Минулого тижня Національний банк суттєво знизив облікову ставку і залишив незмінними відсоткові ставки за своїми операціями з банками. Як це впливатиме на економіку, в колонці для Forbes Ukraine розповів керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. «Мінфін» публікує ключові тези.
НБУ хоче зробити заробіток на гривневих депозитах вищим, ніж на купівлі доларів
Неоднозначне рішення НБУ
Облікова ставка — це не просто число, це орієнтир, до якого прямо прив’язані ставки операцій НБУ з банками. Однак, банківські ставки залишилися на попередніх рівнях.
Так, банки й надалі можуть розміщувати свої вільні кошти в НБУ під 16−20%, а позичати в НБУ й надалі можуть лише під 22%.
Це дуже схоже на те, як деякі банки рекламують свої кредити з нульовою ставкою, але дрібним шрифтом уточнюють, що реальна ефективна ставка може досягати 5 000%.
Із таким самим успіхом (і це, мабуть, було б краще для уряду) НБУ міг знизити ставку не до 16%, а до 0%. Все одно наслідком цього рішення буде підірвана довіра до облікової ставки, як основного інструмента грошово-кредитної політики НБУ.
Повернути довіру, мабуть, вдасться лише шляхом перейменування цього інструменту, наприклад, на ключову ставку.
Чому НБУ пішов на цей крок
Схоже, що НБУ приймав це рішення під великим тиском. Тиском із боку експертів та бізнесу, які вже давно вимагають радикального зменшення облікової ставки (хотіли — маєте).
Тиску з боку банків, які все ще не готові заробляти на гривневих інструментах менше (і не будуть — Нацбанк дозволив). Тиску з боку Мінфіну, який не готовий платити височенні відсотки за гривневим боргом (ну, принаймні, для суттєвої частини ОВДП, у розмірі 280 млрд грн, ставки таки знизилися на 4 в.п.). Ніби кожен щось своє отримав.
Основна ж причина такого рішення НБУ (яке полягає у незмінності ставок на ринку) — це, очевидно, бажання забезпечити «курсову стійкість» гривні. Адже на початку жовтня НБУ вже задекларував перехід від фіксованого курсу долара в Україні до «керованої гнучкості» цього курсу, що відразу налякало велику кількість бізнесменів.
І хоча цей переляк швидко минув (адже всі переконалися, що нічого в курсовій політиці НБУ не змінилося), очікування знецінення гривні таке рішення точно посилило. Відповідно, Нацбанк має побоювання, що зниження депозитних ставок у банках уже сьогодні примусить людей активно скуповувати долари. Справедливі ці побоювання чи ні — інше питання.
Але, як і протягом останніх двох років, НБУ вважає, що «курсова стійкість» (що б це не означало) є важливішою за негативні наслідки високих ставок на ринку.
Ну, а, власне, найвпливовіший опонент політики високих ставок Нацбанку Міністерство фінансів отримало сатисфакцію — для Мінфіну витрати за боргом помітно знизяться.
Отже, далі ми побачимо курсову стійкість — і це хороша новина. Ставки за короткими депозитами (до трьох місяців включно) залишатимуться високими, валюту ніхто не скуповуватиме.
Куди краще інвестувати
Якщо підсумовувати, то дещо незграбні дії НБУ були спрямовані на розвʼязання двох питань:
- проблеми високих відсоткових витрат Мінфіну;
- забезпечення курсової стійкості.
Останнє означає, що Нацбанк чітко декларує направлення усіх своїх зусиль на те, щоб заробіток на гривневих депозитах був вищим, ніж очікуваний заробіток на «інвестиціях» в долари. І саме це є фокусом усієї відсоткової політики НБУ. Це те, що Нацбанку дійсно вдається робити протягом останнього року.
Така політика Нацбанку буде успішною, допоки Україна отримує значну міжнародну фінансову допомогу. Доки триває війна та надходить міжнародна допомога, НБУ контролює і ставки на ринку, і курс долара.
Читайте також: Курс долара та євро: чи зможе НБУ впоратися з порушниками спокою на валютному ринку
Це означає, що вкладати вільні кошти в такий час потрібно в гривневі активи (депозити на ОВДП), адже вони приноситимуть більшу дохідність, ніж доларові. Також позичати в такий час (у тому числі уряду) краще в доларах, адже так можна буде заощадити.
Коментарі - 46
ти точно на тому сайті знаходишся?
бо з критичним мисленням та причинно-наслідковими зв’язками в тебе проблема, а це все ж таки фінансовий ресурс, а не єдиний марафон
Вообще понимаем что при этом тратятся миллиарды на поддержания курса . Их будут занимать . Цена займа — в основном это 7−10% годовых в валюте .
не обосновано вообще ничем, я понять не могу.»
Якщо ви щось не розумієте, це не значить, що дії НБУ помилкові…
Экспортери притримували валюту до останього, плануючи її впарити
по 38+ або й всі 40+ після відмови від фіксованного курсу…
НБУ в перший день відмови від фіксованого курсу збив валютний ажіотаж
на міжбанку, а в подальші дні пішов на зниження курсу, щоб показати,
що в державі НБУ вміє керувати валютним ринком, тому хто з єкспортерів
не захотів зливати валюту по фіксованому курсу 36,9343 грн/$ зараз
повинет зливати на 45−50−55 коп дешевше, бо податки та зарплати
хоч іноді, але треба платити.
НБУ поступово йде до досягнення поставлених цілей — курсової стабільності,
зниження інфляції, та сближення офіційного курсу валюти с готівкововим.
Офіційний знизився на копійки, а готівковий вже торгується нижче 38.
Та й фанати «будеттолькодорожать» в такій ситуації спіймали облизня.
Правильность или неправильность оценивается в сравнении с эталонами .
А для вас это верю и не верю . Нравится вам или не нравится . Подходит ли это лично вам или не подходит .
Виски белентайс сейчас дешевле украинского коньяка сравнимого качества . Пользуйтесь . Производители коньяка вынуждены устраивать распродажи себе в убыток . Им нужны бабки . 35 летний коньяк можно купить по 1000 гривен .
> НБУ поступово йде до досягнення поставлених цілей — курсової стабільності,
зниження інфляції, та сближення офіційного курсу валюти с готівкововим.
Вибачте, йде яким чином? Спалюючи мілліарди резервів які надаються зовнішніми кредиторами та не забюджетовані ними на наступний рік? А що НБУ планує робити з надлишковою ліквідністю, яку він надрукував і незважаючи на пониження облікової ставки досі бере на депозитні сертифікати по підвищенним процентам?
Ви розумієте взагалі, що у нас де-факто не працює ні ринок валюти, ні кредитування? Он взагалі. У НБУ немає ніякої стратегії, а контрольованість цієї ситуації УЯВНА. Якщо в наступному році не вдастся поповнити ЗВР через проблеми з фінансуванням нас чекає девальвація гривні і гіперінфляція.
>У вересні 2023 року обсяг українського ІТ-експорту становив $521 млн. Це найменше значення за весь 2023 рік. Про це свідчать дані НБУ.
вопрос резидентности и легальности . По украинскому законодательству , ты имеешь право открыть счет за границей , но все деньги ты обязан перевести в Украину . Открыть — почти проблем нет , особенно не в банках, а в финансовых компаниях (где кстати тоже можно придолбаться к формулировкам НКУ — типа ФОП должен получать ДЕНЬГАМИ , а счета в финансовых компаниях не сильно деньги) .
Если ты открыл счет за границей то дальше путя два — или ты эти деньги потом гонишь в финансовый тупик , или налогооблагаешь по стране резиденции .
Уход заказчиков с рынка и не возможности даже в командировку сездить — будет очень тяжелым для сферы. Количество компаний сократяться, количество рабочих увеличится , соответственно зп будут падать для тех кто в Украине остался — траты и донаты среди айти сойдут на нет… печально вообщем
Выборы 2019 г это похорон Украины и это факт! Лож Лицемерство и обман оболваненного населения.
Сначала доживите
до после 2024…
А там видно будет.
1) это не помощь — это КРЕДИТЫ в долг
2) Мы копим долги , нам им потом отдавать , вырыгивать
3) Мы не платим по долгам , фактически находимся в дефолте
4) У нас множественный курс — один на межбанке , второй в обменниках , третий в банках , четвертый по картам . Это не нормально .
5) У нас запрещено в полной мере распоряжаться собственными деньгами . Вы не может их проинвестировать , перевести на свой счет за границей или даже легально обменять .
Все это не нормально . И это будет иметь последствия .
Я прекрасно бы понимал если бы у нас было бы все в рынке , а страна обслуживала бы свои долги .
«1) это не помощь — это КРЕДИТЫ в долг»
Материальна помощь нашей стране бывает двух видов:
— на возвратной основе — кредиты;
— не требующей возврата — гранты и т. д.;
Меня поражает то, что рыночник до мозга костей,
постоянно требующий рыночного курса валюты
отказывается признавать тот факт, что материальная
помощь может предоставляться на рыночных принципах,
т. е. не даром…
почему вы не берете помощь у банка ? так же просто .
может хватит придуриваться ? Haдo все называть так как оно есть , а не придумывать приятные названия вводящие публику в заблуждение . В СССР постоянно обманывали и сейчас ЕС нас обманывает , ну или наши обманывают — кто-то ж придумал название кредиту «помощь» .
помощь — это когда вы безвоздмездно помогаете .
я не против кредитов , я против кредитов ради проедания , и притив того чтоб их называли «помощь» . надо говорить как есть . правду .
Хватит нести пургу…
Западные финансовые ресурсы, будь то безвозмездные гранты или кредитные ресурсы, для Украины во время полномасштабной российской агрессии являются неоценимой помощью…
Кстати, ежедневно пользуюсь именно кредитными средствами
нескольких укрбанков и это меня сильно выручает, ведь кушать
хочется ежедневно, а поступление денег в виде аванса и зарплаты
всего два раза в месяц…
вам нужно для начала хотя бы научиться обеспечивать себя .
«Человек который занимает до зарплаты»
Дурень думкою багатіє.
По вашим текстам видно, что вы балабол, а не бизнесмен.
Бизнесмены хотя-бы понимают, зачем собственно они
берут кредитные средства в банках и поэтому могут
предположить, что и другие клиенты банков используют
кредитные средства для аналогичных целей.
А вам даже такие элементарные финансовые
вопросы не доходят до понимания…
что значит «элементарные вопросы» ? зачем отдавать другим больше чем зарабатываешь сам ?
как только вы займете на прокушать 2 годовых своих зарплаты — вы станете клиентом коллекторов .
как только ваши кредиты превысят 40% от вашей оборотки — вы тоже клиент коллекторов . чуть чуть попизже .
У вас какие-то странные представления обо всем . Вам надо стать самостоятельным . Чтоб не зарплата, а заработанное было . И вы ложите свои деньги и методом проб и ошибок у вас мнение сильно поменяется . И тогда очередное чудо вам заявит что «вы не понимаете в минимальных финансовых вопросах» :-)
Это я как-то одному чуду пытался объяснить что загородная жизнь сильно отличается от представления людей которые никогда не жили/владели . Все представления по рекламным буклетам . И объяснить чуду не возможно , у него есть свои представления . Он считал что я его обманываю . И тоже визжал что типа «балабол» .
Таким как вы прежде чем получить право на высказывания мнения надо чего-то добиться в жизни . Стать самостоятельным .
«Чтоб не зарплата, а заработанное было…»
И что вы жрать будете, когда все в стране начнут
торговать на бирже и никто не будет работать,
производить продукцию или выпекать хлеб
и получать за выполненную работу зарплату…
Вы даже свой любимый ирланский
виски не сможете купить…
Балабол он и есть балабол,
даже если очень самостоятельный…
Серьезно ?
Здесь мы не на форуме выпекателей хлеба … и твои знания по этому вопросу стоят нуль .
Здесь финансовый форум на котором человек типа тебя который о себе не может позаботиться в финансовом смысле , который имеет бытовое представление о финансовом мире патается давать рекомендации космического масштаба .
аля шариков из известного фильма .
хочешь о хлебе — есть форумы домохозяек .
«Действительно я не подумал»
Вы много о чём не думаете, считая что самый
правильный бизнес в стране это торговля на бирже.
А все остальные, кто производит реальные материальные
блага для вас люди второго сорта.
Мы лично не знакомы, но вы уже столько всякой фигни понапридумывали обо мне, что ни в одни ворота не лезет.
Вам надо больше времение уделять своему основному
занятию, а не выдумыванию фейков о моей личности,
может тогда не будете терять в сутки по 20тыс баксов.
блага для вас люди второго сорта.
нет дружище , я думаю что люди которые претендуют на правильное мнение должны обладать некими знаниями по теме которой они высказываются . А эти советские придумки про кухарку которая может управлять страной — оставьте советам .
Занимаетесь хлебопечением — экспертно высказывайтесь на форуме про булки . Но не надо строчить миллионы постов о том в чем вы не разбираетесь .
«люди которые претендуют на правильное мнение»
С каких пор вы взяли на себя миссию определения
правильности или ошибочности мнений, высказанных
другими участниками обсуждения.
Очередной самопровозглашённый финансовый мессия.
Наворовали денег, будучи директором завода,
и теперь несёте пургу торгуя акциями на бирже…
еще раз — ЭКСПЕРТИЗА . Если вы не разбираетесь , если это не ваше — слушайте, а не пишите непонятно что
Балабольте и дальше ведь с цифровыми выкладками у вас полный ноль, как и с обещанием озвучить фиксированный курс НБУ, по которому он продавал на межбанке валюту, ведь биржевой торговец должен хотя-бы догадываться, что цена покупки и продажи актива может отличаться…
По курсам на межбанке нечего умного написать, так вы тут стали усиленно генерировать большое количество пустопорожнего текста…