Економіки країн Заходу готові розпочати відновлення, а китайська — навпаки сповільнюється. Але фінансові ринки живуть своїм життям, фокусуючись на прибутковості казначейських облігацій США. Інфляція ще слабка, але ціни на сировину вже готуються порушити спокій.
Підсумки тижня з Михайлом Федоровим
США
План майже прийнятий, але для ринку це не новина
Минулої суботи Конгрес США нарешті затвердив законопроект про допомогу економіці США на $1,9 трлн. У четвер Сенат взяв документ в роботу: ухвалення пакету допомоги вийшло на фінішну пряму.
Лідер демократів в Сенаті Чак Шумер заявив, що «Сенат збирається рухатися вперед в питанні законопроекту. Незалежно від того, скільки часу це займе, Сенат залишиться засідати, щоб завершити роботу над законопроектом вже на цьому тижні»
Для фінансового ринку дана подія була головною з початку цього року. Але ринок вже врахував у своїх котируваннях позитивний результат і прийняття даної програми допомоги. Тому сьогоднішні події є лише констатацією очікувань ринку. А тому ці новини не мали великого впливу на ринок.
Читайте також: Як заробити на IPO іноземних компаній
Прибутковість казначейських облігацій США продовжила зростання
На цьому тижні в фокусі фінансового ринку залишалася динаміка доходностей казначейських облігацій США. На початку тижня прибутковості стали трохи знижуватися, оскільки ринок сподівався на те, що ФРС США відреагує на попереднє зростання доходностей. Але в четвер глава ФРС Джером Пауелл повторив всі свої старі тези про те, що регулятор і далі має намір проводити ультрам'яку монетарну політику, але нічого нового не сказав. Пауелл лише зазначив, що зростання доходностей привернуло увагу ФРС, але жодних кроків щодо стримування зростання процентних ставок ФРС не готує.
Тому наприкінці тижня прибутковість казначейських облігацій США знову зростала, а фондовий ринок знову знижувався.
Економіка прокидається
У понеділок вийшли гарні дані по індексу ділової активності (PMI) у виробничому секторі США (ISM Manufacturing). У лютому показник виріс до 60,8 пунктів проти 58,7 пунктів в січні. Як відзначають аналітики Trading Economics, рівень даного індексу досяг максимального значення з лютого 2018 року.
Це говорить про те, що економіка вже готова до швидкого зростання, як тільки їй дозволять це зробити. В Європі з індексами PMI також складається схожа позитивна картина. Але на ринки ці новини майже не впливають, оскільки за останній рік реальна економіка і фінансові ринки жили різним життям. Економіка падала, а ринки через грошовіх вливання в економіку росли.
Ринок праці США
За даними, що вийшли в п'ятницю, в лютому економіка США створила 379 тис робочих місць за винятком сільськогосподарського сектора. Рівень безробіття знизився до 6,2% з 6,3% місяцем раніше. Дані виявилися кращими за очікування експертів.
Спочатку ринок позитивно оцінив цю новину і фондовий ринок США став активно додавати у вазі. Але вже через годину вплив цієї новини звівся до нуля, а ринок США відкотився назад до вихідної позиції.
Вакцину в кожен будинок
Президент США Джо Байден заявив, що до кінця травня у США буде досить вакцин проти COVID-19 для всього дорослого населення Америки. Раніше подібні заяви зробив прем'єр Британії. З огляду на, що обсяги виробництва вакцин в світі ростуть з кожним днем, ймовірно, вже в цьому році вакцин буде досить, щоб пандемія перестала чинити негативний вплив на економіку.
Європа
МВФ радить Європі витрачати гроші
МВФ закликав Європу підтримати бізнес. В іншому випадку Європі загрожує хвиля банкрутств, в якій може зникнути до 15 млн. робочих місць. За оцінкою Фонду, європейський бізнес потребує допомоги на рівні 2−3% ВВП у вигляді державної або приватної допомоги.
Раніше екс-глава МВФ, а нині глава Європейського центрального банку Крістін Лагард неодноразово закликала європейську владу збільшити обсяг фіскальних стимулів. Але поки ці заклики не знайшли відгуку.
Читайте також: Пандемія допомогла людям накопичити $ 2,9 трильйона. Це прискорить відновлення світової економіки
Цієї зими країни ЄС вводили жорсткі обмеження для економіки, але другого пакету допомоги ЄС не виділяв. У США все було навпаки: нового карантину не було, а другий пакет допомоги вже на підході.
Роздрібні продажі в ЄС придавив карантин
За даними Євростату, в січні роздрібні продажі в єврозоні впали на 5,9%, а в ЄС — на 5,1% по відношенню до грудня. Падіння було максимальним із квітня минулого року і пов'язане з обмежувальними заходами в економіці.
Центробанк без прибутку
Вперше з 1979 року Бундесбанк не перерахує чистий прибуток уряду Німеччини, оскільки за підсумками 2020 року одержав нульовий прибуток. За словами президента Бундесбанку Йенса Вайдмана, «по-перше, ризик дефолту зріс, оскільки ми придбали великий обсяг корпоративних облігацій. По-друге, ризик, пов'язаний з процентними ставками, збільшився». Зважаючи на це німецький ЦБ збільшив свої відрахування в резерви, що і з'їло прибуток.
Податкова допомога в Британії
У середу міністр фінансів Великобританії Ріші Сунак, оприлюднив новий пакет допомоги економіці на суму 65 млрд. фунтів. Дана міра в основному включає в себе податкові пільги і відрахування для бізнесу і покликана допомогти економіці відновитися після кризи.
Китай
Економіка Китаю гальмує
Індекс ділової активності (PMI) Китаю в виробничому секторі в лютому опустився до 50,6 пунктів, мінімальної позначки з травня 2020 року, що виявилося гірше очікувань експертів. Економіка Китаю, яка раніше всіх відновилася, зараз все більше показує ознаки гальмування росту.
Читайте також: Пандемія допомагає Китаю досягти економічного лідерства — зростання в цьому році планується на рівні 6%
Економічна війна в дії
За повідомленням Nikkei Asia, компанія Huawei Technologies очікує в цьому році на істотне зниження обсягу продажів в зв'язку з введеними проти компанії американськими санкціями. Вона попередила своїх постачальників про зниження обсягу замовлень на комплектуючі на 60%.
Раніше компанію Huawei включено в список загроз національній безпеці США.
Китай бачить пузир на ринках західних країн
У вівторок глава Комісії з регулювання банківського ринку і партійний секретар Народного банку Китаю Го Шуцін заявив, що пузири на ринку акцій США і Європи повинні вибухнути, оскільки відірвалися від фундаментальних умов.
Політика центральних банків, що обнулити процентні ставки і запустили «друкарські верстати» на безпрецедентну в історії потужність, за словами Го Шуцін, починає давати побічні ефекти. Фінансові ринки злетіли і «торгуються на високих рівнях в США, Європі та інших розвинутих країнах, що суперечить стану справ в реальній економіці».
Чим жив світ
ОПЕК + зберіг обмеження з видобутку
На засіданні ОПЕК + несподівано для ринку країни-учасниці відмовилися від збільшення видобутку нафти в квітні на очікувані 500 тис. барелів на добу. Саудівська Аравія добровільно продовжила власні обмеження з видобутку в квітні на 1 млн. барелів нафти на добу, заявивши що поверне ці обсяги на ринок тоді, коли вважатиме за потрібне. Єдиними країнами учасницями ОПЕК +, які можуть наростити видобуток в квітні, виявилися тільки Росія і Казахстан. Але їх можливості обмежені надбавкою лише на 150 тис барелів на добу.
Дане рішення закономірно посприяло подальшому зростанню нафтових цін.
Ціни на продовольство і сировину ростуть
Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО) повідомила, що її індекс цін на продовольство в світі в лютому склав 116 пунктів, що вище за січневі показники на 2,4% і більше, ніж роком раніше, на 26,5%. За даними організації, ціни на продовольство в світі ростуть дев'ятий місяць поспіль.
15 лютого Національна асоціація будівельників житла США (NAHB) звернулася до Джо Байдена і Конгресу з проханням приборкати стрімке зростання цін на деревину. Оскільки за останні 3 місяці вона подорожчала вдвічі — до $ 1000 за тисячу доскових футів (2,36 куб м3).
За словами головного економіста AGC Кена Саймонсон, підрядники поки не підвищують розцінки на будівництво, але в якийсь момент вони почнуть перекладати витрати на клієнтів.
Поки зростання сировинних цін не сильно позначилася на інфляції, оскільки в умовах все ще слабкого попиту виробники не трансформують збільшення своєї собівартості в ціни. Але так буде не довго. Рано чи пізно зростання сировинних цін, а слідом і зростання собівартості, змусить підняти і роздрібні ціни.
Михайло Федоров
Коментарі - 2