Пожежі та вибухи у квартирах через неправильне поводження з генераторами, акумуляторами та газовими балонами — останнім часом одна з основних тем у медіа. Про те, як уберегтись від таких небезпек, DOU розповів експерт із питань пожежної безпеки Сергій Бронніков.
Як вберегтися від пожеж під час блекаутів
Генератор у будинку: як правильно користуватись
З генераторами є дві небезпеки: отруєння чадним газом у стінах будинку або ж пожежа.
Щоб уникнути першої, потрібно встановлювати генератор на відстані щонайменше шість метрів від будівлі. Бажано ставити його навпроти глухих стін. Це — аксіома.
Щодо можливої пожежі, вогнегасник завжди має бути поруч із генератором. Особливо це стосується бензинових генераторів, оскільки бензин — дуже легкозаймиста речовина. Така пожежа схожа на горіння автівки — звичайна «легковушка» повністю згорає за три хвилини. І загасити її, якщо вона бензинова, дуже важко. Зазвичай, фахівці гасять такі пожежі піногенераторами.
Щодо генераторів на дизельному пальному, то вони, щодо бензинових, є безпечнішими, адже дизель — це низькооктанове пальне і менш займисте.
Але для багатоквартирних будинків правило просте — тримати вдома запаси пального, бензин це чи дизель, не можна.
Використовувати у не призначеному для цього приміщенні пристрої, які на цьому пальному працюють, теж не можна.
Якщо ви живете у багатоквартирному будинку з внутрішнім двориком, то оптимальний варіант — скидатись з декількома сусідами й ставити пристрій надворі.
Генератор на 6−8 кВт дасть достатньо енергії для живлення 2−3 квартир за економного використання і більше. Після використання генератор можна відтягнути до будинку та зберігати у спільному підвалі. Головне — злити звідти легкозаймисті речовини.
Читайте також: Генератори для ОСББ: чому це загрожує величезними штрафами
Якщо квартира розташована дуже високо або ж генератор неможливо встановити у внутрішньому дворику, краще користуватись великими зарядними станціями — вони безпечні. Або ж пробувати обійтися без електрики певну кількість годин. Тягнути кабель від дворика до вищих поверхів на 20−30 метрів може бути марудно, але, звісно, спробувати ви можете й це.
Головне — не вигадувати способів прилаштувати його в помешканні чи за вікном. Є люди, яким власний комфорт важливіший понад усе, зараз вони пхають генератори на балкони чи й лоджії, на балки з-під супутникової тарілки чи від кондиціонера, або намагаються встановити ті генератори у підвалах. І цим наражають на цілком реальну небезпеку не лише себе, а й усіх навколишніх.
Якщо генератор спалахне на балконі чи такій балці, то вашу квартиру може і не зачепити, але є ще помешкання знизу та згори. Паливо почне розливатись, і може початись масштабна пожежа.
Тим паче, що недопалки, що летять з балконів, вже стали «нормою». І пожежі легко починаються і без генераторів, а про пристрій з літрами пального годі й казати. Загоряється і мотлох на балконах, і дерев’яні оббивки тощо.
Пальники та газові балони: як убезпечитись
Маленькі горілки та плити з газовими балонами мають туристичне призначення і першочергово розраховані на використання поза приміщенням. Балони для таких горілок невеликі, але тонкостінні. І газу навіть в однолітровому балоні може бути достатньо для добрячого вибуху з вильотом вікон і летальними наслідками для людини.
Якщо купуєте такий туристичний пальник — перевіряйте, щоб ця продукція була сертифікована в Україні або ж у ЄС. Це гарантуватиме вам більшу безпеку при використанні, адже до дозволу на виробництво ступені захисту пристрою і його деталі були ретельно перевірені.
Але таких пальників у нас мало. Нині, по-перше, завозять чимало контрабанди, і багато хто замовляє пристрої з Китаю, де грішать так званою «порошковою металургією» під час вироблення і газових балонів, і отаких пальників. За рік виготовлений таким чином вентиль може почати розсипатися просто в руках. А ви й не побачите, що стався витік газу.
До того ж, за правилами, у газ мають додавати спеціальні речовини для запаху, але невідомі виробники й цього можуть не робити. Тоді, при порушенні герметичності балона, ви нічого не відчуєте — газ швидко випаровується і заповнить приміщення, тяжіючи до підлоги. І далі для вибуху буде достатньо іскри.
Якщо ви вже придбали такий пальник, то принаймні перевірте його герметичність у мильному розчині. Якщо підуть бульбашки, то герметичність балона порушена, його необхідно позбутися.
Варто уникати нагрівання балона з газом, включно зі взаємодією зі сонячними променями. Зараз ще трапляються випадки, коли люди встановлюють такі маленькі газові плитки поверх електроплит під час відключень, а потім про них забувають. Десь не вимкнули електроплиту з розетки, вона після увімкнення світла починає грітись і нагрівати балон із газом — і маємо вибух.
