У цьому році на виплати за держборгом в України піде 3,568 млрд доларів, а в наступному — 6,884 млрд. Повернення коштів чекають дві категорії кредиторів: Міжнародні фінансово-кредитні організації (перш за все, МВФ) та іноземні уряди, під гарантії яких Україна випускала єврооблігації, — пише на своєму блозі в LB член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків (УТФА) Віталій Шапран.
Як Україні розрахуватися з боргами й уникнути дефолту
На його думку, з МВФ особливих проблем не буде. Практично весь борг перед ним сьогодні розміщений в золотовалютних резервах НБУ, так що близько 7 млрд. доларів боргів у нас в найближчі роки забезпечені. У підсумку, ми маємо приблизно такий графік виплат:
- 2018 рік — 2,586 млрд доларів (1,113 млрд основний борг та 1,473 млрд обслуговування)
- 2019 рік — 6,467 млрд доларів (4,729 млрд основний борг та 1,738 млрд. обслуговування)
- 2020 рік — 6,884 млрд доларів (5,0 млрд основний борг та 1,884 млрд обслуговування)
- 2021 рік — 6,342 млрд доларів (3,925 млрд основний борг та 2,417 млрд обслуговування)
- 2022 рік — 5,447 млрд доларів (3,076 млрд основний борг та 2,371 млрд обслуговування)
Всіх наших кредиторів цікавить питання про те, як ми впораємося з виплатами в 2019 році, коли будуть президентські і парламентські вибори. І ще більша інтрига — це 2020-2022 рр., на які також припадають пікові виплати, але вони ляжуть вже на оновлену коаліцію і, ймовірно, на оновлений Мінфін і Кабмін в цілому.
Основне завдання на 2018-2019 рр., яке стоїть перед Кабміном, — не зганьбитися на зовнішніх ринках і не допустити невиплат за боргами. Але це зовсім не означає, що нам потрібно виплачувати все до копійки. Потрібно заздалегідь потурбуватися про рефінансування цього боргу, зайняти грошей на зовнішніх ринках для того, щоб погасити старі борги.
Та ж стратегія швидше за все буде і за єврооблігаціями: після того, як Фонд відновить співпрацю з Україною, Мінфін проведе нові позики для того, щоб погасити старі.
«Багатьох збентежило приватне розміщення піврічних єврооблігацій України напередодні свят на 725 млн доларів під 9,1% річних. Але я таку позику на ринкових умовах знаходжу корисною, оскільки вона наочно показує, чого варта наша система управління держборгом без підтримки МВФ і західних партнерів. В цілому, невелика сума випуску облігацій робить витрати з випуску безпечними для бюджету.
Якщо Україна отримає підтримку МВФ, то ставку за нашими новими єврооблігаціями вдасться збити до 6,5-7%, що цілком прийнятно для початку реструктуризації портфеля за сумами та строками», — пише Шапран.
Він вважає, що за підтримки МВФ, Світового банку та ін. Україна впорається з проблемою виплат 2019-2022 рр. Перешкодити тут можуть лише вибори.
Коментарі - 21
Это значит что начнётся охота за деньгами, предназначенными правительству Украины. Всё что будет найдено транзитом пойдёт в счёт погашения долга перед Россией.
Ой лишенько
Без МВФ и др. партнеров понятно что такое выплатить нереально, только рефинанс.
«Помешать тут могут лишь выборы.» — что отменять? Я думаю проблема в том что помешало в это году, это сама власть, нужно это признать. Их бездействие и наивность.
Вони то собі нормально заробили за каденцію
Здесь же в статье говорится в первую очередь о государственном долге, который обычно нормальные страны возвращают, иначе становится ещё хуже
Категорично и неверно. У тебя даже компьютера с которого ты это пишешь не было бы.
> который все равно приведет к дефолту
А жизнь все равно приведет к смерти. Но лучше умереть перед этим попольовавшись компьютером и оставив в мире значительный след. Чем просто так ничего не сделав, зато без долгов.
Нормальные люди в такой ситуации -УРЕЗАЮТ РАСХОДЫ и пытаются УВЕЛИЧИТЬ ДОХОДЫ, а не просят рефинансирования долга.
У нас же всё наоборот — увеличить доходную часть бюджета не получается из-за ДЕфективности государственного управления, а расходная часть — увеличивается по той же причине.
Буквально вчера на Минфине прошёл материал о НЕ ВЫПОЛНЕНИИ доходной части бюджета, а про расходную часть — у всех на устах ещё «делёжка шкуры не убитого медведя», когда топы «Нафтогаза» получили премии из бюджета при НЕ ПОСТУПЛЕНИИ на казначейские счета штрафов по якобы выигранному у «Газпрома» арбитражу.
Сомневаюсь, что международные инвесторы захотят рефинансировать такую систему государственного управления.
Есть стимуляция роста отдельныхотраслей экономики, но стимуляции роста НАЦИОНАЛЬНОЙ ЭКОНОМИКИ — нет.
Навіть стимулювання вугільної промисловості роблять через своїх людей і в саму галузь нічого не заходить
Курс гривны конечно может и обвалиться при этом до 40-50.
Но для обслуживания госдолга обязательно будут внешние кредиты
и новая реструктуризация внешнего госдолга.
ЄС — пофіг, аби газ йшов