Мінфін - Курси валют України

Встановити
7 червня 2018, 11:34

Скільки в Україні міністрів фінансів

Вчора прем'єр-міністр України Володимир Гройсман підписав подання на звільнення з посади міністра фінансів Олександра Данилюка. Цьому передував серйозний конфлікт між міністром та прем'єром, зокрема, стосовно кадрового питання. 

Що насправді коїться в міністерстві і хто керує фінансами країни на своїй сторінці в Facebook написав екс-міністр фінансів Віктор Пінзеник. 

Якщо конфлікт членів уряду переходить у публічну площину, це неминуче має закінчитися чиєюсь відставкою. Тому сюрпризом для мене не стало подання про відставку Міністра фінансів України.

Не стану оцінювати, хто мав ініціювати це звільнення. Хочу використати це як привід привернути увагу до питання функціонування інституцій. І не всіх, а такого органу як Міністерство фінансів.

Проблема не тільки в тому, хто має підбирати кадри для роботи. Для мене цілком очевидно, що саме міністр і ніхто інший має підбирати заступників. Не можна бути відповідальним за щось, будучи позбавленим права підбирати для цього необхідних фахівців. Прийняття відповідних рішень має бути «спущено» з Кабінету Міністрів на міністра. Бо саме йому працювати із замами. І це правило має стосуватися всіх міністрів. Та Міністерство фінансів особливе. Воно тримає в руках баланс країни, баланс усіх громадян – бюджет. Це не тільки той інструмент, що вказує, скільки кому грошей дати. Від нього залежить, чи втримаємо рівновагу (рівновага є синонімом до слова баланс, яким і є бюджет), чи будемо жити у комфортному середовищі з невеликою інфляцією та стабільним (або хоча б прогнозованим) обмінним курсом, чи нас постійно супроводжуватимуть стреси, шокові курсові та інфляційні удари.

Міністерство фінансів України інституційно завжди мало проблеми. Але те, що відбувається останніми роками, інакше як посиленням інституційного руйнування цього органу назвати не можу. Мінфін нібито відповідальний за розробку, проходження та виконання бюджету. Та мало хто знає, що Україна – одна з небагатьох країн світу (не наважусь сказати єдина), Міністерство фінансів якої планує доходи, не знаючи бази нарахування доходів. З дуже простої причини – бо не має до неї доступу. Та бюджет – не тільки доходи, але й витрати, а при наявності дефіциту коштів — і можливості залучення необхідних для цього коштів (приватизація та запозичення). Щоб відповідати за його виконання, треба мати відповідні повноваження на всі складові. Фіскальна служба (доходи) підпорядкована не Мінфіну, а Кабміну. Скромне доповнення до такого підпорядкування «через міністра фінансів» є нічим іншим як фіговим листком. Та і той нещодавно замахнулися забрати. За наявності нестачі коштів планують надходження від приватизації, план яких майже ніколи не виконувався. Бо орган, відповідальний за приватизацію, не має відношення не тільки до Мінфіну, а й до Уряду. Він нібито знаходиться у сфері координації Кабміну, але голова призначається і звільняється Президентом України.

А хто розробляє в Україні проекти бюджету та змін до нього? Або: скільки у нас міністрів фінансів? Зупиніться, якщо подумали, що один. І вибачте, якщо я помилюся в цифрі. На десяток-два. Бо їх у нас близько 500. 450 – з одного боку вул. Грушевського, більше 20 – з другого і один — на вул. Банковій.

Поширеною в Україні є практика, коли зміни до бюджету доповідає міністр освіти чи медицини, міністр оборони чи будь-який народний депутат. А ознакою доблесті і честі є можливість зачепити в кожному законі бюджет чи Бюджетний кодекс. Останній двотижневий марафон щодо антикорупційного суду – не виняток. Ніколи не пробували задуматися над тим, які гроші кожного тижня ділять народні депутати, приймаючи рішення щодо видатків? А хіба вони вже не поділені? Звичайно ж. І зроблено це законом про бюджет. Та все одно далі продовжують ділити.

Чи має Міністерство фінансів вплив на такі дії, чи може їх зупинити? Ні. А як втримати баланс, не маючи змоги блокувати такі дії? Це завжди було проблемою у парламенті. А в останні роки Мінфін навіть не запрошують на розгляд відповідних питань. Та нещодавно і Уряд спробував забрати у Міністерства фінансів обов’язкове погодження проектів нормативних актів. Браво! Майже довершений процес перетворення ключового Міністерства в касу, а міністра – у головного касира країни.

