Скільки Україна насправді винна кредиторам і чому дефолт набагато ближче, ніж ми думаємо, у своїй колонці на Liga.net написав Ерік Найман. «Мінфін» призводить скорочений текст колонки.
Реальна сума держборгу набагато більше, ніж нам показують
Ми часто обговорюємо проблему українського держборгу, але мало хто ставить питання більш конкретно: а скільки ж Україна взагалі винна?
Офіційна інформація з сайту Мінфіну — $77 млрд. Але я знаю зовсім інші цифри, якими зі мною поділилися депутати, які направили депутатський запит до міністерства — $118 млрд.
Якій з цих цифр вірити? І чому ніхто не враховує, наприклад, $3 млрд, за які ми судимося з Росією, де першу інстанцію фактично програли? Не кажучи вже про опціони на ВВП України, де взагалі незрозуміло, як і скільки грошей нам доведеться додатково виплатити кредиторам.
Фактична сума держборгу набагато більше, ніж нам показують, це очевидно. І Мінфін потрібно в прямому сенсі змусити давати повну і об'єктивну інформацію.
Публічна частина держборгу говорить нам, що в 2019 році Україні потрібно виплатити $5 млрд. Це МВФ, євробонди, облігації за американськими гарантіями. Але є й інші борги (а, значить, і інші цифри): наприклад, китайські свопи, які китайці можуть зажадати назад (а це ще плюс $1,5 млрд на рік), корейські гроші. Цифри з депутатського запиту дають дещо іншу картину: по $9 млрд потенційних виплат щорічно в 2018-2019-му.
Мінфін успішно користується логічною втечею українців з депозитів в держоблігації під впливом зниження ставок. Фізособи вклали вже мільярд гривень в ОВДП. Мінфіну це дає можливість спокійно розміщувати боргові папери на внутрішньому ринку, а владі — не виконувати вимоги МВФ (якими б вони не були). Адже навіщо це робити, якщо можна позичити гроші тепер ще й у громадян? Ця тенденція буде тривати весь 2018 рік — гроші з банківських депозитів будуть плавно перетікати в кишеню Мінфіну. Ілюзія, що у нас все добре з фінансами, тільки посилиться. Біда в тому, що її підтримують і великі західні гравці (наприклад, S & P і Morgan Stanley), які дають феноменально позитивні прогнози по гривні на найближчі роки: в середньому до 28 грн/$ до кінця 2019 року.
Але важливо усвідомлювати, що гроші Україні дають не тому, що ми такі успішні, як країна і як економіка. Просто світ сьогодні такий — грошей у глобальних інвесторів занадто багато, єврооблігації розміщують навіть такі країни, як Нігерія, Таджикистан, Бахрейн і Білорусь. І це дуже велика наша проблема: через це ми не помічаємо, як зі швидкістю Титаніка рухаємося до бетонної стіни у вигляді дефолту.
Коментарі - 16
После этого доллар еще больше взлетит
Странно, что он раньше не отметился во флешмобе, написав в 2014-15 статью «10 причин, почему Украине лучше объявить дефолт»?
С макроэкономической же точки зрения этот дефолт возможен, но уже на уровне всей системы, и он намного ближе чем многие думают…
https://minfin.com.ua/blogs/semenvekselberg/108120/
Что же касается страшилок от автора, то мотив их очень понятен: уничтожаем теневую, а заодно и реальную экономику — импортировать дешевле благодаря евроассоциации (местный производитель естественно никого не интересует). Исправно платим растущие как на дрожжах налоги и спасаем страну дружно инвестируя в предлагаемые на любой вкус и цвет продукты финансовой экономики. А не то — ДЕФОЛТ.
Пусть мировое сооббество и платит.
Важно принять законы, которые бы позволили использовать Закон о Рынке земли в пользу Украины, бюджета и народа Украины.
Я-то думала, наконец-то уберут дискриминационную норму, которая запрещала собственникам реализовывать свое право собственности.
А оказывается — «зра-а-а-а-да!!!»
Его проблема(как и других подобных ему аналитиков) в том, что он не в состоянии предсказать какие-либо события, а может только продолжить существующую тенденцию.
Читала недавно, что он писал в 2011-12 году о ценах на золото — «будет только дорожать».
И какой результат?)
Если зайти https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=23487024&cat_id=57896 посмотреть в сведенном бюджете страничку финансирование. Все станет понятно.
Разница между кредитованием и погашением колосальная
412 946,6
-333 562,7
5 238,9
Итого за месяцев взято кредитов на 84 млрд грн больше, чем вернули. За 2016 по итогам года 174 млрд. За 2015 — 114 млрд. 2014 — 200 млрд.
Но при этом практически все сми рапортуют о снижении долга государства…