Кожен, хто вперше купує нерухомість, може повернути сплачений до Пенсійного фонду 1% від суми угоди. Як це зробити на практиці і чи всім вдається, розповіла Економічна правда. «Мінфін» публікує головні тези.
Як повернути пенсійний збір при купівлі квартири
За що треба платити
Покупці нерухомого майна зобов'язані платити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Платниками збору є підприємства, установи, організації та фізичні особи. Платити збір повинні покупці первинного і вторинного житла.
Розмір пенсійного збору при купівлі нерухомого майна становить 1% від його вартості, зазначеної в договорі. Наприклад, при купівлі квартири вартістю 1 млн грн, необхідно сплатити 10 тис. грн Пенсійному фонду.
Нерухомим майном законодавство вважає житловий будинок або його частину, квартиру, садовий будинок, дачу, гараж або іншу «постійно розташовану будівлю».
Держава контролює сплату пенсійного збору за допомогою нотаріусів. Без документального підтвердження сплати збору неможливо оформити нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна.
Щоквартально нотаріуси подають до Пенсійного фонду інформацію про кількість укладених договорів купівлі-продажу нерухомого майна, вартість такого майна та суму сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Коли можна не платити
Певна частина покупців нерухомості має право не платити збір у Пенсійний фонд. Цим правом користуються переважно ті покупці, які поінформовані про цю опцію. Ситуація аналогічна податковій знижці, про яку знає не кожен українець.
Не платять пенсійний збір юридичні особи, що купують нерухоме майно за бюджетні кошти, та організації іноземних держав. Останні користуються імунітетами і привілеями згідно з міжнародними договорами України.
Також не платять збір громадяни, які перебували в черзі на одержання житла або купують житло вперше.
За 2018 рік від сплати збору були звільнені 6,36 тис осіб, у 2019 році — 6,42 тис, за дев'ять місяців 2020 року — 4,33 тис.
Чи можна повернути кошти
Так було завжди: покупець сплачував пенсійний збір, а потім повертав його, якщо мав на це право. Нелогічна процедура пояснювалася відсутністю алгоритму, який дозволяв би перевірити, чи дійсно особа купує житло вперше.
Якщо покупець придбав квартиру кілька років тому і не знав про своє право на повернення 1% від вартості нерухомості, повернути збір можна зараз. У законодавстві не закріплений строк, у межах якого можна повертати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Такій людині необхідно звернутися до територіального управління Пенсійного фонду і написати заяву в довільній формі, описати операцію з купівлі житла (додати договір купівлі-продажу), підтвердити факт сплати пенсійного збору (додати копію квитанції), додати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яка підтвердить, що придбане житло є першим придбаним нерухомим майном.
Юридична особа у заяві повинна вказати назву компанії та код за ЄДРПОУ, а фізична особа — прізвище, ім'я та по батькові і реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер).
У заяві необхідно вказати розташування юридичної особи або місце проживання фізичної особи, номер телефону, суму платежу, що підлягає поверненню, спосіб переказу коштів з бюджету — у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи в готівковій формі.
Очікувана відмова
Після візиту до територіального управління Пенсійного фонду і подачі заяви ви з імовірністю 100% отримаєте відмову.
Так станеться, оскільки ПФ не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Відповідно, фонд позбавлений можливості встановити факт придбання житла конкретною особою вперше.
Відмову необхідно оскаржити в адміністративному суді. Строк позовної давності становить шість місяців з моменту отримання відмови.
З імовірністю, близькою до 100%, суд стане на сторону позивача. Судді спираються на рішення Верховного суду, який постановив: саме держава (Пенсійний фонд), зобов'язана довести, що позивач придбав житло не вперше.
Після набуття рішенням чинності відповідне територіальне управління Пенсійного фонду робить подання до Держказначейства, до якого долучаються копія рішення суду, оригінал квитанції та заява, у якій зазначаються реквізити для повернення коштів.
Судовий збір — 840 грн для фізособи та 2,1 тис грн для юрособи — також компенсуватиме Пенсійний фонд.
За словами юристів, загальна тривалість процедури може сягати від пів року до півтора року.
Зараз правила змінились
Восени 2020 року Кабмін врегулював питання встановлення факту придбання житла вперше і змінив механізм реалізації права громадян на повернення цього збору. Тепер при купівлі першого житла сплачувати збір не потрібно.
При оформленні угоди в нотаріуса покупець пише заяву, що він не має права власності на житло і не набував його раніше (не приватизовував, не успадковував, не отримував у дар, не купував частку в спільному майні подружжя).
Читайте також: Як купити стаж для пенсії і кому це потрібно
До заяви додаються відомість з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованих прав власності на житло, а також дані про невикористання житлових чеків для приватизації.
Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з міських, районних чи сільських рад.
Якщо мова йде про особу, яка перебувала в черзі на одержання житла, то необхідно надати документ від органу, до компетенції якого належить ведення обліку «черговиків».
У Києві облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюють відділи обліку і розподілу житлової площі через Центри надання адміністративних послуг районних державних адміністрацій.
Таким чином, з осені 2020 року під час нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна не потрібно надавати документальне підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності заяви, відомості з держреєстру, чеку про «неприватизацію» та довідки у випадку придбання квартири «черговиком».
Читайте також: Єдиний рахунок для ФОПів працює. Сплачено 2,9 мільйона гривень податків
Процедура влаштована так, що покупцю доведеться збирати додатковий пакет документів, зате можна обійтися без звернення до суду.
Коментарі - 43
Да, почему этот грабительский «сбор» не учитывается, как пару лет пенсионного стажа?
Берете с граждан сбор в ПФУ?
Отлично, засчитывайте это как стаж — деньги ведь уплачены?
И не будет потом дегенератских статей «как докупить стаж к пенсии?»
Если взимают сбор в ПФУ — это должно необратимо зачисляться в пенсионный стаж гражданина.
Т.к. у него кроме кучи обязанностей есть еще и права.
«Відмову необхідно оскаржити в адміністративному суді«
«загальна тривалість процедури може сягати від пів року до півтора року«
— стільки гємору заради 1% від вартості?
А якщо врахувати, що оціночна вартість часто занижається в 2−3 рази, то сенс заморочуватись втрачається.
Глупости пишите…
Квартира в жилом состоянии не может стоить меньше первоначально потраченной на неё суммы, при оплате на этапе котлована, а эта сумма так или иначе фигурирует в самом первом правоустанавливающем документе на жильё…
Хотя не перевелись ещё дураки, покупающие квартиры за реальные 90−100 тысяч баксов,
а в договорах купли-продажи указывают 20−30 тысяч — чтобы сэкономить копеечные суммы
на услугах нотариуса и уплате налогов…
А потом трясутся, как бы эти договора по суду не признали недействительными или ничтожными…
— невже вам потрібно вам пояснювати очевидні речі, чому ринкова ціна квартири з ремонтом відрізняється від ціни на етапі котловану на 50%, 100% чи навіть більше?
А по-друге, ринкова ціна зараз може бути нижчою, ніж ціна в минулому. Бо властивість ринка не тільки рости, але і падати. Принаймі від знайого рієлтора знаю, що він оформлює вторинні угоди купівлі-продажу квартир з оціночною вартісню нижче, ніж ціна, що була від забудовника. Це масове явище, ніяких проблем після продажу нема.
«Хотя не перевелись ещё дураки, покупающие квартиры за реальные 90−100 тысяч баксов,
а в договорах купли-продажи указывают 20−30 тысяч«
— тобто дураками ви називаєте переважну більшість покупців нерухомості?
«чтобы сэкономить копеечные суммы на услугах нотариуса и уплате налогов«
— сумарна економія від заниження оціночної вартості може бути кратно більшою, ніж розмір пенсійного збору від повної вартості.
І якщо вам не впадло заморочуватись півтора року, щоб стягнути з держави «копєєчну суму» пенсійного збору, то ви виглядаєте «крохобором» на фоні тих, хто вдається до нескладної і більш вигідної процедури заниження оціночної вартості.
Любое действие должно нести какую-либо смысловую нагрузку…
Покупка квартиры с указанием в договоре купли-продажи заниженной
стоимости недвижимости создаёт большие риски для покупателя…
«тобто дураками ви називаєте переважну більшість покупців нерухомості?»
Неужели у вас есть статистические данные по количеству сделок с недвижимостью,
проведенных с заниженной стоимостью в договорах купли-продажи — лично я в этом не уверен.
Зато сам неоднократно читал о фактах признания таких договоров недействительными, в результате чего по решению суда покупателю возвращалась сумма, прописанная в договоре купли-продажи, а продавцу его недвижимость…
Вы же любитель учитывать вероятности тех или иных событий — так вот вероятность кидалова на рынке недвижимости всегда отлична от нуля.