Любив і люблю повторювати: міністра фінансів, який вживає слово «так» частіше, ніж у 5% випадків, треба відправляти у відставку. У його лексиконі має домінувати слово «ні!». Бо така йому відведена роль. Важлива для всіх нас роль. Та для цього міністр фінансів має бути один і він має бути наділений відповідними повноваженнями. Не є функцією Міністерства фінансів визначати, кому і скільки дати грошей. Але його прямою відповідальністю є баланс країни, прямий вплив на обмеження граничних витрат країни. Бо не можна вимагати доброго результату від бігуна, відрубавши перед цим йому руки і ноги.

Коментарі - 9

+
+54
AleksandrBank
AleksandrBank
7 червня 2018, 12:02
#
На этот раз хорошая и правдивая статья от человека, который знаком хорошо со всей подноготной, особенно при Юле, эму ли не знать все нюансы
+
+12
Apollo17
Apollo17
7 червня 2018, 13:26
#
Статья субъективная — написанная министром финансов теоретиком, который лично в моем понимании сдался и ушел. К вопросу инструментов — я присутствовал на встрече министра финансов с банкирами в 2008 году во время скачка курса — так вот после курса теории которая не имела прикладного применения, банкиры собрались и нашли инструменты, а министр ушел.
Проблема — кресло должен человек занимать который разбирается в отрасли, а для министра финансов нужно разбираться во всех отраслях.
+
0
lukapacioli
lukapacioli
7 червня 2018, 16:39
#
Для Пинзеныка — « совершенно очевидно, что именно министр и никто другой должен подбирать заместителей».
Тезис Пинзеныка более чем спорный!
А как же принцип 2-3 рук в финансах — когда одна рука делает, а вторая-третья… — НЕ ЗАВИСИМАЯ от первой — проверяет и контролирует?!
Представьте себе на минуту, что в банк, в бухгалтерия предприятия,… и т.д. вождь отделения банка, нач.фин, глав. бух,… будет единолично подбирать себе своих заместителей! Как вариант — наберет себе целое кодло родственников и друзей…
Здесь даже не о чем говорить.
Грустно, что люди с таким мировоззрением занимали министерские посты.
За страну и ее граждан обидно.
+
0
Mykola K
Mykola K
7 червня 2018, 20:01
#
Да ну, бред. А представьте что главбуха принимает не финансовый а технический директор или главный архитектор? :-) что с этого получится? Ну либо не генеральный а глава отдела? :-) Несете чушь если честно. В таком случае зачем должность министра финансов? Давайте размоем ответственность на тех кто назначает замов которые никому не подотчетные
+
0
lukapacioli
lukapacioli
7 червня 2018, 20:44
#
Видимо Вам трудно понять написанное выше…
Бывает
начните с попытки понять «принцип\правило 2-х рук (4-х глаз)...» — погуглите, поднатужтесь…
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BF_%D1%87%D0%B5%D1%82%D1%8B%D1%80%D1%91%D1%85_%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B7
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
8 червня 2018, 9:27
#
«А как же принцип 2-3 рук в финансах — когда одна рука делает, а вторая-третья… — НЕ ЗАВИСИМАЯ от первой — проверяет и контролирует?!» — Ваша теория далеко от реальностей в Украине. Это работает в США, Великобритании, Германии, Нидерланды и похожие.
И уж никак Ваше мнение не имеет реальной полезности в Украине, когда у тебя забирают орган который контролирует все налоги в Украине, точнее и до этого не давали им управлять
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
8 червня 2018, 9:44
#
МВФ выделит Аргентине $50 миллиардов кредита
Международный валютный фонд (МВФ) и власти Аргентины согласовали выделение стране кредита в 50 млрд долларов на три года.
https://mbiz.censor.net.ua/news/3070423/mvf_vydelit_argentine_50_milliardov_kredita
+
0
Николай Малеев
Николай Малеев
10 червня 2018, 17:22
#
Может наша власть переметнется в Аргентину?) какой пирог пропадает!
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
11 червня 2018, 13:12
#
Туда уже наши «попередныки» выехали, подскажут как нужно деньги МВФ осваивать
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися