Кожна ситуація індивідуальна, але існує ряд критеріїв, які можуть вже на перших етапах знайомства з емітентом вказати на низьку інвестиційну привабливість акцій.
5 ознак, що акцію не варто купувати
БКС Світ інвестицій наводить список із 5 важливих критеріїв, за наявності яких варто всерйоз задуматися про вибір іншого паперу. «Мінфін» ділиться головним.
Високе боргове навантаження
Для ефективно працюючої компанії помірне боргове навантаження не є проблемою. Якщо рентабельність бізнесу перевищує ставку за кредитом, а грошовий потік із запасом покриває відсоткові виплати, то складнощів виникнути не повинно. Проте, дужи великий борговий тягар здатний серйозно нашкодити компанії.
Зазвичай боргове навантаження оцінюють показником Чистий борг/EBITDA:
- показник до 3х є нормальним;
- від 3-х до 4-х може бути характерний для підприємств, які працюють на зростаючому ринку і активно інвестують у розширення виробництва;
- понад 4х є тривожним сигналом. Компанія стає вразливою до зовнішніх шоків, а котирування її акцій — чутливі до несприятливих подій.
Чим вище співвідношення Чистий борг/EBITDA, тим очевидніше, що виплати за кредитами з'їдають прибуток компанії, через що можуть виникати складнощі у підтримці виробничих потужностей. У довгостроковій перспективі недоінвестування може призводити до погіршення операційних і фінансових показників.
Читайте також: Скільки можна заробити на «порожніх» акціях
Максимуми за акціями компаній з циклічних галузей
Для циклічних галузей характерно чергування підйомів і спадів. Яскравим прикладом є сировинні компанії, фінансовий результат яких залежить від цін на продукцію.
Коли ціни високі, то часто активно зростають виробничі потужності. В майбутньому це забезпечить перевиробництво і падіння цін. І навпаки, коли ціни занадто сильно впали, низькорентабельні виробничі потужності закриваються, забезпечуючи дефіцит у майбутньому.
Тривалість таких циклів може становити кілька років і варіюватися в залежності від кон'юнктури ринку. До циклічних галузей можна віднести металургію, викопне паливо (нафта, газ, вугілля), мінеральні добрива.
Коли ціни на сировину зростають, аналогічну динаміку показують акції сировинних компаній. Купуючи такі папери поблизу максимумів є ризик, що цикл перейде до фази зниження, і акції надовго опиняться у більш низькому ціновому діапазоні.
Низький free-float
Коли у компанії мало акцій у вільному обігу (free-float), це безпосередньо впливає на ліквідність торгів. Низька ліквідність обмежує вагу акції в індексах і робить її непривабливою для інвестиційних фондів та інших великих інвесторів. Низький free-float — це привід для наявності дисконту за мультиплікаторами щодо найбільш ліквідних паперів у секторі.
Читайте також: 5 факторів, які вплинуть на ринки при Байдені
Немає підстав для зростання котирувань або високих дивідендів
Існує думка, що всі акції в довгостроковій перспективі ростуть. Але варто уточнити — зазвичай мова йде про ринок загалом. Дійсно, фондовий ринок має звичку зростати, але для окремо взятої акції або навіть галузі це може бути не актуально.
Акції відображають вартість компанії. Щоб вона росла, потрібен якийсь драйвер. Це може бути майбутнє зростання прибутку за рахунок скорочення витрат, збільшення обсягів продажів або росту цін на продукцію. Позитивним фактором може стати скорочення боргового навантаження або завершення капіталомісткої інвестпрограми, що збільшить грошовий потік, який припадає на частку акціонерів. Також папери можуть рости за рахунок збільшення частки в індексах, підвищення дивідендів або реалізації програм викупу акцій.
За відсутності таких драйверів акції можуть довгий час залишатися на одному рівні.
Читайте також: Топ-20 найдохідніших акцій іноземних компаній XXI століття
Всі продають, і акція сильно впала
На фондовому ринку корисно вміти йти проти думки більшості. Але не варто розуміти це занадто буквально. Саме більшість визначає динаміку котирувань. Якщо більшість налаштована негативно щодо акції, то для цього, як правило, є вагомі підстави, які не варто ігнорувати.
Падіння котирувань на десятки відсотків не повинно ставати єдиною причиною для покупки акції. Іноді спадний тренд завершується не розворотом до зростання, а тривалої консолідацією на мінімальних значеннях, в ході якої не виключено і більш глибоке зниження.
Для багатьох інвесторів-початківців властиво фокусуватися на паперах, що сильно впали. Але сильне падіння не обов'язково означає високий потенціал зростання. Перед тим, як додати в портфель таку акцію, необхідно ретельно розібратися в причинах падіння і оцінити, як довго доведеться володіти нею, щоб отримати адекватний прибуток. Часто після такого аналізу доводиться відмовлятися від покупки, і це нормальна практика.
Коментарі - 6