Ціна біткоіна ставить все нові рекорди. І все більше українців, яких вабить думка про надзвичайні і, головне, легкі прибутки, прагнуть поповнити ряди криптоінвесторів. Іноді навіть не розібравшись, у що саме вони збираються вкладати свої гроші. Чи справді інвестиції в криптовалюти настільки вигідні? І які ризики очікують на «фермерів майбутнього»? Про це у своїй колонці на НВ написав професор КSE, викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан.
Інвестиції в криптовалюти. Перспективи та ризики
Ми на порозі прориву — народ зайнявся Blockchain і криптовалютою. Знайомий швейцарський банкір, який недавно побував в Україні, був здивований тим, скільки криптобізнесменів вже народила Україна. А скільки ще народить, навіть страшно подумати. Ось вона, сила освіти.
Одна з рекомендацій досвідчених інвесторів, які добивалися стабільно високої прибутковості десятиріччями, звучить приблизно так: «Перед тим, як купити якийсь актив, встаньте перед дзеркалом і скажіть самому собі невеличку промову, на три-п'ять хвилин, про те, що ви купуєте і як саме збираєтеся на цьому заробити». Мудра порада. Вона багатьом допомогла розбагатіти не на одну тисячу доларів.
Читайте также: Сплит Биткоина. Стоит ли инвестировать в Биткоин Кэш
Зізнайтеся чесно, хто з вас може пояснити, хоча б самому собі, що представляє собою Blockchain. Я маю на увазі, не вимовити набір порожніх фраз типу «Це майбутнє!», «Blockchain змінить світ!» і «Якщо не Blockchain, то хто ж!» та іншу нісенітницю, яку останнім часом так люблять висловлюватися змінюючі країну і світ «експерти у всьому на світі».
Гаразд, спростимо завдання — попросіть справжнього експерта в Blockchain пояснити вам, що це таке. Не впевнений, що зрозумієте хоча б на 50%. Я, наприклад, зрозумів менше і тому в криптовалюти не інвестую. Напевно, не дуже розумно інвестувати у «щось» тільки тому, що ціна на це «щось», природу якого ви і пояснити до ладу не можете, стрімко зростає.
Адже, якщо наслідувати подібну інвестиційну стратегію, то чому не почати грати в рулетку, побачивши, як хтось зробив кілька вдалих ставок на «червоне» чи «чорне». До речі, кожного разу, коли, граючи на рулетці, ви вгадуєте «колір» або «парне/непарне», ваша моментальна прибутковість становить 100%, «дюжина» дає 200%, не кажучи вже про вгадане число — 3600%. Трохи краще біткоінів буде! Імовірно, мотивація переважної більшості людей інвестувати в криптовалюту настільки ж фундаментальна, як і моя, щодо рулетки.
До речі, крім найвищого освітнього рівня ми, жителі України, ще славимося пристрастю до легких грошей. МММ, Forex (в місцевому розумінні), скупка квартир і земельних ділянок, депозити під 30%, а ось тепер пристрасть до криптовалют — по-моєму, суть ланки одного ланцюга. Ви ще не помітили, що на жвавих перехрестях популярні плакати «Продам ділянку» потихеньку витісняються оголошеннями «Продаж/оренда ферми для майнінгу біткоінів»?! Це знак! Ось так, поступово, з щасливих латифундистів ми перетворюємося на «багатіїв кремнієвої долини». До речі, з фінансуванням криптобізнесу проблем теж ніяких. Відгукніться на оголошення на тому ж стовпі, але трохи нижче: «Скупка золота, годинників і всього цінного, що залишилося від колишнього хорошого життя. Дорого!», і проблема фінансування вашого нового бізнесу в суперпередових технологіях буде вирішена протягом декількох годин.
Читайте также: Что такое блокчейн и какие возможности он открывает
Чи виступаю я проти криптовалюти? В жодному разі! Ймовірно, на них можна заробити і, імовірно, у технології blockchain та багатьох інших велике майбутнє. Ось тільки подібні інвестиції пов'язані з великим ризиком, і вони явно не для широких мас. Щоб уникнути чергової фінансової катастрофи «інвестиційною енергією» українського народу, втім, як і будь-якого іншого, потрібно управляти. Але це, схоже нікого не хвилює, скоріше навпаки...
