту?
фото: marker.ua

Про це в статті на ЕП докладно розповів голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек.

Все частіше стали звучати заклики до радикального вирішення питання державних зобов'язань. Автори цих закликів пропонують оголосити так званий керований дефолт та здійснити реструктуризацію зовнішнього боргу держави.

У разі ухвалення таких рішень наслідки відчують абсолютно всі: фінансовий світ, бізнес, держава, іноземні партнери, пересічні громадяни. Отже, що пропонується?

Часто для опису таких пропозицій вживають «пом'якшені» словосполучення «керований дефолт» чи «технічний дефолт». Насправді дефолт — це завжди дефолт, тобто оголошення відмови від виконання зовнішніх зобов'язань. Найближчим синонімом дефолту в повсякденному лексиконі є банкрутство.

Структура державного боргу України

Тепер подивімося на структуру державного боргу України. В кінці першого кварталу 2019 року сукупний державний борг становив трохи менше 79 млрд дол в еквіваленті. Це великі гроші, більше половини річного ВВП України.

Державний борг України, 31 березня 2019 року

Тип боргу

Млрд дол

Основна валюта

Основні кредитори

Внутрішній прямий

28,05

гривня

НБУ, українські банки

Внутрішній гарантований

0,37

гривня

Українські банки

Зовнішній прямий

40,18

долар

Комерційні кредитори, МФО

Зовнішній гарантований

10,18

СДР

МФО

Разом

78,78

Джерело: Мінфін

Не будемо розглядати внутрішній державний і гарантований державою борг, який зазвичай не фігурує в пропозиціях щодо дефолту і реструктуризації. Тим більше, що основними кредиторами тут є НБУ та українські банки. Причому капітал деяких державних банків великою мірою наповнено саме державними облігаціями.

Оголосити дефолт за внутрішнім боргом — це все одно, що оголосити банківську кризу в Україні. Оскільки цей борг щороку рефінансується, а отримані НБУ від свого портфеля облігацій відсотки стають однією з найбільших статей доходів держбюджету, оголошення дефолту за внутрішнім боргом буде божевіллям.

Що більше, у 2016 році уряд та Нацбанк вже здійснили тут «бездефолтну» реструктуризацію: в рамках так званого репрофайлінгу було подовжено термін портфеля гривневих ОВДП обсягом 219,6 млрд грн (еквівалент понад 8 млрд дол у наведеній в таблиці системі координат).

Зовнішній борг — скільки ми винні

Залишається зовнішній борг держави, який сумарно становить близько 50 млрд дол. Він поділяється на прямий борг держави та борг, гарантований державою.

Почнемо з останнього. Що це за 10 млрд дол? Левова частина, майже 8 млрд дол, — це борг Нацбанку перед Міжнародним валютним фондом. Це спеціальні дешеві кредити, отримані для поповнення золотовалютних резервів.

Також там присутні зобов'язання за кредитами, виданими на пільгових умовах міжнародними фінансовими організаціями та за міждержавними угодами.

Більшість цих коштів українському уряду і не потрібно повертати — це лише державна гарантія, а не державне боргове зобов'язання. Дефолт за цими зобов'язаннями став би безглуздим та безперспективним кроком.

Відповідно, автори ідей про «керований дефолт» зосереджуються на прямому зовнішньому борзі, обсяг якого становить 40,18 млрд дол.

Проте з цим боргом не все так просто. Як видно з графіка нижче, майже 15 млрд дол — це пільгові кредити від міжнародних фінансових організацій. Вони мають невисокі процентні ставки і тривалий графік виплат.

Ще майже 3 млрд дол, позначені як «інше», — це спеціальні міжурядові кредити та кредити під гарантії міжнародних фінансових організацій, теж на умовах тривалого погашення та низької ставки. Оголошення дефолту за такими зобов'язаннями також було б абсолютно безглуздим.

Структура прямого зовнішнього боргу України, млрд дол

Джерело: Мінфін

Еврооблігації — все не так страшно

Автори ідеї «керованого дефолту» концентрують увагу на менш ніж 23 млрд дол «комерційного боргу держави» в єврооблігаціях. Якщо порівняти це із «вхідними» початковими цифрами, це лише 29% сукупного державного боргу.

