Черговий транш МВФ – основа фінансової стабільності нашої країни. Так вважає екс-міністр фінансів України Олександр Данилюк. Публікуємо витяги із його колонки на сайті «НВ».
Чому транш МВФ такий важливий для України
МВФ зазвичай надає транші за короткостроковими програмами тривалістю до 4-5 років: гроші видаються в обмін на проведення реформ. Наявність фінансової «подушки» допомагає країні подолати кризу та досягти фінансової стабільності. Однак співробітництва України з МВФ затягнулося майже на 26 років.
Олександр Данилюк пише: «Так побудована робота: спочатку домовляються політично, оформляють меморандум. Потім МВФ виходить з того, що підписане українською стороною буде виконано. У нас було кілька програм, які ми отримували лише за першим траншем. Це свідчить про те, що умови практично не виконуються: перший транш дається безумовно, а от наступні – під певні умови. Ці програми можна оцінювати, як невиконані, зокрема й те, що підписувала Юлія Тимошенко».
Екс-міністр фінансів пояснює ситуацію докладніше: «З $17,5 млрд поточної програми ми обрали $8,5 млрд – половину. У нас уже має бути 13-й перегляд програми – а буде тільки п'ятий. Так що саме за цією програмою виконали багато: її можна вважати рекордною з цієї точки зору, цим вона відрізняється від інших. Але навіть при цьому реалізовано лише половину.Той факт, що нам необхідне продовження програми, говорить про те, що ми не скористалися нею в належній мірі – ми її не виконали».
Олександр Данилюк вважає, що без допомоги МВФ Україні не вдасться втримати фінансову стабільність. Або ж, як варіант, доведеться зменшити видатки бюджету мінімум на $4 млрд. Без цього траншу наша країна не зможе отримати макрофінансову допомогу, вийти на ринки, залучити policy-loan, гарантію в районі приблизно $800 млн.
Данилюк спрогнозував розвиток ситуації у випадку ненадання допомоги МВФ: «З цим траншем у нас пов'язано все фінансування. І багато що може обернутися проблемами цього року з витікаючими соціальними наслідками. Частина платежів просто не можна буде провести: бюджет на цей рік планувався, виходячи з найголовнішого припущення – що ми отримаємо гроші МВФ (більш того, ми повинні були їх отримати ще в березні цього року). Подальший ефект без траншу – різко підскочить курс долара. Далі все залежить від політики Національного банку: з якою швидкістю вони будуть спалювати резерви. Вплив на курс відіб'ється і на обслуговуванні боргу в останні місяці. Це ж позначиться на імпорті: з одного боку, на початку ми будемо отримувати більше прибутку від імпортного ПДВ. З іншого боку, потрібно розуміти, що якщо курс буде рости – збільшиться нестабільність, що вплине на імпортні операції: їх будуть притримувати».
Олександр Данилюк згадує також фінансові виплати за зовнішніми зобов'язаннями, які чекають Україну в 2019 році. Це і мільярдна гарантія США, і виплати за боргами. «Зараз ми досягли точки, коли все очевидно: або чорне, або біле. Тому досить гратися – потрібно отримувати транш: необхідні рішення варто було ухвалювати ще минулого року». — резюмує екс-міністр фінансів.
Коментарі - 15
Не нужно обращать внимание на разных умолишенных, которые пишут письма Правительству и т.д., нужно дальше следовать реформам, качественно отрабатывать принятие законы, потому что само принятие закона не гарантирует качественное исполнение (судовая реформа тому пример, как и прокурорская и т.д.)
Тогда все шансы правительства и потом возможной политической жизни можно будет умножить на рейтинг Яценюка. К власти прийдут те политики, которые быстро сдадут Украину соседу.
Данилюк А. все правильно написал.
А вот та, которая за всю свою известную жизнь не насобирала на хрущевку и запорожец, — очень быстро оформит сдачу с потрохами.
Я бачу інше
Коли людина має багато грошей (які ну ніяк при житті не витратити) — їй хочеться більше
І це виглядає дико
Все резервы практически сформированы кредитами МВФ — выплаты по процентам колосальны.
Деньги заняли и вернули тем же экономикам через покупки бумаг.
Зачем занимать деньги — для чего, они не нужны. Транш МВФ ни на что не влияет кроме как на то что курс из за него в очердной раз выростет. Это инструмент элементарных экспансий чужих экономик в Украину.
Бумаги погасить — долг перед МВФ погасить. А потом от сальдо того что останется дальше думать.
Поэтому здесь можно было бы и усилить переговорную позицию, пусть даже с помощью небольшого блефа на грани фола. Ну, взяв урок у Трампа, например :) И продавить получение денег без усиления позиций ВОНЫ и прочего говна на политическом небосклоне Украины (методом повышения цен на газ). В конце концов, Украина уже выполнила немало условий, самое главное из которых — Антикоррупционный суд. Это то, что важно для будущего самих украинцев, а дорогой газ на основании непрозрачных и спорных формул важен больше для карманов кредиторов, чем для украинского народа в данный конкретный момент.
https://www.minprom.ua/articles/247415.html
Ни в одном классификаторе профессий не смог найти…