Український фондовий ринок переживає підйом через зростання попиту на держоблігації та дворазове збільшення у 2021 році допущених до торгів у нас паперів іноземних емітентів. Це вселяє оптимізм, але не дозволяє говорити про розвиненість вітчизняного ринку капіталу. Щоб все «закрутилося», потрібен сформований сектор акцій національних компаній. Про перспективи цього напряму «Мінфіну» розповів аналітик Фрідом Фінанс Україна Роман Каліновський.
Коли на біржі можна буде купити акції улюблених українських компаній
Ліквідність підніме ринок IPO
Зараз цінні папери більшості вітчизняних компаній низьколіквідні. Багато з емітентів у вільний обіг випустили лише до 5% від загального обсягу акцій, через що такі інструменти зовсім не популярні серед широкого кола інвесторів.
Пожвавити ситуацію могли б IPO (коли компанія вперше виходить на ринок і пропонує свої акції охочим — ред.) від цікавих і перспективних компаній. Цей інструмент здатен зацікавити різні категорії інвесторів: від фізосіб до інституційних інвесторів.
Щоб ця ситуація стала реальністю, потрібно, з одного боку, щоб такі компанії були, а з іншого — щоб вони хотіли випускати акції. І якщо успішні бізнеси, у які мріють вкластися інвестори, в Україні є (найяскравіший приклад — «Нова пошта»), то бажання у таких фірм і підприємств зазвичай небагато.
Читайте також: Як купити акції Apple і Tesla в Україні
Чому українські компанії не виходять на фондовий ринок
Акціонування — палиця з двома кінцями. Воно сприяє зростанню емітента та його ресурсів, але власники втрачають частину контролю над підприємством. Тому, якщо компанія не має проблем із нестачею коштів, випуск акцій її, найімовірніше, не зацікавить.
Ще один фактор, який гальмує вихід компаній на IPO, — банальне незнання зі сторони менеджменту про таку можливість або нерозуміння всіх супутніх вигод. Через це регуляторам та інвестиційним компаніям потрібно займатися просвітницькою роботою.
Деякі вітчизняні компанії проходять процедуру IPO на закордонних біржах. Через це гальмується розвиток національного фондового ринку та прискорюється відтік капіталу з країни.
Читайте також: Шмигаль: фондовий ринок запускатимуть паралельно з другим рівнем накопичувальної пенсійної системи
Першопрохідці є
Сьогодні Україна може похвалитися двома компаніями, які розмістили свої акції на IPO всередині країни.
Перше IPO в Україні провів виробник соків ВАТ «Вінніфрут». З 2000 до 2002 рр. компанія успішно розмістила три випуски акцій на біржі ПФТС. Вперше в історії України було залучено понад 64 млн грн на відкритому ринку.
Друге IPO почалося зовсім недавно, 12 квітня поточного року. Емітентом виступив футбольний клуб «Верес», біржовим майданчиком — знову ПФТС. Однак варто зазначити, що це розміщення має скоріше іміджевий характер.
Без перебільшення скажемо, що фондовий ринок і перспективні компанії України потребують один одного. Це відмінний спосіб розвитку емітентів та української економіки. Наскільки швидко акціонування на національних майданчиках стане нормою вітчизняного корпоративного сектора покаже час.
Читайте також: Українська біржа ПФТС розпочала торгівлю акціями Microsoft, Tesla, AMD, Netflix, Facebook та Visa
Коментарі - 10
«Картина реформ у вас повна нюансів. Я, як президентка Естонії, багато опікуюся економічною дипломатією. Тож я раджу своїм громадянам: торгуйте з Україною, але не інвестуйте туди. Бо ви можете втратити інвестиції», — повідомила Кальюлайд.
https://www.unian.ua/economics/finance/prezident-estoniji-poradila-ne-investuvati-v-ukrajinu-novini-ukrajina-11523355.html
Вот когда дело касается реальных денег, тогда начинается интересное.
Але ржи далі. Був у нас сусід… він також ржав з усього.
а по делу — не понимаю насмешок с «демо счета» там же по сути реальные котировки показывают и сделай всё также на реальном счете — получишь тот же результат, да нервы спокойней и голова чище когда ничем не рискуешь, но спокойствие и принятие реальности тоже навык который необходимо нарабатывать — ИМХО