Проте і з єврооблігаціями не все так просто. Із сумарного обсягу суверенних єврооблігацій України, 22,82 млрд дол, варто виділити такі частини.

Перша — 3 млрд дол «російських» єврооблігацій, які вже понад три роки перебувають у дефолті та є предметом судових слухань, адже російська сторона не погодилася на умови реструктуризації, запропоновані у 2015 році.

Друга — 3 млрд дол єврооблігацій під гарантії США, які обертаються на ринку як американський борг. Вони мають дуже низьку процентну ставку, а дефолт за ними буде насправді лише прямим дефолтом України перед урядом США. Скоріше з політичними, ніж економічними чи ринковими наслідками.

Отже, «борговий айсберг» в контексті ідеї «керованого дефолту» розтанув до ринкових єврооблігацій сумарним обсягом 16,8 млрд дол, а також до варантів номіналом 3,2 млрд дол.

За варрантами платити не доведеться

Про варанти слід сказати окремо. Коли їх випускали в рамках реструктуризації, поміж критиків стояв великий галас. Мовляв, Україна підписалася на кабальні виплати, які будуть то більшими, що більшим буде зростання ВВП. Наводили таблиці з різними прогнозами зростання ВВП і просто скаженими обсягами виплат.

Настав перший базовий рік життя за варантами і, схоже, за його результатами Україна… не сплатить нічого. Адже левова частина прогнозів вказує, що реальне зростання буде меншим за 3% ВВП, а це одна з умов виплат. Тобто страх виплат за варантами виявився дуже перебільшеним.

Якщо повернутися до реальних виплат, то завдяки реструктуризації 2015 року та подальшим борговим операціям Мінфіну виплати за «ринковим» портфелем суверенних єврооблігацій України (без «російських» та «американських» цінних паперів) досить рівномірно розтягнуті у часі.

Виплати за ринковими суверенними єврооблігаціями України, млн дол

Джерело: Мінфін

Якщо сумарний обсяг виплат за валютними боргами держави у 2019 році перевищує 11 млрд дол, то за ринковими єврооблігаціями обсяг виплат сумарно з відсотками становить лише 2 млрд дол. Не набагато більший він і в наступні роки.

Дефолт. Що буде далі

Тепер уявімо, що Україна оголошує дефолт і нову реструктуризацію. Це повністю зупинить приплив капіталу і стане шоком для валютного ринку. Це зробить близьким до неможливого рефінансування не «цільових» 2 млрд дол, а всіх 11 млрд дол боргу в річному розрізі. Чи коштує гра свічок?

Особливо недолугою така ідея видається у той час, коли перед Україною лежать можливості запозичень на умовах низьких відсотків, якими можна рефінансувати дорожчі ринкові борги. Наприклад, запропоновані на цей рік два транші за програмою stand-by від МВФ по 1,3 млрд дол кожен, макрофінансова допомога ЄС, кредити Світового банку та інших міжнародних фінансових організацій.

Ось вже сумарно і близько 4 млрд дол дешевих та довгих запозичень тільки у цей рік, які можна брати на заміщення дорогих ринкових удвічі меншого обсягу.

Рецепт отримання цих коштів дуже простий: йти шляхом реформ, які мають не тільки забезпечити доступ до дешевих коштів, але й зробити Україну спроможною позичати кошти на ринку набагато дешевше, а також мати нормальну економіку, яка генеруватиме кошти для повернення таких боргів.

Однак прихильники ідей «керованого дефолту» замість прогресивного шляху чомусь намагаються «замулити воду» без вигоди для України.