Читайте также: Где в Украине купить биткоины
Минулого тижня Рада фінансової стабільності — яка чарівна життєстверджуюча назва, скроєна з представників НБУ, Мінфіну та ДКЦПФР, на швидку руку обговоривши тему blockchain і криптовалют, дійшла висновку, що вони «становлять важливу конкурентну перевагу України» і тепер головне — «… не упустити момент, коли Україна може і повинна стати світовим лідером». Ні більше, ні менше — світовим лідером. Надихнувши України «запрягати» в сторону вселенського криптолідерства, самі учасники Ради, як водиться, не чекаючи результатів, розпіарили «громаддя планів» і велич майбутніх досягнень в соцмережах. Ось тільки, коли мова йде про інвестиції, то в цивілізованому світі публічно проявлений ентузіазм і оптимізм наділених владою чиновників, як правило, сприймається маленькими інвесторами, як недвозначна рекомендація «Купувати!».
Так що чекайте… Всюдисущий Facebook зробить свою справу, і вже найближчим часом армія «криптоінвесторів» отримає поповнення. Пузир продовжить надуватися, але до відомого моменту, зрозуміло.
Коментарі - 27
Через наявність мултиплікатора / плеча, будь-який необережний рух приводить до втрати всієї суми
Кухня буде робити будь-що для того, щоб ускладнити гравцю виведення депозиту
Виграти в кухні — неможливо
Что касается палок, которые вставляет брокер в колеса клиента, то поверьте, брокеру не надо тратит много усилий, что бы слить их. Т.к. 60-70% новичков сливают свои деньги сами, по тем причинам, которые я вам уже описал.
Выиграть в кухне можно, и вывести тоже можно, если вы играете не в компании однодневке, а в достаточно крупном и толстом брокере.
Ну и разумеется, граммотные игроки никогда не вливают на форекс все свои средства. Основная часть средств находится всегда в минимально рискованных активах. Поэтому даже если они и теряют что на форексе или даже на фондовой бирже, для них это не будет финансовой катастрофой
Про що й мова — прийшовши в казіно у новачка є шанс виграти, у кухні — нема
ФОРЕКС — это одно из составляющих финансовых рынков и, кстати, не самое легкое и достаточно опасное, в силу максимально спекулятивного характера операций на этом рынке.
Дурит людей не сам ФОРЕКС, а дельцы, успешно эксплуатирующие человеческое желание нажиться здесь и сразу. И без особых знаний. И без особого желания разобраться где оригинал, а где подделка.
Почему-то куча людей думают, что они могут сделать капитал без особых знаний и становятся в один ряд с профессионалами, которые воспринимают их, как поставщиков «пушечного мяса». А ведь никто не задумывается о том, чтобы пытаться оперировать человека, пройдя шестидневные бесплатные курсы по хирургии. :)
P.S. Не голосую за ФОРЕКС, а знаю, что такое профессиональный трейдинг. :)
P.P.S. Ах да, и еще… Форекс — это не биржа, если кто не знал.
і побігли люди купляти відеокарти для розведення ферм 21 століття, а потім два дня обвалу криптовалют через заборону Китая і побігли віддавати назад :)
Він хоч і зробив правильні висновки, але аргументація у нього на рівні кухарки — раз невідоме-незрозуміле, значить треба обходити десятою дорогою.
Який висновок з написаного зробить пересічний інвестор? Повірить йому?
Звісно ні, бо як можна довіряти тому, хто не розбирається в темі?
:)
С другой стороны такие статьи в любом случае полезны, для того чтобы понимать мнения других, но использовать их для каких то конкретных целей лучше не стоит)
Единственное продолжает вызывать скепсис, что он — профессор, но даже после сравнения с рулеткой продолжает называть такие вложения — инвестициями.
Не думаю, що успіх китайських товарів залежав _тільки_ від китайців