12 серпня 2020, 14:16 Читать на русском

Як продати чи купити квартиру і не стати жертвою шахраїв

Підробка документів, «продаж повітря» чи квартири з мешканцями, фінансові махінації та багато іншого —  це не повний перелік схем, які використовують шахраї на ринку нерухомості. 

Ринок нерухомості, купити квартиру, продати квартиру, квартира в Києві, шахраї, аферисти, втратити гроші, документи
фото: finansist-club.com

Як не потрапити до них на гачок, розповіла The Page членкиня Асоціації правників України, провідна адвокатка Moris Group Зореслава Кудиба. «Мінфін» виділив головне. 

Перелік документів

Якщо ви є дійсним, повноправним власником і хочете продати власну квартиру, то для цього вам необхідні правовстановлюючі документи на квартиру.

До таких належать:

  • свідоцтво про право власності;

  • договір дарування;

  • договір купівлі-продажу;

  • свідоцтво про право на спадщину;

  • свідоцтво про частку в спільному майні подружжя або рішення суду.

Це перелік документів, які найчастіше зустрічаються в побуті. Проте їхня основна функція в тому, що саме цей документ засвідчує, що ви — дійсний власник квартири та набули її на законних підставах.

Читайте також: Скільки коштує відпочинок в горах по-українськи

Квартира без боргу та без дітей

Якщо йдеться про договір, то він має бути в нотаріально посвідченій формі.

Наприклад, договір придбання майнових прав на квартиру, попередній договір купівлі-продажу квартири, інвестиційний договір чи договір купівлі-продажу майна, що буде створено в майбутньому, не є документами, що засвідчують ваше право власності на квартиру.

Після завершення будівництва житла та введення його в експлуатацію ви як інвестор маєте:

  • отримати у забудовника засвідчені копії цих документів (зазвичай ще й довідку забудовника про те, що ви дійсно є інвестором вашої квартири та повністю за неї розрахувалися); 
  • виготовити технічний паспорт на квартиру; 
  • зареєструвати право власності на квартиру, отримавши відповідний витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Також продавцю необхідно отримати довідку про відсутність заборгованості за комунальні послуги та довідку про осіб, які зареєстровані та проживають у квартирі, а також експертний висновок про ринкову вартість квартири.

Ці документи потрібні, щоб не купити квартиру «з боргами» або таку, у якій зареєстровані та мешкають інші особи.

Якщо серед таких осіб є дитина, то також треба отримати дозвіл опікунської ради, адже покупцю не потрібні клопоти з виселенням осіб, які там проживають на законних підставах.

Якщо квартира була придбана під час шлюбу чи спільного проживання однією сім’єю, продавцю апріорі необхідно отримати згоду іншого з подружжя. Якщо той відмовляється надати таку згоду чи ви з певних причин не зможете її отримати, квартиру продати ви не зможете.

Читайте також: Літня відпустка в Україні: скільки коштує відпочинок на морі

А що з покупцями нерухомості

На мою думку, значно більший ризик під час укладення договору купівлі-продажу має саме покупець. Продавець отримує гроші, а покупець мав би отримати нерухомість. Та чи отримає він її, залежить від законності укладеної угоди.

Насамперед слід проаналізувати правовстановлюючий документ на квартиру. Варто зосередити увагу на даті оформлення права власності. Якщо воно зареєстроване, так би мовити, «на днях», то варто задуматися, чому власники так поспішають розлучитися зі своєю нерухомістю.

Звісно, на те можуть бути вагомі підстави, як-от хвороби родичів, виїзд за кордон чи ситуація, коли особа давно є власником, проте до цього часу в неї не виникала потреба оформити право власності (наприклад, вона вступила в управління спадковим майном, проте відтягувала з отриманням свідоцтва про право власності).

Спробуйте толерантно з’ясувати причину такого поспіху. Для цього можна також поспілкуватися із сусідами чи переглянути сторінку в соцмережах.

Якщо ви вирішили придбати квартиру в новобудові, то варто купувати лише збудовану та введену в експлуатацію квартиру. Інакше ви ризикуєте просто втратити зароблені кошти та врешті повністю залежати від добросовісності забудовника.

Якщо ви повністю сплатите вартість житла, проте не отримаєте від забудовника необхідний пакет документів, ви не зможете зареєструвати за собою право власності на квартиру.

Судовий спосіб оформлення права власності є досить непростим та часто завершується невдало.

Читайте також: За скільки зараз можна купити квартиру в Києві

Основні ризики для покупців

По-перше, існує ризик укладення забудовником на одну і ту саму квартиру декількох договорів, адже реєстрів майнових прав на недобудоване майно просто не існує.

По-друге, існує ризик укладення договору купівлі-продажу не власником, а його довіреною особою. Досить часто таку схему використовують для продажу майна, яке перебуває у спільній, сумісній власності подружжя, проте оформлене на одного з них.

