Ринок нерухомості починає пристосовуватися до умов війни. Про ризики, з якими зараз зіткнулися учасники ринку, та формування ціни на квадратні метри на своїй сторінці у фейсбуці розповіла керуючий партнер KDU Realty Group, інвестконсультант Олена Маленкова. «Мінфін» обрав головне.
Ринку нерухомості немає: як розрахувати ціну «квадрату» під час війни
Які знижки хочуть покупці за ризик
У закритій рієлторській групі «Статистика» з'явилися звіти про проведені угоди. Перший — за 20 квітня. Оренда, звичайно, оскільки реєстри нерухомості поки що закриті.
Знаю про деякі точкові угоди між своїми. Сусід купив у сусіда, знайомий у знайомого.
Чому не можна (або, скажімо так, ризиковано) купувати у незнайомої людини квартиру чи будь-який інший об'єкт нерухомості?
Неможливо перевірити наявність арештів, заборон не лише об'єкт, а й на власника. Був у моїй практиці випадок, коли вже у нотаріуса скасувалася угода через податкову заборону на власника. При угоді $300 тис. недоплата у податковій становила 5 грн 45 коп. Я запам'ятала цю цифру.
Але деякі заходи все ж таки вжити можна за гострої необхідності. Є засоби, хоча ризик залишається. Ситуації бувають різними. Якщо немає можливості чекати.
Люди, яким саме сьогодні потрібно отримати хоч якісь гроші, повинні розуміти, що покупець купить їхню нерухомість за ¾, а то й ½ від довоєнної ціни. Це вартість ризику. Поговоримо про ціни.
Читайте також: Українці цікавляться житлом на західній Україні. Чому не варто купувати нерухомість до закінчення війни
Формула ціни
У не такому далекому ще 2014-му над Донецьком летіли гради. Тоді жителі навчилися дізнаватися «плюс або мінус», «приліт чи уліт», а також розрізняти фіалки, гвоздики, гіацинти та інші «квіточки», якими вони пригощали нас тоді й пригощають сьогодні.
У листопаді мені зателефонував один добрий друг і сказав: «Олено, війна надовго. Треба продавати квартиру та купувати у Києві».
— З тобою все добре? — Запитала я. — Хто купить квартиру під снарядами, що пролітають, і крилатими ракетами? І якою має бути ціна, щоб вони її купили?
Мій Мудрий друг відповів:
— Є багато людей, які вірять, що у Донецьку буде мир та щастя. Кожен у своєму розумінні. А щодо ціни — це твоє. Ти ж розумна, вигадай щось.
І я вигадала. Просто вигадала формулу і вирішила її перевірити.
Взяла довоєнну ціну, помножила її на 8 та розділила на 20, таким був на той час курс долара до гривні.
— Спробуємо, — сказала я другові. Він погодився.
Мій співробітник дав рекламу. Прийшов один покупець із цього ж району, який ще до війни хотів купити квартиру. Довоєнна вартість була у розмірі $70 000, гроші було зібрано. Тепер за ці гроші він міг купити 3 квартири. Або навіть 4, якщо однокімнатні.
Він її й купив. Інших покупців не знайшлося.
Другого дня після угоди мені написав молодик, що він за рекомендацією від мого друга і що теж хоче продати. Я відповіла, що ринку немає, ми спробували продати за штучно вигаданою формулою, на що він відповів: формула підходить. Працюємо.
Дивіться також: Нерухомість у Києві — чи злетять ціни після війни і який бізнес відкрити. Що з курсом валют (відео)
Ринок за нестандартними рішеннями
Вже після цього мені наснився той знаковий сон, після якого, власне, закрутилися продажі у Донецьку та пішли продажі у Києві. Точніше, в Ірпені, Бучі, Ворзелі.
Останні події мені було дуже важко пережити саме тому, що багато квартир у цій місцевості ми продали моїм землякам. І трагедія Ірпеня, Бучі, Ворзеля окрім шоку, які зазнали всі українці, стала ще й суто особистою…
Тож, про професійне. Мені наснився сон, що я приходжу в наш донецький автосалон, де ми купували свою Хонду, і кажу менеджеру, що хочу продати цю, а купити нову, таку ж саму.
