Квартири, машини, офіси, а часом і поліклініки — лише частина активів банків, яка може бути виставлена на продаж. Як, кому і навіщо Фонд гарантування вкладів продає активи банків, що ліквідуються «Мінфіну» розповів директор департаменту консолідованого продажу активів ФГВО Олександр Кульчицький.
Квартири, машини й не тільки: що і за скільки купують на розпродажі активів банків
За останні майже шість років надходження від продажу активів банків, що ліквідуються, склали понад 30 млрд грн. Ці кошти пішли на виконання вимог кредиторів банків. А чимало колишніх активів банків стали основою для нових бізнесів, відділеннями працюючих банків, офісами для діючих компаній.
Чому проводяться продажі
Продаж активів — одне із ключових завдань Фонду гарантування вкладів на етапі ліквідації банків. Саме за рахунок отриманих від реалізації коштів задовольняються вимоги кредиторів банків — юридичних та фізичних осіб.
Ці особи мають документально підтверджені вимоги до тієї чи іншої кредитно-фінансової установи. Отже, вибір між «продавати чи не продавати» актив — не стоїть.
Період ліквідації кредитно-фінансової установи обмежений трьома роками.
Відповідно до законодавства України, Фонд має за цей період ліквідації реалізувати усі активи, що перебувають на балансі банку.
Після початку повномасштабної збройної агресії рф проти України ми, в силу об'єктивних причин, призупинили проведення аукціонів. Та вже у червні, після відновлення доступу до Державних реєстрів, відновили цей процес.
Сьогодні на продаж інтенсивно виставляються активи банків, які були передані в управління Фонду цього року. Йдеться передусім про «Промінвестбанк» та «МР Банк». Результати перших торгів свідчать: покупці на активи є.
Що продає Фонд
Як у довоєнні часи, так і зараз уже з перших торгів зі значним зростанням ціни розкуповуються транспортні засоби та об'єкти нерухомого майна, що перебувають на балансі банків.
Для прикладу, на початку серпня відбувся аукціон з продажу автомобілю VW Passat, що належав «Промінвестбанку». За лот змагалися… 48(!) учасників. У результаті зі стартових 224 тис. грн у ході аукціону ціна зросла до 610 тис. грн.
Інший приклад — аукціон з продажу нерухомості в Ужгороді. При тому, що балансова вартість активу складала 3,7 млн грн, ціна реалізації лоту склала 24,5 млн грн — 396% від балансової.
Сьогодні на аукціони виставлено чимало лотів, які можуть зацікавити потенційних інвесторів. І «асортимент», якщо можна так висловитись, вражаючий. Іноді активи, які нам доводиться виставляти на продаж, вражають і нас самих.
Наприклад зараз на торгах — будівля приватного ліцею у столиці, приміщення колишньої поліклініки та палацу культури у Кременчуці Полтавської області. Усі ці об'єкти на момент прийняття рішення про ліквідацію «Промінвестбанку» уже обліковувалися на його балансі.
Або ж ще серед цікавого — лот, до складу якого входить столичний ТРЦ «Магелан».
Є, щоправда, і більш традиційні об'єкти нерухомості, які можуть бути цікаві ширшому колу інвесторів. Це, у першу чергу, колишні відділення банків практично у всіх областях країни.
А також — житлова нерухомість. Приміром, на продаж виставлено кількарівневі квартири у таунхаусах в смт Козин, що на Київщині. Найближчі аукціони з їх продажу — 3 та 7 листопада.
Що ще виставляють на торги
Майно банків — офіси, житлова нерухомість, транспортні засоби тощо — незначна частка у структурі активів того чи іншого банку.
Майже 80% активів становлять кредити. Підхід до продажу у нас універсальний для будь-якого лота. Це максимальне розкриття інформації, інтенсивний маркетинг та прозорість і зрозумілість аукціону.
Але кредити все ж специфічний актив, для більш підготовленого покупця. Адже потенційний інвестор купує право вимагати від позичальника повернення боргу, який залишився перед банком. Або ж у судовому порядку намагатися стягнути собі у власність заставне майно.
Це комплекс процесів, який потребує часу, додаткового фінансування, і специфічних знань.
Як відбуваються продажі
Взяти участь в аукціонах з продажу банківських активів може кожен охочий. Усі торги відбуваються у системі Prozorro.Продажі.
Вона, свого часу і була створена спеціально для продажу активів неплатоспроможних банків, а пізніше — масштабувалася до інструменту реформи державних продажів.
Початкова ціна реалізації активу, який виставляється на відкриті торги вперше — це його балансова або оціночна вартість, вища з них. Але незалежно від початкової ціни активу, ринкову його вартість визначає ринок.
Детальна інформація про кожен виставлений на продаж актив — так званий «публічний паспорт активу» — розміщується на сайті Фонду, та на сторінці аукціону.
Кожен покупець може її проаналізувати та прийняти рішення про участь в аукціоні. Якщо актив є предметом спору чи судового розгляду (з такими нам також доводиться мати справу), то про це буде вказано у публічному паспорті.
Участь у наших аукціонах з продажу майна банків (об'єктів нерухомості, транспортних засобів тощо) можуть брати усі охочі. Окрім рф та пов’язаних з країною-агресором осіб.
Тому, усім, хто шукає для себе об'єкти комерційної чи житлової нерухомості, раджу стежити за нашими аукціонами. Це можна робити на сайті Фонду чи ж системи Prozorro.Продажі. Адже ми маємо, що запропонувати ринку.
Коментарі - 6