Якщо ви раптом купите балон, заправлений на 100% (а це заборонено), і необачно поставите його на балконі або ж біля батареї, то це теж уможливлює вибух, адже при нагріванні газ розширюється.
Навіть маленькі літрові балончики можуть наробити біди, і, залежно від площі квартири та провітрюваності приміщення, спричинити вибух. Треба враховувати, що газ у балонах стиснений, і при розсіюванні літровий балончик випустить близько 20 літрів газу.
Якщо ж ви придбали повноцінну газову плиту і хочете приєднати до неї газові балони, потрібно викликати газову службу. Для побутового використання у нас передбачені балони на 5, 15 і 27 літрів — більше не можна.
Для цих балонів будується спеціальна металева шафа з відповідною конструкцією, до якої приєднують труби. І усім цим мають займатися фахівці.
Кращою альтернативою газовим пальникам будуть спиртові горілки. Це ті ж свічки — тільки, зазвичай, потужніші. Вони досить безпечні, якщо покласти їх на металеву поверхню або тарілку і не забувати провітрювати приміщення.
У місці, де спирт торкається поверхні, буде температура 30 градусів, а сам ефект нагрівання йтиме на відстані 10−15 см. Цього може бути достатньо для нагрівання невеликої кількості води чи підігріву їжі.
Головне — не забувати гасити (можна загасити водою або ж накрити посудиною, щоб перекрити доступ вогню до кисню) та стежити, щоб спирт не потрапляв до рук дітей.
Що ще потрібно пам'ятати про техніку безпеки
Стан проводки та мереж
Через постійні вимкнення зараз фіксуються перепади напруги. У будь-якій квартирі встановлено запобіжник, яким можна вимкнути все електроживлення в помешканні.
Алгоритм простий: у вас вимкнули світло — ви перемикаєте рубильник на запобіжнику і чекаєте, доки за графіком не увімкнеться світло. А краще зачекати ще 10 хвилин після увімкнення, щоб напруга стабілізувалася. Так вам не доведеться щоразу вимикати всі пристрої з розеток і ви вбережете свою техніку.
Варто перевірити стан проводки у квартирі, якщо ви цього ще не зробили. Для цього зверніться або до майстра-електрика, або ж до спеціальних служб, зокрема «Київенерго».
Чому виникає коротке замикання
Коротке замикання виникає при перевантаженні мережі. Наприклад, квартирою проходить декілька ліній електромережі. На одній лінії у помешканні зазвичай розташовані 3, 4, чи й 5 розеток. А трапляється, що й усі розетки у квартирі висять на одній лінії.
Уявіть, що ми на цю електромережу вмикаємо навантаження — чайник, праску, обігрівач. Якщо будинок новий і там закладена хороша проводка з мідним дротом 2,5 мм, то на одну лінію ми можемо дати максимальне навантаження у 2−2,5 кВт. Якщо даємо більше навантаження — наприклад, 3 кВт, то дріт починає грітись, оболонка плавиться, і дріт замикає, починається пожежа.
Який вогнегасник обрати та де тримати
Ми використовуємо декілька типів вогнегасників: порошкові ВП-2 і ВП-5 та вуглекислотні — зараз їх називають газовими. Останні, зокрема, застосовують для гасіння пожеж електроустановок, потужність яких може перевищувати 1000 В.
Коли ми відкриваємо такий вогнегасник, то з сопла вилітає вуглекисла кислота, яка при випаровуванні знижує температуру до −78 градусів. І через зниження температури та поглинання кислотою кисню припиняється горіння електрики. Таким чином часто вдається не лише загасити пожежу, а й зберегти обладнання для ремонту. Газ нейтральний, через нього струм не проходить, тож ці вогнегасники відносно безпечні.
Порошковим вогнегасником теж можна гасити електроприлади, він може «потягнути» електроустановки з напругою до 1000 В. Коли з такого вогнегасника вилітає порошок, то він витісняє кисень, гасить пожежу, але й забруднює все довкола. Техніку при цьому він навряд чи збереже — при гасінні усі найменші отвори пристроїв заб’ються порошком.
Але, як засіб пожежогасіння у квартирах, порошкові вогнегасники цілком підходять. Вони дешевші за газові та, як на мене, безпечніші — зокрема, якщо у вашій родині є діти. Все ж потенційно вдихнути порошку менш страшно, ніж отримати обмороження від критично низької температури газу.
Я рекомендую тримати вдома ВП-5 або ВП-3. Бо ніхто не зберігає вдома вогнегасники за правилами — на стіні, на висоті 160 см. Тож раджу просто поставити ВП-5 біля виходу з помешкання на видному місці й переконатися, що не завалите його якимись речами. Він достатньо великий і помітний, щоб не розгубитися при виникненні пожежі. Бо, повірте, у критичній ситуації бігати й вишукувати вогнегасник у всьому помешканні — останнє, що вам потрібно.
Коментарі - 3