Коментарі - 29

+
+126
bonv
bonv
20 травня 2019, 14:25
#
Дефолт зе-команді українці не пробачать.
+
+13
nomer
nomer
21 травня 2019, 7:31
#
Ви впевнені, головне це подати під «правильним соусом» чи телевізор забити чимось іншим і поки холодильник хоч трохи не пустий все буде добре. Під таку річ і землю почати продавати «сам Бог велів». Особисто, щоб зрозуміти, що до чого буду чекати початку зими
+
+17
bonv
bonv
21 травня 2019, 9:56
#
Я вас розумію.. Пропаганда сильна річ. Але у 73% очі теж розкриються коли змін на краще не буде..
+
+42
AnnaGerman
AnnaGerman
21 травня 2019, 12:14
#
«Прошу надеть всем зеленые очки , вход в Изумрудный город без них строго запрещен.  Такова воля Волшебника Изумрудного Города...» (из детской сказки, которую позабыли.) Изумруды ,увы , оказались обычным стеклом.
+
+17
bonv
bonv
21 травня 2019, 12:31
#
У період передвиборчої кампанії Зеленський відкидав інформацію про те, що він чимось зобов'язаний Коломойському. «Я ніяка не іграшка в руках Коломойського і не був іграшкою в руках жодного з олігархів… Ми всі рівні перед законом —  і пересічна людина, й олігарх, — сказав Зеленський у своєму інтерв'ю BBC у лютому. — Якщо хтось щось вкрав і це доведено правоохоронними органами, він зобов'язаний це повернути. Ніхто ніякі розслідування закривати не буде». У четвер, 16 травня, Коломойський прилетів з Ізраїлю до свого рідного міста Дніпро приватним літаком, про що повідомила українська преса. Він жив в Ізраїлі та Швейцарії. ЗМІ повідомили про те, що на борту цього літака перебував співвласник продюсерської компанії Зеленського, що вчергове підтверджує зв'язок між Зеленським і Коломойським.
+
+2
h p
h p
21 травня 2019, 18:25
#
Всегда есть папередники. Поэтому всегда виноватый есть.
+
0
Васян Васькин
Васян Васькин
22 травня 2019, 6:41
#
Очі розкриються вже до кінця літа . Якщо клепка є в голові .
+
+45
bonv
bonv
20 травня 2019, 14:26
#
Все вірно: - реформи + дешеві довгі кредити допоможуть Україні рости економічно і позбуватись дорогих кредитів.
+
+66
Barreto
Barreto
20 травня 2019, 15:56
#
Я не сторонник дефолта, но селективный дефолт мы уже допустили пару лет назад по $3 млрд для РФ. Ничего в общем-то не произошло, кому надо - месседж получил еще тогда.. Объявить набраное за последние 5 лет «боргами злочинного режиму» не проблема.
+
0
nvr4d nvr4d
nvr4d nvr4d
22 травня 2019, 0:12
#
Абсолютно не проблема. Потом, правда, окажется, что международные суды с такой точкой зрения несогласны и отдавать придётся всё равно, чтобы критический импорт на границе не арестовывали.
+
0
Barreto
Barreto
22 травня 2019, 11:00
#
А что решил арбитраж по поводу тех трех млрд?
+
0
Kvestor2019
Kvestor2019
22 травня 2019, 14:52
#
Отправил заново судиться, на лето, кажется
+
+36
vlad9486
vlad9486
20 травня 2019, 16:25
#
Дефолт - це аналог перестати платити іпотеку і піти бомжувати.
+
+85
AleksandrBank
AleksandrBank
20 травня 2019, 16:32
#
Дефолт не нужен, нужны реформы реальные и заимствования под 1,25-2%.
+
+30
bonv
bonv
20 травня 2019, 17:08
#
Якщо продовжать співпрацю з МВФ та СБ..
+
+67
Игорь Коляда
Игорь Коляда
20 травня 2019, 21:29
#
Рецепт получения этих средств очень прост: идти по пути реформ,

