Виявляється, Воррен Баффет, Джефф Безос, Ілон Маск та інші найбагатші люди США платять податків менше, ніж пересічний американець. Як це можливо — розбирався БКС Світ інвестицій, спираючись на дослідження видання ProPublica.
Чому Баффет платить менше податків, ніж простий американець
Звідки відомо
Видання ProPublica повідомляє, що отримало дані IRS (податкового управління США) про податкові декларації тисяч найбагатших людей країни більш ніж за 15 років: доходи, податки, інвестиції, операції з акціями, виграші в азартні ігри і навіть результати перевірок.
Ці дані «руйнують наріжний міф американської податкової системи: кожен платить свою справедливу частку, а найбагатші американці платять найбільше», — пише видання.
Середній американець vs мільярдер
У дослідженні порівнюється, скільки податків щорічно платять 25 найбагатших американців, з тим, наскільки, за оцінкою Forbes, зріс їх статок за цей період. Видання використовує термін «справжня податкова ставка».
У 2014−2018 рр. загальний статок цих 25 осіб зріс на $401 млрд, а сума федерального податку на дохід склала $13,6 млрд, стверджує видання. Таким чином, «справжня податкова ставка» склала всього 3,4%.
Останніми роками середня американська сім'я заробляла близько $70 тис. на рік і платила 14% федеральних податків. Якщо дохід пари більше $628 300, застосовується найвища цього року ставка податку на дохід — 37%.
Велика частина приросту багатства середнього американця, відзначає видання, відбувається за рахунок збільшення вартості будинку.
«На кожні $100 приросту багатства за цей період типові американці платили $160 у вигляді податків. Безос заплатив всього $1,09», — вважає ProPublica.
Читайте також: Як платити податки з доходу від інвестицій в Україні
Нуль податків
Джефф Безос, засновник Amazon, у 2007 і 2011 рр. вже був мільярдером, однак, згідно з відомостями видання, не заплатив жодного цента федерального податку на дохід за підсумками цих періодів. У 2018 р. в такій же ситуації був Ілон Маск. Нулі в податкових документах виявлялися у Майкла Блумберга, Карла Ікана, а у Джорджа Сороса — три роки поспіль.
Як це працює
Саме поняття «податку на дохід» передбачає, що податком обкладаються тільки доходи: до них належать заробітна плата, дивіденди, прибуток від продажу активів.
Мільярдери не живуть на зарплату. Зарплата мільярдерів часто низька: Стів Джобс після повернення до Apple у 90-х роках отримав $1, таку ж символічну суму отримують Марк Цукерберг у Facebook, Ларрі Еллісон в Oracle і Ларрі Пейдж в Google.
У 2018 р. 25 найбагатших американців отримали заробітну плату в розмірі $158 млн — це 1,1% від того, що вони вказали у своїх податкових формах як їх загальний зареєстрований дохід, стверджують автори дослідження. Решта переважно надійшла від дивідендів та продажу акцій, облігацій або інших інвестицій — ці доходи оподатковуються за нижчими ставками, ніж зарплата.
Акція не продана — доходу немає. У статку мільярдерів враховується зростання капіталізації їхніх компаній. Однак, допоки Воррен Баффет дотримується свого правила «Кращий час для продажу акцій — ніколи», він не отримує доходу. І доки Berkshire Hathaway не платить дивіденди — теж.
А на що вони живуть? Беруть позику в банку — під заставу майна, наприклад. Оскільки позики повинні бути повернуті, IRS не вважає їх доходом. Наприклад, якщо вірити даним видання, інвестор Карл Ікан (40-е місце в списку американських мільярдерів за версією Forbes), заплатив 0 податків у 2016 та 2017 рр., хоча отримав дохід $544 млн — тому що у нього була позика на $1,2 млрд під заставу пентхаусів на Манхеттені та іншої нерухомості.
І купують футбольні команди. У мільярдерів є набір варіантів ухилення від сплати податків, пише ProPublica. Крім кредитів, прибуток компенсується відрахуваннями, в тому числі благодійними пожертвами. Володіння спортивними командами також дозволяє робити вигідні списання і платити менше податків.
Читайте також: Куди інвестують бізнесмени
Джерело: ProPublica
Воррен Баффет: 0,1%
З 2014 до 2018 року статки Баффета зросла на $24,3 млрд. За цей час він сплатив податків на суму $23,7 млн, пише ProPublica. «Справжня податкова ставка» склала 0,1%, або менше 10 центів на кожні $100 приросту багатства.
«Якби Berkshire виплачувала дивіденди, близькі до середнього рівня останніми роками, Баффет отримав би понад $1 млрд доходу у вигляді дивідендів і заборгував би сотні мільйонів податків щорічно», — стверджується в дослідженні.
Баффет єдиний, хто дав виданню розгорнутий коментар. Він повідомив, що рішення компанії не виплачувати дивіденди, а постійно реінвестувати отриманий прибуток підтримується більшістю акціонерів. Сам він є прихильником підвищення податків для багатих, про що неодноразово висловлювався публічно. «Величезне династичне багатство є небажаним для нашого суспільства», — нагадує свою точку зору Баффет.
Як відомо, видатний інвестор планує пожертвувати 99,5% свого майна на доброчинність. «Я вважаю, що гроші принесуть суспільству більше користі, якщо вони будуть витрачені на благодійність, ніж якщо вони будуть використані для невеликого скорочення постійно зростаючого боргу США», — пише Баффет у своїй заяві.
Джефф Безос: 0,98%
У дослідженні стверджується, що статок засновника Amazon зріс за п'ять років на $99 млрд, а податки склали $973 млн, або 0,98%.
У 2011 р., володіючи статком близько $18 млрд, Безос вказав у податковій декларації втрати від інвестицій і податки, відповідно, склали 0, пише видання. Більше того, за інформацією ProPublica, він зажадав і отримав податковий кредит в розмірі $4000 для своїх дітей.
Представники Безоса відмовилися від коментарів.
Ілон Маск: 3,27%
Статок засновника Tesla зріс на $13,9 млрд, в той час як податки за цей період склали $455 млн, або 3,27%, вважають дослідники.
Минулого року Маск заклав близько 92 мільйонів акцій на суму близько $57,7 млрд як забезпечення за особистими позиками.
«Маск відповів на початкове питання одиночним розділовим знаком:»?« — повідомляє видання. — Після того, як ми відправили йому детальні питання, він не відповів».
Реакція уряду
«Податкова інформація — одна із найбільш завзято охоронюваних таємниць у федеральному уряді, — пишуть автори дослідження. — ProPublica вирішила розкрити індивідуальну податкову інформацію про деяких із найбагатших американців, тому що тільки побачивши деталі, громадськість може зрозуміти реалії податкової системи країни».
Реакція федеральної влади була негайною: комісар податкової служби США Чарльз Реттиг заявив, що ведеться розслідування питання про те, як була порушена конфіденційність даних. Потенційно співробітникам IRS може загрожувати кримінальне покарання за їх розголошення.
Джен Дженніфер Псакі, представник Білого Дому, сказала, що ставиться «дуже серйозно» до розкриття конфіденційної інформації. «Загалом, ми знаємо, що ще багато що належить зробити, щоб корпорації та приватні особи з найвищим доходом платили свою справедливу частку більше», — додала вона.
Читайте також: 10 перевірених способів знизити витрати і почати відкладати
Коментарі - 7
Ха-ха-ха. Шутка юмора.
Я эту инфу усвоил ещё в начале 2000-х годов!!!
А фирма ProPublica — она вообще адекватная???