«Я роблю ставку проти Ілона Маска та компанії Тесла. Не вірю, що його електромобілі виправдають очікування по прибутковості», — заявив Павло Бойко, бізнесмен, інвестиційний консультант та один з найуспішніших приватних інвесторів українскьго фондового ринку. Свою позицію він обгрунтував у фейсбуці. «Мінфін» виділив головне.
Маск — геній, Тесла — гарна компанія: чому я зробив ставку проти неї
Я зашортив Теслу. Якщо говорити звичайними словами, то взяв акції у борг і продав їх. Потім повинен буду купити акції і повернути борг. Я зароблю, якщо акції Тесли почнуть дешевшати, та втрачу гроші, якщо вони подорожчають.
Ілон — геній, Тесла — бульбашка
Ілон Маск — геній. Він зробив декілька неймовірних компаній. Крім глибоких технічних знань, він ще й геніальний маркетолог. Люди вірять йому. Він — як сучасний Ісус у світі бізнесу і технологій. Фредді Мерк'юрі та Стів Джобс в одному тілі. А я вірю тільки цифрам, логіці та причинно-наслідковим зв’язкам.
Тесла коштує більше, ніж уся світова автомобільна промисловість разом. Стала п’ятою компанією у світі, чия вартість перевершила трильйон доларів. Тесла коштує 40 балансових вартостей (скільки власного майна має компанія) та 350 річних прибутків. Це бульбашка нечуваних розмірів. Такого не було з часів кризи доткомів 20 років тому.
Багато хто відповість мені двома цілком логічними аргументами.
- Вона покращить свої фінансові результати і завоює світовий ринок.
- Усі будуть сліпо вірити і ціна продовжить рости. Тут немає нічого раціонального.
Відповідаю на усі питання.
Читайте також: Маск став найбагатшою людиною в історії. Статки вперше наближаються до $300 мільярдів
Тесла в цифрах
У 2020 році Тесла мала продажі $31,5 млрд, прибуток — $0,7 млрд, балансову вартість — $22,2 млрд. Ціна на ринку зараз більше — $1000 млрд. Тобто 1 акція коштує 1080 баксів, але продажі — 30, балансова вартість — 22, а річний прибуток на 1 акцію менше долара.
Ті, хто вміє рахувати і вважає, що Тесла має справедливу вартість або буде дорожчати, посилаються на розрахунки аналітиків. Наприклад, Morgan Stanley вважає, що акція повинна коштувати $1200, обґрунтовуючи це прогнозом показників до 2030 року:
частка Tesla на ринку електромобілів — 22%, самі електромобілі — 40% від загальних продажів авто. Продажі на рівні 8,1 млн машин на рік. $370 млрд річного виторгу. $42 млрд USD. Мультиплікатор P/E 29x (до прибутку 2030 р.).
Тобто вони припускають, що електромобілі займуть практично половину ринку, а Тесла продаватиме 8 млн машин і добре зароблятиме на цьому.
Якщо через 10 років Тесла реалізує машин на третину сьогоднішньої вартості на фондовому ринку, то її ціна виправдана. І складе усього лише 29 річних прибутків. Це просто божевілля. Якщо все буде круто в світі. І Тесла буде незрівнянна. То через 10 років сьогоднішня вартість — гуд.
Читайте також: Tesla Ілона Маска повідомила про рекордні доходи п'ятий квартал поспіль
Аналогія з Майкрософт
Теж саме малювали Майкрософт в 1999 році, коли акція коштувала $59, а уся компанія — $0,5 трильйона. Статки Біла Гейтса оцінили в $100 млрд і він був найбагатшою людиною у світі. А потім сталася криза доткомів. Акції впали до $15 і навіть через 15 років коштували дешевше, ніж до того. І це при тому, що Майкрософт був монополістом на дуже прибутковому ринку та мав набагато кращі позиції, ніж Тесла сьогодні.