«сумарна економія від заниження оціночної вартості може бути кратно більшою»
Может быть, а может и не быть — это как и кому повезёт…
Все кваритиры, которые я покупал — всегда оформлял по полной стоимости и ни разу не пролетел…
«І якщо вам не впадло заморочуватись півтора року»
Возвратом должны заниматься специалисты — в моём случае это был наёмный адвокат.
Через полтора года после заключения договора с адвокатом на банковский счёт поступил возврат из ПФУ.
Вот и все заморочки.
— сама угода купівлі-продажу — це вже ризик.
Але ризиків не потрібно сліпо боятися, їх потрібно оцінювати і робити зважені висновки.
Насправді при грамотній юридичній підготовці угоди вага ризику заниженої вартості на рівні інших супутніх ризиків.
«читал о фактах признания таких договоров недействительными«
— це більше наслідок поганої юридичної підготовки угоди.
Не варто економити одразу і на заниженні вартості і на юристах.
«Неужели у вас есть статистические данные«
— я ж написав, що маю дані від знайомого рієлтора.
Він багато років активно працює на ринку київської нерухомості. З інших джерел теж знаю.
«лично я в этом не уверен«
— маєте повне право сумніватися, якщо необізнані в даній темі.
Але в такому разі варто утриматись від різких оцінок, бо може виявитись, що ви обізвали «дураками» більшість українських покупців нерухомості.
«всегда оформлял по полной стоимости и ни разу не пролетел…«
— я деякі свої угоди з нерухомістю проводив по заниженій вартості, бо не хотів на рівному місці переплачувати 7.5%. Теж жодного разу не пролетів. Але хіба це щось доводить, коли ми говоримо про статистику?
«Але хіба це щось доводить, коли ми говоримо про статистику?»
Если говорите о статистике, ну так приведите хотя бы пару цифр от вашего знакомого риелтора о количестве сделок по Киеву по заниженной стоимости в сравнении с общим количеством сделок за любой из годов, а то отсылать на знакомых, которые знают всё — это очень круто, но мало информативно.
Уверен, что мои сделки в статистику вашего знакомого не попали,
особенно те, которые я проводил вообще без помощи риелторов…
«Не варто економити одразу і на заниженні вартості і на юристах.»
Я нигде и словом не обмолвился об отсутствии юридического сопровождения
своих сделок купли-продажи — не надо придумывать ничего лишнего…
«в такому разі варто утриматись від різких оцінок, бо може виявитись«
Я смотрю, что вы просто фанат теории вероятности — жаль что не озвучиваете
никаких цифр — сколько может выявиться, а сколько может и не выявиться…
«бо не хотів на рівному місці переплачувати 7.5%.»
И за что собственно вы не хотели переплачивать 7,5% - можете объяснить в двух словах?
И как занижение стоимостной оценки недвижимости помогло вам сэкономить 7,5%
от стоимости недвижимости?
— нижче ви на моє прохання навести «цифри» з вашого практичного досвіду мене відіслали до профільних спеціалістів. Буде справедливо, якщо я тут відмовім вам взаємністю.
«Я нигде и словом не обмолвился об отсутствии юридического сопровождения
своих сделок купли-продажи — не надо придумывать ничего лишнего…«
— а хіба я десь обмовився, що тут мав на увазі ваші угоди?
Самі не уважні, а мене звинувачуєте в своїх гріхах. Це вже традиційно з вашого боку.
«И за что собственно вы не хотели переплачивать 7,5% — можете объяснить в двух словах?«
— нема бажання вам відповідати.
Ті, хто займаються продажем нерухомості легко пояснять в якому випадку і звідки беруться ці 7.5%, і як можна зекономити. У вас же є звичка всі питання перекладати на профільних спеціалістів — значить для вас це буде нескладно.
уплаченного сбора в ПФ возвращал более полутора лет.
У государства куча всевозможных реестров, но работать с ними они либо не умеют
либо не хотят, перевешивая все вопросы на рядового гражданина…
с предоставлением всех необходимых копий документов и платёжек…
Чтение отчётов по электронной почте о прохождении
тех или иных этапов претензионной деятельности
суммарно заняли ещё несколько часов за полтора года.
И конечно это было всё не бесплатно — оплата по факту выполнения работы
прописана в договоре в гривнах и производилась по безналичному расчёту.
Але в такому разі і ціна за послуги юристів має зрости.
Цікаво, скільки з повернутих «26 тысяч» ви віддали юристам і на інші супутні витрати?
«Тобто ви увесь «гємор» переклали на юристів.»
Многие вопросы я перекладываю на профильных специалистов.
Исключением из этого правила является исполнение супружеского долга.
Кстати, условия договоров обычно являются конфиденциальной информацией, но если у вас действительно есть знакомые киевские риелторы, то уж они точно должны быть в курсе стандартных тарифов по Киеву на услуги по возврату взносов, уплаченных в ПФУ.
Некоторые риелторы к тому же ещё и имеют несколько визиток таких контор или отдельно практикующих адвокатов — это же их работа и дополнительный комиссионный заработок за каждого приведенного клиента…
— тобто ви мені пропонуєте в 2 години ночі уточнити це питання у профільних спеціалістів, замість того, щоб просто озвучити дані, які вам відомі з своєї практики?!
реальные цифры, а не личное мнение наложенное на теорию вероятности…
Когда покупатели и продавцы недвижимости «весь гемор» по предварительному оформлению сделки перекладывают на риелторов за офигенно большое вознаграждение в процентах от стоимости недвижимости — риелторы в этом ничего плохого не видят.
А как аналогичную претензионную работу поручают практикующим юристам и тоже за вознаграждение — тут почему-то возникают затруднения с пониманием проблематики…
— я наприклад розумію проблематику, тому й написав вище, що «розумно перекладати гємор на юристів».
А у вас які саме тут ускладнення з розумінням?
«реальним досвідом, як воно в реальності вийшло.»
А что вам конкретно не понятно — заключаете договор с адвокатом или адвокатской конторой и она занимается вопросом возврата ранее уплаченной вами суммы.
Мои сделки купли-продажи сопровождал корпоративный юрист.
На каких условиях договоритесь с адвокатами — на тех у словиях и будут на вас работать.
У меня были льготные условия и оплата услуг по факту выполнения работы,
как будет у вас — это меня обходит стороной.
Вам нужны реальные цифры…
Могу озвучить только свои цифры — через полтора года после даты платежа в ПФУ,
Фонд вернул на банковский счёт 26 тысяч гривен с копейками.
Сколько и кому конкретно я заплатил за работу — это коммерческая информация
и у меня нет согласия на её разглашение.
Ну і мені не дуже зрозуміло, яка тут може бути комерційна таємниця в тому щоб назвати сумарну вартість витрат на послуги? Назва ж контори не озвучується.
Але що тут «комерційно-таємного», якщо назва контори не називається мені незрозуміло.
Мне тоже непонятно — зачем вам такие подробности, как вознаграждение по конкретному договору — от такой информации вам нет никакой пользы, да к тому же всё это происходило в Киеве несколько лет назад, а не в вашем городе и сейчас — так что формально и даром такая инфа вам не нужна, кроме одного-единственного варианта — «позадрачивать» каверзными вопросами…
А если он забудет заплатить или недоплатит — как клиенты могут это проконтролировать и нужно ли это вообще контролировать клиентам, если это не их компетенция.
Главное, чтобы адвокаты выполняли свои договорные обязательства перед клиентом, а об обязательствах по уплате налогов пусть волнуется государство в лице фискальных органов…
— це ви по собі інших міряєте? :)
Я давно живу в Києві. А те, що кейс був декілька років назад не зменшує значно його актуальність. Для мене інфа про реальний кейс має невну цінність. Я вирішую, що мені цінно, а що ні.
Мені здається у вас інша причина не говорити, «комерційна таємниця» — це схоже відмазка. Але ви маєте повне право просто не відповідати, хоча б тому, що не маєте бажання. І так було б чесніше.
«Наприклад…»
В данной теме обсуждается исключительно возврат уплаченных сумм в ПФУ при оформлении сделок по купле-продаже недвижимости, а значит ни о каких судебных исках о возмещении материального или морального вреда (ущерба) речи не идёт…
Которую ПФУ не желает возмещать в обычном
порядке претензионной работы
и доволит дело до суда…
После вступления решения суда в законную силу соответствующее территориальное управление Пенсионного фонда делает представление в Госказначейство, к которому приобщаются копия решения суда, оригинал квитанции и заявление, в котором указываются реквизиты для возврата средств.
Судебный сбор — 840 грн для физлица будет компенсировать Пенсионный фонд.
ведь о том, что вы написали, ещё ранее было написано в самой статье…