Менеджер усміхається, пригощає кавою, показує нові моделі та каже: «Я можу вам запропонувати програму трейд-ін». Ви віддаєте нам вашу машину, доплачуєте, і ми вам відразу віддаємо цю, нову. І показує гарну нову модель червоного кольору.
На цьому я прокидаюся і кричу: «Евріка»!
Трейд-ін. Ми вигадали програму, за якою оцінили первинний ринок Києва, Ірпеня, Бучі, Ворзеля тощо, і запропонували власникам Донецька заміну. Іноді квартира у Донецьку під градами коштувала дешевше, ніж у Київській області.
Коли мені кажуть «ринку немає», я відповідаю однією фразою: «Якщо ринку немає, отже, треба його створити»!
Вигадати формулу, задати тон.
Ми, українці, відрізняємося тим, що на фразу: «Як погано, дефіцит паперу, макаронів, футбольних м'ячів чи ліків», відповідаємо: «Чудово. Отже, ця ніша вільна!
Читайте також: Компенсація за зруйноване житло: як отримати та коли заплатять
Коментарі - 29
Реальна моя ситуація та й непоодинока (одна з). На одну квартиру було три рієлтори не могли ціну скласти.
Говорили, що є покупець на квартиру, який готовий купити за 70к у.е., якщо я «накину» 1−2к «зверху», продадуть мені — це при тому, що в оголошенні за цей об'єкт просили 67к у.є. Власник квартири навіть не знав за скільки реально продається його квартира. В нього не було часу займатись продажем свого «київського скворєшніка"і він поклався на «доблєсного» рієлтора. Цей випадок викликав моє негативне здивування , але можливо, цей ринок послуг від рієлторів так і працює я не знаю. Оскільки перший раз в житті намагався купити власну квартиру. Я відклав на тиждень перегляди. Протягом тижня мені зателефонував рієлтор і говорив, що власник готовий торгуватись
Ви розумієте цей цинізм? Заробляють на власнику квартири (піднявши ціну), комісія 5% з покупця (це загальноприйнято) — це нічого, договір, рієлтор витрачає свій час заробляє з/п і т.д. тут все більш-менш…
Вищезазначена подія була в першій половині лютого 2022, незадовго до початку війни. Ринок нерухомості завмер на невизначений термін. Надіюсь істерія, що «будєт толька даражать» відкладеться надовго. Головне завершення війни перемогою ЗСУ.
https://industry.segodnya.ua/ua/industry/budivnytstvo/stroymaterialy-v-ukraine-podorozhali-v-dva-raza-chto-proishodit-s-cenami-na-remont-1616675.html
Забудову вестимуть поквартально — зводити будівлі з модульних конструкцій. В основу закладатимуть залізобетонний каркас та готові стінові панелі з вікнами. Такі будинки будуть більш стійкими, але й дорожчими — не менше ніж 1000 доларів за кв. м на околицях Києва.
Для подорожчання житла буде кілька причин:
зростання цін на будматеріали;
підвищення витрат на будівництво підземних споруд;
складність із підведенням комунікацій через зниження поверховості.
https://news.finance.ua/ua/nova-koncepciya-zabudovy-v-ukraini-yak-mozhut-zminytysya-ciny-na-neruhomist
А про то сколько будет стоить первичка, вот какой будет спрос и сколько готовы будут платить и за что так и будут строить. Вангую что «бункеры» останутся только в Киеве. А на периферии будут строить дешевле и без наворотов.
Більшість багатих сімей теж будуть скупляти хороше житло поближче до ЄС.
А з України будуть робити цукерочку на заздрість рашистохмизникам.
В среднем в Киеве цена на аренду квартир снизилась на 50% по данным focus.ua, даже без учета роста курса $ скидка в 50% от довоенной цены выглядит логично.
Доходность долгосрочных долларовых еврооблигаций была в начале апреля 21% а краткосрочных в разы больше.
https://minfin.com.ua/2022/04/04/83198669/
Указанная автором статьи формула будет более корректна, если будет эффективным валютный рынок и курс доллара будет учитывать все. Что на сегодняшний день выглядит утопичным.
Як буде побачимо)))
Ви гадаєте, що всі поїдуть в Київ чекати компенсацію коли зарплата буде 150 доларів сильно не винаймеш житло