Собівартість будівництва житла в Києві за перші чотири місяці 2018 р зросла від 15 до 20%. При цьому ціна квадратного міра первинки збільшилася не більше ніж на 8% в гривні. Що утримує зростання цін на новобудови Києва? Про це «Мінфіну» розповіла заступник директора з комерційних питань ІБК Обрій Олеся Перчак.
Що утримує зростання цін на первинне житло
З початку поточного року вартість вітчизняних будівельних матеріалів подорожчала на 15%, а імпортних — на всі 20%. Зростають витрати забудовників на оплату праці та логістику. В результаті чого за минулі чотири місяці собівартість будівництва житла в Києві зросла на 15-20%.
У березні-квітні 2018 багато київських забудовники заявили про те, що піднімають ціну на квадратний метр, пояснюючи це в першу чергу високим ступенем готовності об'єктів і зростанням собівартості. Ціни на новобудови за минулі 4 місяці в гривні виросли на 8%.
Чи є попит
Міфи про падіння купівельної спроможності і про перенасичення ринку первинного житла в Києві розбиваються об той факт, що в травні активність покупців в сегменті житла комфорт- і економ-класу вище, ніж в квітні, навіть незважаючи на святкові дні.
Читайте також: Що робити, якщо забудовник не виконує обіцянки
Так, конкуренція на ринку дуже висока, але кількість людей, які потребують поліпшення житлових умов набагато більше. Крім того, нерухомість все ще залишається єдиним надійним засобом інвестицій. А той факт, що курс долара НБУ заклав в 2018 році на рівні 30,1 грн/$ говорить про те, що валюта подорожчає, і, як наслідок, простимулює попит на нерухомість. Як приклад давайте згадаємо ситуацію січня 2018 року: коли курс долара піднявся майже до 30 грн/$, продажі новобудов зросли в 3 рази. Забудовники не встигали підвищувати ціни на квадратні метри, а деякі з них навіть знімали об'єкти з продажу.
Дешевше не буде
Опинившись в умовах високої ринкової конкуренції з одного боку і зростанням собівартості будівництва — з іншого, забудовники утримують ціни на квадратний метр за рахунок зниження рентабельності. При цьому продажну вартість житла, особливо на високій стадії готовності, опускати ніхто не буде. Акції, знижки, розстрочки і інші маркетингові інструменти, влітку, безумовно, активізуються, але на ціну квадратного метра це суттєво не вплине.
Читайте також: Картонні стіни і двадцять сусідів на поверсі
Коментарі - 8
И зарплаты выросли. И рабочей силы не хватает — безвиз в строительстве сыграл как ни в какой другой отрасли.
На счет перспектив: даже небольшой частный дом лучше квартиры. Для этого покупаем землю, заказываем проект, строим, делаем ремонт, благоустройство, живем и радуемся.
Вывод: в таком случае цена = качество и качество = цена.
Качество — отвратительное, инфраструктура — отсутствует, плотность застройки — нарушает все нормы.
Реальная цена этого жилья — раза в 2-3 ниже.
«Продажи строительных материалов за первые месяцы 2018 года сократились по всем позициям, сообщил президент Всеукраинского союза производителей стройматериалов (ВСПС) Иван Салий на выставке WorldBuild Kyiv-2018 в среду.
»Если в первом квартале 2017 года строительная отрасль показала рост на 25%, а по итогам года – на 21%, то в этом году мы видим «минус» или «ноль». Самое большое падение (в продажах стройматериалов – ИФ) было по бетонам, практически по всем позициям. Некоторые производители запустили в прошлом году заводы, а продажи упали почти вдвое, особенно в первые месяцы", — объяснил И.Салий в комментарии агентству «Интерфакс-Украина».
По его словам, падение продаж связано с замедлением темпов строительства. Он считает, что для роста данного рынка государство должно увеличить количество заказов на строительство.
«У нас 99,7% жилья строится за средства населения, то есть государство практически ничего не строит. Нам нужно всю страну строить, а у нас уменьшается производство стройматериалов. И не только кирпича, а также плитки, бетона, цемента. И нет никакой реакции со стороны властей», — сказал президент ВСПС.
«По его мнению, позитивным сигналом со стороны государства является начало строительства жилья для военных. В то же время, общий объем строительства в стране неудовлетворительный, считает эксперт.
»Польша строит на EUR48 млрд в год, Германия – на EUR300 млрд, Украина – на EUR3 млрд. Мы практически ничего не строим. Кроме того, строительная отрасль – это не только строительство жилья. Это еще инфраструктурные объекты. Все государства строят мосты, а мы к Шулявскому мосту, который «устал», до сих пор не приступили", — заявил И.Салий.
По его мнению, дальнейшая ситуация на рынке стройматериалов зависит от действий властей.
«Мы надеемся, что отрасль все же оживет. Но пока нет никаких прогнозов на этот год, потому что я не вижу никаких действий правительственных структур и Верховной Рады», — подытожил эксперт."
Если доллар останется на месте, а минималка прыгнет на 1/3 то через некоторое время квадратный метр в столице подорожает на 20-30%. А «эксперты» в очередной раз будут свистеть в уши про удорожание строительства.