Стосовно того, що люди будуть безкінечно вкладати кошти і штовхати ціну Тесли догори. Так не буває, і ніколи не відбувалося у світовій історії. Рано чи пізно залучення нових грошей скінчиться, а потрясіння викликають паніку та шалений розпродаж. У бажанні врятувати хоча б щось, люди продаватимуть у рази дешевше, ніж купляли ще місяць тому.
До того ж, я вважаю, що кількість грошей, які можуть бути залученими до росту бульбашки Тесли, добігає кінця. Плюс безліч факторів на макроекономічному рівні та майбутня світова криза дуже вплинуть на вартість усього ринку.
Саме тому я і вирішив зараз грати на пониження Тесли. Відчути себе трохи Майклом Бьюрі та полоскотати нерви. Я впевнений в своїй правоті і маю на це право.
Читайте також: У що українцям варто інвестувати у 2021 році
Право на позицію
За останні 5 років я не мав жодної збиткової угоди.
- Я отримав 177% прибутку на банку Аваль у 2017 році.
- У 2018 році 1 403% прибутку на Авдіївському коксохімі, де став другим акціонером після Ахметова.
- 342% на Інтерпайпі у 2019-у.
- В 2021 році заробив 235% на Укрнафті.
Моя дохідність з 17-го по 20-ий рік складає 840%, при рості ринку на 135%.
Влітку я інвестував свої кошти та $2 млн інвесторів у акції МХП. Купив їх по $5, а сьогодні вони коштують більше $8. Тобто 60% та більше $1 млн чистого прибутку за останні 5 місяців. І це не найприбутковіша угода для мене цього року. Але наймасштабніша у моєму житті.
Але повернемося до Тесли. Ніколи раніше жодна компанія не коштувала трильйон доларів при таких невеликих економічних показниках. Ця ціна заснована на божевільній вірі людей у майбутні фінансові досягнення. У дитинстві я полюбляв серіал «Ковзаючих» (Sliders), де існували різні версії нашого світу.
І я можу уявити собі 1000 версій майбутнього. І тільки в одному всесвіті із усіх купівля акцій Тесли зараз буде гарною угодою. В усіх інших вона приводить до величезних збитків.
Читайте також: Що таке «дурний» портфель і навіщо він потрібен інвестору
Cisco як історичний приклад
Я писав про акції компанії Майкрософт і що з ними сталося. Але в кризі доткомів потонули понад 90% інтернет-компаній кінця 90-х. Багато всесвітньо відомих компаній і лідерів ринку були дуже невдалими інвестиціями. Amazon, Yahoo та Cisco знають усі. Cisco — це найближчий історичний приклад до Тесли.
Cisco Systems деякий час була найдорожчою компанію у світі. Напередодні кризи була найбільшим постачальником інфраструктури інтернету. Вона була дуже успішною компанією на ринку майбутнього. Усі очікували, що інтернет змінить життя і стане доступний широкому загалу.
Так і сталося. Очікування навіть найбільших оптимістів на планеті Земля були перевершені у рази. Але ціни Cisco рухнули донизу. Хоча вона постійно розвивається і залишається прибутковою компанією. Але 20 років тому компанія коштувала 46 річних продажів, і ніщо у світі не виправдовувало цю угоду. Ті, хто купив тоді її акції і не продав їх за 20 років, дотепер продовжують сидіти у мінусах.
Тому я і кажу, що за електромобілями майбутнє. І Тесла — гарна компанія. І Маск — геній. Але я граю на її пониження. І це точно не стане моєю першою збитковою угодою за багато років.
Коментарі - 17
Так, статки найбагатшої у світі людини сягнули 335 мільярдів доларів.
Варто відзначити, що за останні місяці статки бізнесмена значно збільшилися через подорожчання акцій Tesla. Зокрема, це сталося завдяки тому, що компанія уклала угоду з великим сервісом оренди автомобілів Hertz про постачання 100 тисяч електрокарів.
А я думаю, что он ошибся так как брал цифры 2020го года в расчёт, а не квартальный отчёт Теслы на прошлой неделе. В следующем году Тесла уровень в 1500 будет штурмовать, как по мне