Якщо у такої не надто чесної людини з певних причин відсутній штамп у паспорті про перебування в шлюбі на час придбання майна, а договір підписуватиме його довірена особа, яка може й не знати про шлюб чи приховає цей факт, то таке майно може бути відчужене. Проте таку угоду можна буде оскаржити в суді.

Також потрібно встановити, чи перебуває квартира в спільній власності подружжя чи осіб, які в цей період проживали спільно однією сім’єю. Якщо перше можна з’ясувати з відомостей паспорта чи Державного реєстру актів цивільного стану громадян, то з іншим трохи важче.

Спробуйте переглянути інформацію на сайті «Судова влада України» та встановити, чи не був продавець учасником такого цивільного спору. Не завадить і з сусідами поговорити.

Вас має насторожити той факт, що саме довірена особа підписуватиме договір, а не безпосередньо власник. Це не стосується випадків, коли власник постійно проживає за кордоном або з інших поважних причин не може з’явитися до нотаріуса.

Коментарі - 19

+
+64
bonv
bonv
12 серпня 2020, 14:46
#
Предупреждён — значит вооружён.
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
13 серпня 2020, 15:49
#
Так не интересно...

Надо нанимать риелтора, чтобы он предупреждал...
+
0
bonv
bonv
13 серпня 2020, 17:04
#
За 3-5%:))
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
13 серпня 2020, 17:06
#
Ну не задаром же. :-)

Вон и консультанты по недвижимости публикуют «свои» откровения,
которые тупо скопипастили с форума финанс.юа да ещё и за бесплатно…

Хотя там приведен не самый оптимальный пример проведения проверки
недвижимости и продавца…
+
0
Oleg Ivanov
Oleg Ivanov
13 серпня 2020, 18:18
#
Смишно. Студент или пенсионерка, желающие срубить бабла на недвиге очень помогут в борьбе с мошенниками. Угу.
+
+67
Qwerty1999
Qwerty1999
13 серпня 2020, 19:22
#
Матёрые риелторы сами больше похожи на мошенников — впаривают всякую туфту и постоянно вешают лапшу на уши, ничего толком проверить сами не могут, а за то что «проверили» — не несут никакой ответственности.
+
0
bonv
bonv
13 серпня 2020, 20:42
#
Інвестиції в нерухомість. Гумор та гроші:)
Что подразумевает риэлтор.
https://minfin.com.ua/ua/blogs/bonv/125944/
+
0
mphet26
mphet26
20 серпня 2020, 17:28
#
Чёрного риеалтора
+
+56
Betweenshadows
Betweenshadows
12 серпня 2020, 19:46
#
В нашій країні, ні навіть не так, в столиці нашої країни шахраї заволоділи поліцейським відділенням. Про яку безпеку, окрім «бог береже», може йти мова
+
0
bonv
bonv
13 серпня 2020, 20:43
#
Тому інвестори і тримаються від нас подалі..
+
0
Консультант  з Нерухомості
Консультант з Нерухомості
13 серпня 2020, 16:40
#
✅ Як перевіряти об'єкти нерухомості перед покупкою
Покрокова інструкція: https://t.me/minfin_realty/483
+
+18
ccc2013
ccc2013
13 серпня 2020, 21:40
#
Риелторы говорят,что они не криминалисты,и в случае подделок документов или другой подобной лажи они за это не отвечают
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
13 серпня 2020, 22:35
#
Тогда что они собственно проверяют из документов — неужели только квитанции по ЖКХ
и задолженность по коммунальным платежам.
+
+65
Markell
Markell
14 серпня 2020, 12:32
#
Они ничего не проверяют.
Они идут к нотариусу (как собственно и клиенты), он же делает проверку.
Сами же риэлторы при оформлении сделки сидят в прихожей нотариуса играясь на телефоне в ожидании своих 5% за умение разместить объявление на олх.
+
+21
seaman
seaman
14 серпня 2020, 15:04
#
Бывших риэлторов не бывает
+
0
Игорь Петров
Игорь Петров
15 серпня 2020, 21:32
#
Согласен, их услуги столько не стоят... По правильному было бы так: кто нанял риэлтора- тот и платит. Ну и не 5% так точно. Да согласен что организовать показы, разместить объявление и держать его в топе - это стоит денег. Ну несколько тысяч гривен не больше
+
0
mphet26
mphet26
20 серпня 2020, 17:35
#
Как всегда комментарии круче статьи)
+
0
AntonRain
AntonRain
27 серпня 2020, 11:16
#
А почему не написали, какие документы должны быть у застройщика: https://ain.ua/2019/10/21/kak-vybrat-zastrojshhika-i-ne-popast-v-ruki-moshennikov/ Это тоже очень важно. И инвестор и продавец всегда рискует, даже если пользуются услугами юриста. Иногда мне кажется, что у нас в стране любой закон можно обойти.
+
0
Oleg Ivanov
Oleg Ivanov
27 серпня 2020, 22:42
#
В статье инфа для дошкольников. Вот серьезное видео на 1 час. https://www.facebook.com/alexey.tikhonov.31/videos/2990170314380894
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися