Зірки футболу покладаються не тільки на зарплати в клубах і рекламні контракти. Багато з них намагаються збільшити свій капітал за рахунок його розміщення в класичних активах, а також вкладень у власний або чужий бізнес. РБК розбирався, що в інвестиційному портфелі у Роналду, Бекхема, Матьє Фламіні і Лєвандовські. «Мінфін» ділиться головним.
Куди інвестують Роналду і Бекхем
Кріштіану Роналду
У червні Forbes назвав Роналду першим футболістом, який досяг позначки в $1 млрд сукупного доходу.
Диверсифікація джерел заробітку може вразити будь-кого:
- багатомільйонні рекламні контракти з Clear, Herbalife, Abbott, Armani, Tag Heuer, Egyptian Steel, EA Sports, PokerStars, Castrol,
- довічний контракт з Nike на $1 млрд,
- зарплата у футбольному клубі «Ювентус» ($35 млн),
- доходи від власного бренду CR7 (нижня білизна, взуття, парфуми та одяг),
- доходи від соцмереж, де за ним стежить багатомільйонна публіка (тільки в Instagram — 304 млн).
Всього цього Роналду зміг досягти завдяки праці, таланту і розумному розподілу капіталу. Свої перші інвестиції футболіст зробив ще у 2012 році, вклавшись в стартап Mobitto. Однойменний додаток дозволяє знаходити оптимальні ціни товарів у найближчих магазинах. Регулярне використання цього сервісу дає користувачам бонуси, які в майбутньому можна обміняти на подарунковий купон або подарунок з каталогу.
У 2016 році Роналду інвестував понад $40 млн в будівництво чотирьох готелів спільно з однією із найбільших туристичних та розважальних компаній Португалії Pestana Hotel Group. Частка футболіста в проєкті склала 50%, а готелі отримали назву Pestana CR7 Hotel. Готелі розташовані в рідному місті Роналду Фуншалє, а також в Лісабоні, Мадриді і Нью-Йорку.
У лютому 2019 року спортсмен вклав €1 млн в мережу клінік із діагностики, лікування та трансплантації волосся Insparya, яка тепер на 50% належить йому.
«Окрім футболу, я захоплений здоров'ям, технологіями і дослідженнями — це галузі, в які я хотів би інвестувати», — зазначив Роналду.
Читайте також: Вартість компанії Coca-Cola за день впала на $4 млрд: до чого тут Роналду
Девід Бекхем
Легенда збірної Англії і «Манчестер Юнайтед» відомий грамотними інвестиціями. 3 червня стало відомо, що Бекхем купив 10% акцій стартапу Lunaz, що спеціалізується на переобладнанні автомобілів із двигунами внутрішнього згоряння (ДВЗ) на електричні.
У лютому вийшов на біржу виробник споживчих товарів на основі біосинтетичних канабіноїдів Cellular Goods. Компанія залучила £13 млн ($18,4 млн), а в перший день торгів акції зростали майже на 500%. Серед інвесторів Cellular Goods був і Бекхем. Він інвестував в компанію через свою венчурну структуру DB Ventures близько £250 тис. і отримав 5%-ву частку і два місця в раді директорів.
У червні минулого року Бекхем інвестував в кіберспортивну компанію Guild Esports і отримав «значний міноритарний пакет». Guild Esports займається розвитком кіберспортивних команд для участі в змаганнях в таких іграх, як Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, Rocket League та FIFA. У жовтні минулого року компанія провела IPO на Лондонській фондовій біржі і залучила £20 млн ($28 млн) — капіталізація Guild склала близько 41,2 млн ($57,52 млн).
Читайте також: Як «Мінфін» заробив на створенні футбольної Суперліги
Матьє Фламіні
Зважаючи на інвестиції Фламіні, в майбутньому футболіст має всі шанси стати мільярдером.
У 2008 році Фламіні разом зі своїм другом-хіміком Паскуалє Гранатой заснували компанію GFBiochemiсals (перші букви — з прізвищ засновників). Граната відповідав за ідею, Фламіні — за інвестиції.
GFBiochemiсals виробляє левулінова кислоту — молекулу, яка, на думку Міненерго США, здатна замінити паливо у всіх його формах. Виробництво левулінової кислоти як екологічно чистої сировини з великою кількістю можливих застосувань може змінити способи виробництва палива, фармацевтичних препаратів, пластмаси, косметики і харчових консервантів.
Властивості левулінової кислоти як біопалива були відомі ще до досліджень компанії. Однак її собівартість була занадто високою, а виробництво — економічно недоцільним. І коли у GFBiochemiсals розробили технологію виробництва левулінової кислоти в промислових масштабах з мінімальними витратами і високою рентабельністю, то відразу запатентували це.
GFBiochemiсals — непублічна компанія, тому оцінити її вартість важко. Відомо лише, що Фламіні вклав у цей проєкт значну суму, хоча точний розмір інвестицій він не називає: «Так, я вклав у це багато грошей. Це був великий ризик. Але щоб домогтися успіху, ви ризикуєте. Це було викликом».
Читайте також: Коли можна буде купити акції бренду майбутнього Мессі або Роналду
Роберт Лєвандовські
Зарплата Лєвандовські, за чутками, становить €20 млн на рік, у нього підписано багато контрактів із рекламодавцями на кшталт Nike, Gilette, Huawei, Head&Shoulders або Coca-Cola — і поляк розпоряджається грошима розумно, вкладаючи їх у різний бізнес і підтримуючи найрізноманітніші стартапи.
Одна із найцікавіших інвестицій Роберта — вкладення в проєкт Samurai Labs. Компанія називає себе лабораторією, яка розробила перший ефективний і науково підтверджений метод виявлення і запобігання різних форм мережевого буллінга з метою захисту від нього дітей.
Лєвандовські також підтримав невелику варшавську ігрову компанію Movie Games. Співпраця не обмежується інвестиціями: Movie Games планує випускати спортивні ігри, а Роберт надасть компанії іміджеву і консультаційну підтримку.
У 2017 році поляк вклався у весільний сервіс Wedding.pl. Це найпотужніший сервіс, де можна підібрати сукні, букети, перевірити наявність вільних залів, замовити музикантів для вечірки, найняти фотографа, перукаря, обрати макіяж для урочистостей.
У травні 2020-го Лєвандовські інвестував в додаток LESS_, який використовується для продажу і покупки уживаного одягу. До 2023 року LESS_ планує стати одним із найбільших онлайн-маркетплейсів у світі в сегменті економіки спільного споживання.
Лєвандовські інвестував у Sporticos.com — сервіс для поціновувачів спорту і, перш за все, футболу. Фішка Sporticos — збір і аналіз актуальних статистичних даних, які потім можуть бути відображені у вигляді привабливої інфографіки.
Сервіс Lavito — ще один бізнес Лєвандовські, клієнтами якого є, в першу чергу, жінки. За допомогою Lavito (раніше Lady Time) можна порівняти ціни в салонах краси, а потім забронювати послугу.
Роберт Лєвандовські та його дружина — прихильники здорового способу життя. У 2015 році пара виділила кошти на розвиток платформи Lokalny Rolnik («місцевий фермер»). Це створений у 2013 році онлайн-маркетплейс, за допомогою якого можна купити натуральні продукти у місцевих постачальників.
Тренд на зелену енергетику не пройшов повз Лєвандовські: він вклався у компанію Hymon, що займається монтажем фотоелектричних установок для сонячної енергетики. Лєвандовські купив міноритарний пакет акцій стартапу Hymon, яка в майбутньому має намір вийти на зарубіжні ринки і провести IPO.
У лютому 2021-го Лєвандовські інвестував у біотех Bio-Lider. Компанія займається розробкою та виробництвом біопрепаратів для сільського господарства, тваринництва та рекультивації водойм.
Роберт вкладається і в нерухомість: у нього є будинки в Польщі і Німеччині, частка в будівельній компанії LS Investments, що займається елітним житлом, частка в чотириповерховому пивоварному ресторані площею 3,3 тис. кв. м у центрі Варшави. Останнім він займається максимально серйозно і навіть бере участь у складанні меню.
Сума інвестицій Лєвандовські переважно залишається невідомою, оскільки зазвичай його вкладення є частиною інвестицій венчурного фонду Protos Venture Capital.
Читайте також: Перевірте себе: Чи готові ви інвестувати в акції США?
Коментарі - 12
Жаль, не написали, сколько эти замечательные люди потеряли на таких вложениях?
И все предложения делает с оговоркой про риски, которые старательно ложатся на клиента.
Не даром структурные ноты всегда делают на несколько индексов, лучше на 10)
«Энрон» тоже принимал вклады?)
Инвестировал он там лямов 50 суммарно, видимо пол ярда в крипту закинул =))
Не является пропагандой наркотиков и беспорядочных половых связей.