Дві найважливіші події цього тижня — засідання ФРС і загроза боргового колапсу китайської Evergrande. Іван Компан, фінансист, засновник First Kyiv Investment Club розповів на фейсбуці, коли ФРС буде готова посилити політику і чи може ситуація з китайським девелопером завершитися катастрофою для світової економіки.
Рішення ФРС, Evergrande і держборг США
Настрій інвесторів
З несподіваних подій — розпродаж акцій в понеділок, який знову змусив багатьох згадати про корекцію. Хтось прогнозував падіння на 10%, хтось ще більше, але за кількістю бажаючих вставити свої «п'ять копійок» у дискусію на тему «ринки перегріті та пора падати» відчувалося, що для дуже багатьох інвесторів невпинний ріст останніх місяців стає трохи некомфортним.
Важко рости з відчуттям, що в один момент все може обвалитися. Але, як виявилося, ведмежі настрої були досить короткостроковими, і все обмежилося лише початком тижня. А вже в середу інвестори дружно аплодували мудрим рішенням ФРС, озвученим його главою Джеромом Пауеллом на підсумковій прес-конференції.
Читайте також: Мільйонні угоди: у що інвестують чиновники ФРС
ФРС готова посилювати політику
Чергове, вересневе, засідання ФРС очікувалося з нетерпінням. Тема інфляції та монетарної політики зараз є головною для дуже чутливих фінансових ринків, і один необережний рух може легко завдати істотної шкоди. А може і принести користь, як це трапилося у середу, коли Пауелл та співтовариші продемонстрували відмінне вміння управляти очікуваннями інвесторів і говорити не найприємніші речі, не викликаючи паніку і розчарування.
Читайте також: ФРС ще не визначилась, чи варто випускати цифровий доллар — Пауелл
Головним підсумком засідання ФРС стало те, що його керівництво вирішило чітко розділити в часі програму згортання покупки облігацій і можливе підвищення відсоткових ставок. Поки не закінчиться викуп, про підвищення мова йти не буде, бо абсолютно нелогічно робити це одночасно. І така політика, що й казати, додає інвесторам комфорту.
Відсоткову ставку, як і очікувалося, цього разу залишили на колишньому рівні, а всі члени FOMC вважають, що нічого не варто змінювати навіть до кінця 2021 року. Що стосується наступного року, то 9 членів з 18 вважають, що ставку варто підвищити на 0,25%. У 2023 році прогнозується три підвищення по 0,25%.
Що стосується економічного прогнозу, то ріст ВВП у США в 2021 році був знижений з 7% до 5,9%, а у 2022-му, навпаки, підвищений з 3,3% до 3,8%. Як вважає ФРС, економічна активність і ситуація на ринку праці продовжують поліпшуватися, хоча і спостерігається уповільнення у секторах, чутливих до Сovid-19.
Читайте також: Як цифрова гривня вплине на анонімність розрахунків та монетарну політику
На думку керівництва ФРС, інфляція, звичайно, висока і залишиться такою ще якийсь час. Але, з іншого боку, при прийнятті рішень, спрямованих на боротьбу з інфляцією, важливішу роль будуть грати довгострокові інфляційні очікування, які поки відповідають довгостроковому цільовому показнику.
Якщо щось зміниться, то ФРС, безумовно, буде реагувати. Тому, як мінімум за словами Пауелла, все нормально і ситуація під контролем.
Читайте також: Чому іноземці виходять з ОВДП і як це вплине на гривню
Монетарна політика центробанків
Bank of England на своєму черговому засіданні теж вирішив не піднімати ставку і залишив її на рівні 0,1%. Центральний банк Норвегії прийняв рішення підвищити на 0,25%. Найбільше здивували турки, які знизили ставку на 1% і тут же розплатилися знеціненням ліри. Будемо сподіватися, що НБУ не буде брати з турків приклад в тому, що стосується монетарної політики.
Читайте також: НБУ підвищив ключову ставку: як відреагували великі банки
Ситуація з девелопером Evergrande вражає своїм масштабом
«Недобудови» компанії можуть покрити три чверті Манхеттена, кількість ошуканих інвесторів становить понад 1,5 млн, а обсяг зобов'язань компанії складає більше $300 млрд, що в три з гаком рази більше державного боргу України. Велика країна — великі проекти!
Подібної ситуації у Піднебесній ще не траплялося, і легких рішень у Компартії в цій ситуації немає. Допустити банкрутство — це не вихід, враховуючи не найсприятливішу ситуацію в економіці країни та кількість можливих жертв — компаній, банків і звичайних людей, які будуть поховані під уламками будівельної імперії.
Врятувати — теж погане рішення, адже ставить під сумнів доктрину Компартії про загальну рівність і провокує інші компанії до необдумано ризикованих інвестицій. Найбільш реалістичний варіант — домовлятися з інвесторами щодо реструктуризації.
Читайте також: Китайський банківський сектор зможе «перетравити» дефолт Evergrande. Але можливий ефект доміно
Перший крок у цьому напрямку був зроблений вже в четвер: черговий купон за облігаціями компанія не виплатила, але оголосила, що про все домовилася з інвесторами «приватно», як про це її попросив уряд. Але з огляду на загальний обсяг боргів, зрозуміло, що історія далеко не завершена і головне питання, який вплив вона матиме, як на Китай, так і на решту світу.
Дуже багато хто схильний вважати, що Evergrande не можна порівнювати з банкрутством Lehman Brothers, і ефект від падіння буде обмежений Китаєм. Навіть термін новий придумали «Lehman Moment», якого начебто не повинно трапитися. З іншого боку, якщо врахувати, що Китай — це локомотив глобального економічного росту і цей локомотив почне на ходу ламатися, то легко припустити, що постраждає весь світ.
У будь-якому випадку, впевнений, що тема Evergrande ще довго буде розбурхувати уяву інвесторів і впливати на ринки.
Читайте також: Чому нашим покупцям новобудов потрібно озирнутися на китайську Evergrande
Держборг США уперся в «стелю»
Остання важлива тема, яку хотілося б згадати, — це «верхівка» американського державного боргу, про підвищення якого ведуться бурхливі дебати серед американських законодавців. Якщо даний показник не підвищать, то теоретично можливий дефолт за американським державним боргом, що звучить абсолютно неймовірно. Хоча, теоретично, щось «технічне» і швидке, напевно, відбутися може.
На прес-конференції в середу Пауеллу задали запитання, чи обговорював він можливий дефолт з Мінфіном США, але глава ФРС відмовився відповідати. Може, не захотів лякати ринки? А ось Moody's, навіть з огляду на всю неймовірність подібної події, прорахувала, що в разі дефолту S&P 500 може втратити третину нинішньої капіталізації, а може і більше. Чим завершиться — дізнаємося, а поки торги в Конгресі тривають.
Читайте також: Топ-5 акцій дивідендних компаній від Goldman Sachs
Коментарі - 2