С такими «реформами» — лучше ужасный конец, чем ужас без конца.
+
+53
AleksandrBank
AleksandrBank
21 травня 2019, 10:18
#
Такие Реформы ужасны из-за того что они не сути ничего не решают. Судовая и т.д. мимо прошли.
Вот реформа Армии и банковского сектора, только реально ощутимо.
Печально что у нас правоохранительная система и суды не посадили не одного из тех кто разворовал банки, это уже вопрос к этим органам. реформы без реального воплощения это не реформы, а как раз печальный опыт.
+
+15
Игорь Коляда
Игорь Коляда
21 травня 2019, 21:06
#
Даже то,что происходит в Армии и банковском секторе скорей подпадает по реструктурирование,а не под реформы. Структура - поменялась,но суть - та же,особенно в банковском секторе,который так и не стал трансмиссионным механизмом реального сектора,производящего реальное богатство. А  обслуживает долговую петлю правительства,которое не производит,а только  знает «отобрать» и  «проедать» деньги. Я писал об экономической политике государства  здесь https://minfin.com.ua/blogs/igor68/119595/
+
0
Andrey M
Andrey M
22 травня 2019, 0:19
#
Ще медична реформа відбулася.
+
+15
nvr4d nvr4d
nvr4d nvr4d
21 травня 2019, 14:09
#
Закажите себе киллера, если вам ужасный конец лучше. Других-то зачем в это тянуть?
+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
21 травня 2019, 20:46
#
Так проблема не во мне, а в «реформах», так может лучше сделать что-то с «реформами»?
А я выход и без киллера найду, не настолько ограничен в мышлении.
+
0
nvr4d nvr4d
nvr4d nvr4d
22 травня 2019, 0:28
#
Да, «что-то» сейчас и сделают. Вам снизят дозу облучения и вы про «реформы» забудете (пока в холодильнике напоминалка не сработает).
+
0
Игорь Коляда
Игорь Коляда
23 травня 2019, 22:02
#
Так и до этого «что-то» делали,а называли - реформами. Я бы и забыл уже,так задолбали этими «криками» про реформы со всех СМИ. А холодильник здесь не причём.
+
0
Васян Васькин
Васян Васькин
22 травня 2019, 6:37
#
Про дефолт Украины с 14 года талдычать как мантру в одной диковатой стране. Но что то у них всё никак не срастается. Вы думаете у вас срастётся. Самое смешное что о дефолте размышляют людишки с начальным, в лучшем случае, со средне-техническим, образованием.
+
0
Роман Мусийко
Роман Мусийко
27 травня 2019, 9:44
#
Технический дефолт - это единственный выход Украины, как относительно внутренних займов по гос. облигациям,  так и касательно внешних кредитов МВФ и тд. Инвесторы понимая, что с такими долговыми обязательствами экономика не может развиваться, не готовы вкладывать в Украину. Потенциал огромен, сырьевая база и дешевый рынок труда, более 40 млн потребителей, но из-за  коррупции и отсутствия реформ - нет будущего, а долговые обязательства тяготеют над каждым украинцем. Поэтому снижение налоговых ставок, ликвидация ввозных пошлин, полная приватизация гос. предприятий  и реализация рынка земли  на фоне объявления тех. дефолта, способны обеспечить экономический рост УКРАИНЫ.
+
+17
vlad9486
vlad9486
27 травня 2019, 13:17
#
Выход из чего? Опишите проблему предметно с цифрами. Экономика не может развиваться, но все равно растет, как так? Инвесторы не готовы из-за риска войны, причем здесь долги? Дефолт наоборот отпугнет инвесторов на десятки лет. Долговые обязательства тяготеют над минфином, НБУ и частными банками, а не над каждым украинцем.

Вы, вероятно не знаете цифры. У нас дефицит бюджета примерно равен процентам по долгу. Можете считать что мы не платим по долгах, просто на сумму процентов увеличиваем долги (очень медленно). Но так как ВВП увеличивается быстрее, доля долга к ВВП падает.
+
+17
h p
h p
27 травня 2019, 16:55
#
ЗеКо заказали пиар идеи дефолта на просторах интернетика?
+
0
Andrey M
Andrey M
27 травня 2019, 18:14
#
«реализация рынка земли  на фоне объявления тех. дефолта» - чудова ідея як задарма купити землю. Після дефолта чергова девальвація і падіння вартості активів - і Коломойський і ко не просто латифундисти, а вже власники всього банку землі з наймитами що працюють за тарілку каші чи трудодні.
+
+15
ImA
ImA
27 травня 2019, 18:17
#
Думаю, что заявление Коломойского о возможном дефолте — попытка надавить на МВФ с целью быстрейшего получения очередного транша, затеять внутренние разборки с политическим противниками даже ценой государственных интересов. Вероятность дефолта низка — это не те суммы денег для государства Украина, которые нельзя пролонгировать или выплатить. А потери от прекращения инвестиций огромны. Но, к сожалению, у Коломойского не понимают или понимают и плюют на репутацию государства Украина. Нет государственных людей на Украине. Только бы решить свои шкурные интересы. Да даже сами слова о возможном дефолте подрывают авторитет страны. И Зеленский должен был бы моментально и жестко дать отпор. А этого, к сожалению, не наблюдаем.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися