Криптовалюти поступово зміцнюють своє становище у світі фінансів. Їхній курс впливає не лише на гаманець власників валюти, а й на акції великих компаній. Інвестиційний аналітик «Фрідом Фінанс Україна» Лисенко Олег розібрався, хто має реально міцний фундамент, а хто не має нічого, крім хайпу.
Як інвестувати в крипту, не купуючи монети на свій гаманець: альтернативні варіанти
Чому варто інвестувати у криптовалюти вже зараз?
З початку року найбільш провідні індекси та зокрема акції зростання опинилися під значним тиском. Фінтех-сегмент і цифрові активи різко просіли за попитом на ризикові активи. На 31 серпня 2022 капіталізація ринку криптовалют становить 990 млрд. Хоча ще в червні він обвалився до $700 млрд.
Подібна ситуація напружує звичайних інвесторів. Дана просадка представляє чудову нагоду тим, хто хоче інвестувати в цифрові активи, але при цьому не купуючи їх.
Як влаштовані криптовалютні фонди та навіщо вони потрібні?
Криптовалютні фонди — це інвестиційні фонди, які або повністю вкладають гроші в криптовалюти, або комбінують їх із вкладеннями в інші активи.
Розглянемо дві основні класифікації криптофондів. За доступом інвесторів криптовалютні фонди поділяються на:
- Закриті. Це найбільші фонди на ринку, в них зосереджені мільярди доларів, наприклад, у Grayscale. Лише кваліфіковані інвестори можуть купувати там акції.
- Відкриті. Доступні для роздрібних інвесторів. Такі фонди бувають нерегульованими та регульованими (біржовими). У першому випадку інвестор просто купує акції фонду, у другому — акціями фонду можна торгувати на біржі.
За видом вкладень фонди можна поділити на:
- Венчурні. У цьому випадку фонд вкладає гроші в блокчейн та криптокомпанії. Серед них BlockTower Capital, Pantera Capital та Digital Currency Group. Це фонди великого капіталу, які не підходять для роздрібного інвестора.
- Хедж-фонди. Вони також заробляють гроші на підвищенні вартості криптоактивів, але акції торгуються на фондовій біржі. Прикладами таких фондів є Polychain Capital, CoinCapital, Multicoin Capital та BitSpread.
Як інвестувати у криптовалюту на фондовому ринку
На фондовій біржі не можна купити криптовалюти. Але серед публічних компаній є ті, що пов'язані з цифровими активами. Це означає, що їхні акції дають інвесторам право на частку капіталу.
При інвестуванні у великий криптовалютний фонд усі ключові ризики обговорюють заздалегідь. Тому інвестор може бути більше спокійний за власні кошти, ніж якщо він самостійно купує цифрові гроші. У вересні 2021 року Bitcoin та Ether увійшли до 20-ки активів, що найбільше торгуються — поряд з акціями таких компаній, як, наприклад, Apple, Facebook та Nvidia.
Одним із найпривабливіших аспектів криптовалютного ринку є можливість інвестування. Однак буває складно отримувати прибуток від таких вкладень. Через високу волатильність цифрових активів, і велику кількість низькоякісних проєктів.
Саме тому багато хто користується послугами криптовалютних фондів, які беруть в управління кошти інвесторів, і намагаються їх вигідно вкладати, щоб забезпечувати прибуток.
ETF-фонди для інвестування в криптоіндустрію
Втім, з'явилися біржові продукти, які забезпечують опосередкований доступ до цифрових активів через папери компаній, що перебувають на «передовому» розвитку цього сегменту та технології блокчейну. Розглянемо декілька фондів.
Grayscale Investments — найбільший криптовалютний фонд, який належить Digital Currency Group (DCG). Компанія володіє трастами, кожен із яких зосереджений на монетах Grayscale Bitcoin Trust, OTC (GBTC) та Grayscale Ethereum Trust, OTC (ETHE). Більшість коштів фонду вкладено в біткоїн — $37,7 млрд, а також в ETH — $6,5 млрд.
Поточна ціна Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) — $13
Від компаній VanEck, Valkyrie Invesments та ProShares представляють ф'ючерсні криптофонди, які побудовані на базі контрактів на BTC Ф'ючерс на Bitcoin.
Поточна ціна VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF) — $20
Поточна ціна Valkyrie Investments Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (NYSE: BTF) — $8
Поточна ціна ProShares (ProShares Bitcoin Strategy ETF (NYSE: BITO) — $13
Основні причини, з яких інвестор обирає купівлю криптофонду
По-перше, інвестування в крипто-траст дозволяє людям отримати доступ до криптовалютів, не переймаючись тим, як його зберігати, сплачувати податки й так далі.
По-друге, публічно торгується Bitcoin Trust має різні податкові пільги. Наприклад, Grayscale's Trust надає цим інвесторам доступ до біткоїнів без податків.
По-третє, криптовалюта дуже замкнута. Ви не можете торгувати біткоїнами проти акцій Tesla та Apple (без використання криптовалютних платформ, похідних від акцій).
5 популярних акцій майнінгових компаній для інвестицій
Існують компанії, які сильно залежать від зміни динаміки крипторинку. Через це вони є надто ризиковим активом для інвестицій, які є менш надійними. Розглянемо детальніше такі компанії.
1. Hut 8 Mining Corp, NYSE: HUT — $ 2
Канадська майнінгова компанія.
Капіталізація: 700 млн.
Виручка: 43,8 млн.
Чистий прибуток: -88 млн.
За підсумками липня 2022 року компанія Hut 8 Mining нагромадила 7736 BTC ($157,5 млн за курсом на 31.08.2022). За звітний період видобули 330 BTC за середньої продуктивності 10,6 BTC на день. Станом на 31 липня показник потужності пристроїв для видобутку криптовалюти (хешрейт) досяг приблизно 2,92 EH/s (кількість операцій на секунду).
2. Riot Blockchain Inc, NYSE: RIOT — $7
Компанія з видобутку біткоїнів.
Капіталізація: $1,35 млрд.
Прибуток: $80 млн (за 1 квартал 2022 року).
Чистий прибуток: $35,6 млн.
Riot Blockchain спеціалізується на купівлі криптовалютного та блокчейн-бізнесу, а також підтримує технологічні компанії блокчейн. Якщо порівнювати з конкурентами, то компанія має високу собівартість майнінгу. Нещодавні результати оцінок експертів показали, що один BTC коштує компанії 32 000$.
3. Marathon Digital Holdings Inc, NYSE: MARA — $12
Технологічна компанія з цифрових активів.
Капіталізація: $2,15 млрд.
Прибуток: $24,9 млн (за 2 квартал 2022 року).
Чистий прибуток: $191,65 млн.
Компанія фокусується на блокчейн-екосистемі та генерації цифрових активів. Вона пропонує рішення для управління майнінгу на своїй надійній інфраструктурі та має намір забезпечити харчування та безпеку шляхом перевірки блокчейн-транзакції. MARA вдається зберегти свою вартість майнінгу на низькому рівні $22 тис. за BTC.
4. Galaxy Digital Holdings, TSX: GLXY — 7 CAD (канадський долар)
Компанія з управління цифровими активами.
Капіталізація: $730 млн.
Чистий прибуток: за 2021 рік — $402 млн (+289% р/р), за 2 квартал 2022 року ($195,8 млн).
З 6 липня 2020 року акції Galaxy Digital торгуються на фондовій біржі Торонто. Станом на жовтень 2021 року Galaxy Digital управляє активами на суму близько $3,2 млрд, частина з них — 16 402 BTC.
5. Coinbase Global Inc, NYSE: COIN — $68
Акції американської криптобіржі Coinbase зросли на 43,9% — до $116,3 за цінний папір на торгах біржі NASDAQ. Зростання паперів відбулося після того, як криптовалютна біржа заявила про укладання партнерської угоди з BlackRock (NYSE: BLK) про надання інституційним клієнтам доступу до послуг торгівлі та зберігання криптовалюти.
5 криптокомпаній, які активно інвестують в криптоактиви
Є перелік компаній, у яких основний напрямок діяльності не пов'язаний з крипторинком, а лише частина напряму залучена та бере активну участь. Тому зміна крипторинку має частковий вплив такі компанії. Вони також є надійнішими для інвестування.
1. BlackRock, NYSE: BLK — $670
Компанія запустила приватний траст, який пропонує американським інституційним інвесторам доступ до біткоїна. BlackRock придбала акції майнінгових компаній Marathon Digital Holdings (MARA) — 6,71% та Riot Blockchain (RIOT) — 6,61% на загальну суму $382,96 млн.
Компанія вивчає потенціал усіх цифрових активів, включаючи стейблкоїни, токенізацію та інші інструменти, які створені на базі блокчейн-технологій.
У квітні 2022 року Circle залучила $400 млн інвестицій від таких китів Волл-стріт, як BlackRock та Fidelity, Fin Capital та Marshall Wace. Це говорить про велику довіру капіталу до криптовалютної промисловості.
2. Robinhood Markets (NYSE: HOOD) — $10
Компанія керує платформою фінансових послуг. Вона пропонує брокерські послуги та програми для управління грошовими коштами, такими як акції, біржові фонди, опціони та криптовалюта. Robinhood Markets обслуговує клієнтів у США.
Компанія придбала криптокомпанію Ziglu. Через це департамент фінансових послуг штату Нью-Йорк (NYDFS) наклав штраф у розмірі $30 млн на підрозділ з торгівлі криптовалютами. За підсумками другого кварталу Robinhood повідомив про скорочення активних користувачів платформи на місяць на 34% рік до року, до 14 млн осіб у червні. Виторг скоротився на 44%, до $318 млн.
3. MicroStrategy Incorporated (NYSE: MSTR) — $241
Загальна виручка — $122,1 млн.
Операційні витрати — понад $1 млрд, що на 96,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Головна причина — падіння ціни цифрових активів MicroStrategy за даними компанії.
Станом на 30 червня 2022 року MicroStrategy володіє близько 129 700 ВТС (майже $3 млрд).
4. NVIDIA CORP (NYSE: NVDA) — $151
Виробник графічних чипів. Основними напрямками бізнесу компанії є послуги для центрів обробки даних та виробництво ігрових відеокарт, а також GPU (графічний процесор) для майнінгу.
Виручка Nvidia в 1-му кварталі 2023 року досягла $8,29 млрд (+46% за рік). Такому зростанню сприяли високі доходи від платформ для центрів обробки даних та від ігрових платформ.
5. PayPal Holdings Inc. (PYPL) — $94
Найбільша дебетова електронна платіжна система. Вона дозволяє клієнтам оплачувати рахунки та покупки, відправляти та приймати грошові перекази. PayPal розробляє власний стейблкоїн PayPal Coin (TPYPL). Так збільшили кількість криптовалют, які можуть придбати клієнти, та прийняття їх іншими інституційними інвесторами.
Які ризики та перспективи цифрової валюти?
Падіння ринку криптовалют відбувається з таких причин: підвищення ключової ставки ФРС, висока інфляція та очікування рецесії. Однак падіння також посилюється через інші новини. Наприклад, новина про заморожування зняття та переказу коштів найбільшим у США криптокредиторам Celsius Network.
Таким чином, ніхто не захищений від ризику втратити значну частину своїх вкладень. Ті акції, які ще 2 роки тому росли на хвилі ажіотажу навколо цифровізації, наразі втратили майже всю свою вартість. Це ще раз нагадує нам про важливість грамотного підходу до інвестування. Не можна вкладати всі свої гроші у «перспективні» компанії, які на цей час не приносять жодного прибутку.
Такі акції повинні становити в портфелі лише невелику частку, або ж бути повністю відсутніми. Основну частину свого капіталу потрібно вкладати у великі стабільні корпорації. Вони можуть і не принести вам 100% прибутку за один рік, але поступово зростатимуть протягом довгого часу, а також не впадуть до нуля в першу ж кризу.
Крім інвестицій у крипту, можна інвестувати в криптовалютні компанії. Якщо ціна крипти зросте, акції теж подорожчають, але при цьому ризики будуть набагато нижчими.
Коментарі - 10
Пока нет оснований, чтобы этот трент поменялся, ФРС и далее следует плану, потому я не вижу даже намека на улучшение.
Только глупые покупают биткоин когда он стоят 60 тыс…умные же трейдеры его купили когда он был по 3 тыс в 2020 м или 19 м году:)))
В крипте вот тогда пошол рост
2. зараз все ще не час вкладатись в криптовалюти (та і акції), треба чекати коли світові уряди і банки знову почнуть друкувати трильйони, як в 2020-ому.
В данное время как инвестиция даже не рассматриваю
Почему ?
Все просто факторов которые могут сыграть на рост нет
А вот на падение вагон кризис только в начале дорогие энерго носители = смысл майнинга при выросших затратах оборудование майнинг фермы собрать тоже стало накладно усиления контроля за крипто активами и это только начало тк появилось много пирамид и кинутых аля мавроди тоже будет реакция Мне говорят рост был ты не прав, но в моем понимании когда с 35 упало до 24 потом 22 теперь 19 а потом отыграло скажем тысячу -две это не рост)))) Думаю возможно падение того же битка в коридор 6−12 тысяч По этому рескуйте деньгами которые готовы потерять
Очень много проблем в экономике, из-за чего который месяц падает фондовый рынок, а за ним и биток.
И пока что разворотом и не пахнет