З початку російського військового вторгнення, завдяки продажу військових облігацій, Україна залучила понад 140 мільярдів гривень. Випуск цих паперів має дві головні мети. Перша — дати змогу всім бажаючим допомогти армії та державі в скрутний час. Друга — надати можливість інвесторам зберегти заощадження та вільні кошти від інфляції. Перевагами військових ОВДП, порівнюючи з банківським депозитом, є їх вища дохідність, відсутність оподаткування та можливість швидко за необхідності вийти з інвестиції. Разом із компанією «Фрідом Фінанс Україна» ми розкажемо, як достроково продати військові облігації і як формується їх ціна на вторинному ринку.
Як достроково продати військові облігації
Ціна на вторинному ринку
Припустимо, ви придбали декілька військових ОВДП UA4000225809 із погашенням 21.06.2023р. за 1000 гривень кожна, під 11% річних. Це означає, що в червні наступного року за кожну облігацію ви гарантовано отримаєте від держави свою 1000 гривень плюс 110 гривень прибутку. Але це у випадку, якщо ви готові чекати до дати їх погашення. Якщо ж гроші знадобилися терміново, то вам доведеться продати їх на вторинному ринку за ринковою ціною. Як вона формується?
Наприклад, ви вирішили продати їх у грудні 2022 року — за півроку до дати погашення. Оскільки половину терміну ці папери утримували саме ви, то цілком логічно, що розраховуєте отримати половину від їх купонного доходу. Тому виставляєте їх за ціною 1055 гривень, з яких 55 — це ваш заробіток. Стільки ж на кожній облігації після їх погашення отримає і покупець. Таким чином, для нього дохідність паперів становитиме 10,4% річних. Цілком справедлива угода. Але це ідеальний приклад ціноутворення на «стерильному» ринку: без економічних потрясінь, з контрольованою інфляцією та стабільними відсотковими ставками. В реальному світі на ціну впливає багато факторів.
Найкращий варіант для продавця — ситуація, коли економіка зростає, національна валюта міцніє, в країні політична стабільність. Тоді вторинний ринок може порадувати ціною. Адже в подальшому за таких умов держава залучатиме дешевші гроші. І кожний наступний випуск облігацій матиме менший купонний дохід. Тобто на вторинному ринку інвестор продаватиме цінний папір, який приносить значно вищу дохідність, ніж нові облігації. Тому він може претендувати на додаткову премію.
Позбавляючись через півроку ОВДП із купонним доходом в 11%, при економічному зростанні можна було б спробувати продати їх, скажімо, за 1095 гривен. Розраховуючи не лише на 55 гривень купонного доходу, але й на 40 гривень додаткового заробітку. Покупець в такому випадку, після погашення облігацій, отримує лише 15 гривень чистого прибутку, а дохідність паперів для нього становитиме 2,7% річних.
Тепер подивимось на більш реалістичний для нашого ринку сценарій: гривня слабне, економіка падає, майбутнє поки що є невизначеним. За таких обставин, розглядаючи угоду щодо придбання облігацій на вторинному ринку та враховуючи всі поточні ризики, покупці можуть вважати, що пропорційна частка від їх купонної доходу — занадто мала премія. Тому продати їх терміново за ціною «стерильного» ринку буде непросто. Найімовірніше, доведеться віддавати з дисконтом: із мінімальним прибутком або за собівартістю, а іноді — навіть з від'ємною дохідністю. «В середньому облігацію, яку ви придбали з дохідністю 16%, можна швидко продати з дохідністю 30%», — каже інвестиційний аналітик «Фрідом Фінанс Україна» Роман Калиновський.
Скільки часу займає такий продаж, залежить від фінансових побажань клієнта. За словами Калиновського, якщо він згоден продати папери з дохідністю, скажімо, в 30%, зробити це можна протягом одного дня. Якщо ж продаж не терміновий і є бажання реалізувати їх з дохідністю 15−20%, доведеться чекати, доки не з’явиться відповідний контрагент.
Як продати військові облігації
І купити, і продати облігації можна лише через брокера — торговця цінними паперами з відповідною ліцензією. Це може бути комерційний банк, який має статус первинного дилера. Наразі таких одинадцять. Або професійний брокер — інвестиційна компанія. У останнього варіанту переваг більше, і ось чому.
По-перше, для більшості банків цінні папери — непрофільний вид діяльності. Вони ними займаються, але виділяють цьому напрямку небагато людей та ресурсів. «Якщо ви зайдете до відділення банку і запитаєте, як відкрити рахунок у цінних паперах, працівник дивитиметься на вас великими очима і не зрозуміє, чого ви хочете. Проблема в тому, що банк надає послуги, але його фахівці взагалі не розуміють, що це таке. Для того, щоб з’ясувати, як відкрити такий рахунок, з банку треба телефонувати в Дніпро чи в Одесу, де є відповідні фахівці», — розповідав в інтерв'ю «Мінфіну» колишній голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв.
По-друге, щоб продати військові ОВДП, їх треба спочатку купити, а в деяких банках така інвестиція буде недоступною для більшості клієнтів через надто великі початкові суми. Так, наприклад, Райффайзен Банк і ОТП Банк готові продати ці папери лише своїм vip-клієнтам на суму від 300 і 100 тис. гривень відповідно.
По-третє, банки, хоча і не всі, беруть за такі операції комісію.
Інша справа — інвестиційні компанії. Цінні папери — це їх «хліб». Вони заробляють, купуючи і продаючи їх, формуючи з них портфелі та керуючі ними. І у більшості з них, в тому числі і у «Фрідом Фінанс Україна», комісії за операціями з військовими ОВДП відсутні. Крім того, для бажаючих інвестувати в ОВДП у компанії бувають особливі цікаві пропозиції.
«Звичайно, якщо папери доведеться продати до дати погашення, клієнт хоче, щоб розрив у дохідностях був якомога меншим. Для вирішення цієї проблеми ми пропонуємо клієнтам досить привабливий варіант. Наразі ми продаємо військові ОВДП UA4000225791 із погашенням
Також, у професійних брокерів є інструменти, які дозволяють залучити додаткові кошти, не позбавляючись придбаних облігацій. «Якщо у вас є державні облігації і вам знадобилися кошти, не обов’язково продавати папери. Можна оформити послугу РЕПО. Суть операції: ви віддаєте наявні ОВДП у якості застави на час користування залученими коштами, натомість отримуєте від 65% до 90% (залежно від дати погашення облігацій) вартості паперів під 27% річних. Після повернення коштів ваші ОВДП повертаються до вас», — додає Калиновський. Мінімальна сума такої угоди — 500 тисяч гривень.
Можлива і зворотня операція. Клієнт надає вільні кошти «Фрідом Фінанс Україна», а в заставу отримає ОВДП. За такою угодою можна отримати 14% річних доходу, який не оподатковуватиметься, що на сьогодні є привабливою відсотковою ставкою.
Військові облігації — досить цікавий варіант інвестиційного інструменту, який дозволяє допомогти в скрутний час державі та одночасно зменшити вплив інфляції на свої заощадження. Адже чиста дохідність гривневих паперів може сягати сьогодні 16%, валютних — до 4%. Продати їх достроково, як бачимо, також можливо, але ціна і терміни такої угоди залежить від ситуації на ринку та ваших фінансових побажань.
Коментарі - 5
110 грн — це від номіналу, але треба ще віднімати різницю між номіналом та ціною покупки.
Наприклад, купили 1 облігацію с номінальною дохідністю 11% за 1043 грн. Номінально ви отримаєте 110 грн (11%), але фактична дохідніть 67 грн (або 6.7%). Чим раніше після випуску купуєто облігацію, тим більше отримаєте.